sobota, 21 września 2024 19:37
Reklama
Reklama

Kapliczka tuż, tuż - przy młynie

KOCIEWIE. Dobiegają końca prace związane z postawieniem kapliczki św. Krzysztofa w rejonie feralnego skrzyżowania przy młynie w Zblewie.
Kapliczka tuż, tuż - przy młynie
Już wiele lat temu pisałem o potrzebie wystawienia takiego obiektu sakralnego. Gdyby ktoś zechciał policzyć osoby, które zginęły na tym skrzyżowaniu, byłoby ich kilkadziesiąt. A ci których szczątki leżą pod jezdnią berlinki, to następne dziesiątki. I tu kilka zdań wyjaśnienia dla tych, którzy nie znają historii związanej z budową autostrady, jak miejscowi nazywają szosę Berlin – Królewiec. Niemcy postanowili ominąć wieś Zblewo modernizowaną szosą. Od wjazdu w ulicę Chojnicką ze strony Bytoni wytyczono prostą trasę do skrzyżowania Borzechowo, Kościerzyna, Starogard. Na przebiegu tej obwodnicy leżał Zblewski cmentarz. Kto mógł, przekopał groby swych bliskich na cmentarz bliżej kościoła. Pamiętam, jak opowiadał mi mój brat Jerzy, przeniesiono również szczątki księdza Trentowskiego. Jednak wiele grobów z różnych przyczyn nie przeniesiono. Kiedy niwelowano teren pod autostradę, ziemię cmentarną z pochowanymi w niej szczątkami zwożono w rejon dzisiejszego feralnego skrzyżowania. Leżą tu niepokojone i w żaden sposób nieuszanowane. Kiedy wyszedłem z inicjatywą wybudowania na tym skrzyżowaniu kapliczki, jako wotum za spokój dusz Zblewskich parafian, a było to w ostatniej dekadzie XX wieku,  odzew był bardzo pozytywny. Myślałem, że sprawy potoczą się dość szybko. Był zapał, zabrakło realizacji. Kilka miesięcy temu ponownie zaapelowałem do Urzędu Gminy, Stowarzyszenia Kociewskiego, do zblewiaków o urzeczywistnienie tego planu. I coś drgnęło. Wybrałem z panem Bernardem Damaszkiem solidny dąb na przyszłą kapliczkę, którego darczyńcą jest pan Szarafin. Pan Marek Pawelec przystąpił już do obróbki drewna.

1 kwietnia 2008 r. w Urzędzie Gminy ukonstytuował się Zespół d/s Pomnika Świętego Krzysztofa, czyli kapliczki na w/w skrzyżowaniu. W jego skład wchodzą: Krzysztof Trawicki – przewodniczący zespołu, oraz – Bernard Damaszk, Jan Gumiński, Edmund Zieliński, Emilia Bielska, Andrzej Konieczka, Roman Łojewski, komendant policji w Zblewie, Barbara Podsiadło, Lucyna Herold – Wąs, Tomasz Damaszk i Marek Pawelec.
Instytucją wiodącą realizację tego zadania jest Urząd Gminy, Stowarzyszenie Kociewskie pod prezesurą Bernarda Damaszka i Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Zblewie, któremu przewodzi Jan Gumiński.
Stan na dziś? Są gotowe figury do kapliczki. Zakonserwowana jest dębina. Tu chcę wyjaśnić, że zwieńczeniem kapliczki będzie figura św. Krzysztofa. Natomiast we wnęce niżej umieszczona zostanie figura św. Franciszka, którą samorzutnie postanowił wykonać pan Marek Pawelec. Teraz piłeczka leży w ogródku instytucji wiodących budowę.
Należy sądzić, że przy tak solidnym składzie osobowym, na dzień św. Krzysztofa kapliczka zostanie poświęcona, a tułacze szczątki Zblewskich parafian doznają spokoju.
Gdańsk,  8 czerwca 2008

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi 20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatnyData rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama