W ciągu ostatnich paru lat możemy zaobserwować na świecie, a ostatnio także w Polsce coraz szybszy rozwój energetyki wykorzystującej alternatywne źródła energii: wodę, wiatr, słońce i biomasę. Wpływ na to ma przede wszystkim troska o stan środowiska naturalnego. Zastąpienie tradycyjnych źródeł energii jak węgiel, ropa naftowa czy gaz ziemny źródłami odnawialnymi ma zahamować obserwowane przez nas wszystkich niekorzystne zmiany klimatu – ocieplenie zwane „efektem cieplarnianym”. Naukowcy przyczynę wspomnianego ocieplenia upatrują przede wszystkim w ogromnej ilości CO2, jaką do atmosfery emitują tradycyjne elektrownie wykorzystujące surowce kopalne.
Dlatego też Unia Europejska, a jako jej członek także Polska, podejmują aktywne działania mające na celu ochronę naszego środowiska naturalnego poprzez wspieranie i promowanie wykorzystywania alternatywnych źródeł energii. W ramach tych działań Polska podjęła ambitne zobowiązanie – do roku 2020 aż 20% energii ma być w naszym kraju produkowane ze źródeł odnawialnych, z czego około 12% produkowane ma być z energii wiatru. Aby mieć porównanie o skali planowanych inwestycji przypomnijmy, iż w 2006 r. jedynie 2,8% wyprodukowanej w Polsce energii powstało z surowców odnawialnych (w tym czasie wskaźnik ten dla całej Unii Europejskiej wyniósł 6,4%). W najbliższych latach wielkość produkowanej przez nas „zielonej” energii musi więc wzrosnąć ponad siedmiokrotnie aby osiągnąć poziom produkcji zakładany na 2020 rok!!!
Teraz także Kociewie ma szansę dołączyć do grona producentów energii przyjaznej dla środowiska. W rejonie wsi Barchnowy, Dąbrówka i Owidz w gminie wiejskiej Starogard Gd. planowane jest zbudowanie dwóch zespołów elektrowni wiatrowych o łącznej mocy około 6 megawatów [MW]. Moc ta jest równa mocy 60 tysięcy stuwatowych żarówek. Ta stosunkowo niewielka w skali kraju inwestycja zwiększy produkcję energii wiatrowej w Polsce o ponad 2%, jako, że łączna moc obecnie zainstalowanych siłowni wiatrowych to około 280 MW.
Inwestycja ta oprócz doraźnych korzyści dla gminy w postaci wieloletnich wpływów z podatku inwestycyjnego (obecnie to 2% rocznie od wartości całej inwestycji), w dalszym okresie może przyczynić się do spadku ceny energii elektrycznej dla odbiorców z terenu naszej gminy, gdyż jedną ze składowych jest tzw. opłata przesyłowa. Jej wysokość zależna jest od odległości od źródła energii czyli elektrowni do odbiorcy końcowego. Wraz z rozwojem lokalnych elektrowni możliwe będzie obniżenie tej opłaty przez przedsiębiorstwa dystrybucyjne.
Po wiosennej awarii linii przesyłowych w woj. zachodniopomorskim i związanym z tym wyłączeniem prądu mieszkańcom Szczecina i okolic głośno mówi się o kryzysie energetycznym w Polsce. Z roku na rok zużycie prądu elektrycznego wzrasta, zaś inwestycje w sektorze energetycznym wystarczają jedynie na utrzymanie bieżącej produkcji energii, nie pozwalając na jej rozwój. Eksperci alarmują, iż niedługo możemy mieć do czynienia z powrotem do czasów PRL-u - wyłączeń prądu i słynnych ogłoszeń o „20-tym stopniu zasilania”. Rozwój lokalnych elektrowni - zarówno wiatrowych jak i wykorzystujących inne źródła energii, pozwoli zabezpieczyć społeczności lokalne przed przerwami w dostawach energii, które mają szansę stać się „chlebem powszednim” mieszkańców Warszawy i innych największych miast w Polsce.
Elektrownie wiatrowe powstaną na Kociewiu
KOCIEWIE. Kociewie ma szansę dołączyć do grona producentów energii przyjaznej dla środowiska. W rejonie wsi Barchnowy, Dąbrówka i Owidz w gminie wiejskiej Starogard Gd. planowane jest zbudowanie dwóch zespołów elektrowni wiatrowych o łącznej mocy około 6 megawatów.
- Jarosław Stanek
- 13.06.2008 00:00 (aktualizacja 29.07.2023 14:25)
Data dodania:
13.06.2008 00:00
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze