sobota, 21 września 2024 15:42
Reklama
Reklama

Pinczyna droga do wolności

KOCIEWIE. Niezwykle piękna i pouczająca była wieczornica przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pinczynie. W miniony piątek młodzi ludzie wgryźli się w historię swojej miejscowości. Zrobili to w obecności rodziny ks. Stanisława Hoffmana, patrona gimnazjum: Elżbiety i Jacka Hoffmanów, Małgorzaty Talarek i Jolanty Szostek.
Pinczyna droga do wolności
Dyrektorka szkoły Iwona Loroch przypomniała, że w Pinczynie mieszkali ludzie wielcy, dla których słowo Polska znaczyło bardzo wiele. Przypomniała Pawła Piekarskiego, byłego kierownika pinczyńskiej szkoły i Franciszka Wyżlica. Obaj złożyli najwyższą ofiarę za polskość- swoje życie.
Ważne daty
Padały ważne dla Pinczyna daty:14 września 1772 roku, kiedy miejscowość przeszła pod panowanie króla pruskiego, 26 kwietnia 1886 roku, kiedy została wydana pruska ustawa o utworzeniu Komisji Kolonizacyjnej. Miała ona wykupić grunty od polskich ziemian. Sprowadzano na te tereny chłopów niemieckich, a Polacy z niepokojem patrzyli jak ich ziemię zawłaszczają osadnicy niemieccy. Szukali też sposobów na jej obronę.
Pinczyńska poetka Franciszka Powalska, tak wspominała w swoim pamiętniku czasy zaborów:” Chociaż nas prześladowali myśmy zniemczyć się nie dali, polskiej mowy nie stracili, dzieci po polsku uczyli.”
Od 1888 roku parcelacji niemieckiej przeciwstawiono parcelację polską. Ziemianin Teodor Kalkstein z Jabłówka był jednym z wybitnych działaczy, który zakładał spółki parcelacyjne mające ocalić polską ziemię. W tym samym roku powstałą spółka Związek Rolny i Kredytowy- spółka z nieograniczoną odpowiedzialnością prawną. W grudniu do spólki należało już 71 członków. Od 1890 roku Niemcy przestali udzielac koncesji na budowę domów . Dlatego ludzie wegetowali w ziemiankach, chlewach ,szałasach. Nie wolno im było budowac palenisk. Jednym z parcelantów był Józef Stopa, który kupił wóz cygański i w nim zamieszkał. Dostał koncesję, ale dopiero wtedy, kiedy obiecał, ze nie sprzeda go Polakowi.
Dzięki księdzu
Przełom w działalności pierwszej na Kociewiu spółki parcelacyjno- produkcyjnej nastąpił wraz z nowym zarządem w 1893 roku. Na jego czele stanął ks. dziekan Józef Larisch. Udało mu się ustabilizować sytuację, bo był także jednym z założycieli Banku Ludowego w Starogardzie Gd. Pinczyńscy spółkowicze zostali jego udziałowcami i odtąd mieli otwarty kredyt na cele gospodarcze. Spółka po spłaceniu zobowiązań przestała istnieć w 1906 roku. Dzięki niej powstało 195 gospodarstw rolnych położonych wokół Pinczyna i dotąd istniejących.
W 1958 roku , w 70 rocznice powstania spółki w centrum wsi stanła obelisk upamiętniający to wydarzenie. W tym roku przypada 120 rocznica tego istotnego dla rozwoju Pinczyna faktu.
Wanda Dembek tak pisała w wierszu „Śpiewaj ludu”: ”Jak to w starogardzkiej stronie, gdzieś na pinczyńskim zagonie, ludzisków z całego świata wspólna dola wszystkich brata”.
Pinczyniacy nie dali się zniemczyć. Księża, rodzice i nauczyciele dbali aby polska, zakazana mowa była ciągle obecna.
 Lata 1906-07 przyniosły głośny strajk szkolny. Jego przyczyną było rozporządzenie nakazujące naukę religii po niemiecku.
O patronie
Ks. Stanisław Hoffman urodził się w Złym Mięsie koło Chojnic. Tam jego rodzice Michał i Marcjanna prowadzili gospodarstwo rolne. To był 5 maja 1876 roku.. Mały Staś skończył szkolę elementarną w Łęgu. Potem kształcił się w Collegium Marianum w Pelplinie. Był wikariuszem w Komórsku, Łążynie, Zblewie. Lata choroby (1909- 19) spędził w Pinczynie.
Organizował w czasie zaborów tajne nauczanie, zorganizował Towarzystwo Śpiewu św. Cecylii, rozwijał działalność teatralną, taneczną i muzyczną. Dzięki niemyu we wsi powstał przystanek kolejowy, łaźnia, zelektryfikowano centrum wsi i budowano drogi. Był budowniczym neobarokowego kościoła, który zastąpił stuosiemdziesięcioletnią, drewnianą budowlę. Był prezesem Zarządu Kółka Rolniczego i wreszcie posłem na Sejm. Przekazywał na cele społeczne swoje diety. 15 października 1939 roku duchowny został aresztowany. Dzień później rozstrzelany i pochowany w Lesie Szpęgawskim
Kazimiera Kuziemska i Teresa Krzyżyńska- nauczycielki przygotowały tą przejmującą prezentację z pokazem archiwalnych zdjęć. Prawdziwa lekcja historii.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi 20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatnyData rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama