sobota, 21 września 2024 12:32
Reklama
Reklama

Więcej stoją niż jeżdżą

KOCIEWIE. W prawie 50-tysięcznym Starogardzie jeździ, a właściwie stoi 59 taksówek. Stoi i czeka na klienta. Są też "pająki" - najwięcej "pająków" wyjeżdża w weekendy. Podjeżdżają pod przystanki autobusowe i proponują swoje kursy...
Więcej stoją niż jeżdżą
Postój taxi przed Biedronką. Stara budka z telefonem. Prawie zabytek. Na metalowej obudowie budki numer telefonu taxi. Obok budki stoją same mercedesy. Upał. Drzwi taksówek są szeroko pootwierane. Naturalna klimatyzacja.

Trzymaliśmy się najdłużej
- Panie, ja już tu waruję od 4 godzin i dopiero zarobiłem 7 zł  - mówi kierowca pierwszego mercedesa. - Takie czasy. Jak pan chce dowiedzieć się więcej o naszych problemach to niech pan pogada z Adamem. On jest takim naszym, nieformalnym szefem. Stoi za mną.
Podchodzę do białego mercedesa pana Adama.  
- Dobrze pan trafił, witam - kordialnie rozpoczyna rozmowę Adam Biesek, jeden z weteranów starogardzkiego taxi. - Od 50 lat mieszkam w Starogardzie i z tego aż 28 lat poświęciłem jeżdżeniu taryfą. Praktycznie całe moje życie zawodowe to taxi. Różnie bywało ale tak źle jak teraz to nie było nigdy. Więcej się stoi niż jeździ. Dawno bym to rzucił ale muszę dotrwać do emerytury. Tak jak większość moich kolegów, taksówkarzy. Prawie wszyscy taksówkarze starogardzcy są w wieku o mało co emerytalnym. Młodzi nie garną się do tej roboty. Wcale się im nie dziwię. Kiedyś to było inaczej.
- Za komuny? - podpowiadam.
- Tylko nie za komuny. U nas nie było komuny tylko takie nie wiadomo co. Ni pies nie wydra coś na kształt świdra jak mawiał niezapomniany sekretarz, Władysław Gomułka śmieje sie pan Adam. - Teraz mamy podobny niby kapitalizm. Jak go zwał tak go zwał a biednemu zawsze wiatr w oczy. Chociaż, po prawdzie to kiedyś było lepiej. Przede wszystkim byliśmy zjednoczeni jako taksówkarze. Mieliśmy swoje Zrzeszenie Transportu Prywatnego. Szefowałem temu Zrzeszeniu na Starogard. Walczyliśmy o nasze prawa. Po zmianach ustrojowych zaczęto ograniczać działalność Zrzeszenia. Powiat po powiecie. My trzymaliśmy się najdłużej w całym województwie pomorskim. Ale w 2000 r. wszystko diabli wzięli. Teraz jesteśmy zdani na indywidualne działania.

Kursy wokół komina
- Przez te lata pracy straciłem słuch i muszę korzystać z aparacika - tłumaczy pan Adam. - Walczę o to aby uznano tę utratę słuchu jako chorobę zawodową. Pyta pan o tamte, stare lata. Wtedy taksówkarz to był ktoś. Przede wszystkim był właścicielem samochodu a samochodów nie było tak dużo jak teraz. Był także niezależny od władzy. Nie musiał nikomu "czapkować". Taksówkarz sam sobie był dyrektorem. I klientów było więcej. My byliśmy uzupełnieniem transportu publicznego. Wydaje mi się także, że wtedy korzystanie z taxi nie było luksusem. Robiliśmy nawet bardzo długie kursy. Teraz to jeździmy wokół komina. Praktycznie tylko w sytuacjach awaryjnych.  Najczęściej do szpitala. No i wtedy taryf było mniej. Na całe miasto było około 30 taksówek. Dzisiaj mamy ich dwa razy więcej.
Urząd Miasta Starogard informuje, ze na 20 czerwca br zarejestrowanych jest w mieście 3 134 podmiotów gospodarczych w tym 59 taksówek osobowych, którym wydano stosowne licencje. W tym roku tylko jedna osoba uzyskała licencje taksówkarza.

Taksówkowe "pająki"
- Powiedz też o "pająkach" - krzyczy jeden z taksówkarzy.
- To dodatkowy problem. Mamy coraz więcej nielegalnych, pseudo taksówkarzy. Nazywamy ich "pająkami" - wyjaśnia pan Adam. - Najwięcej "pająków" wyjeżdża w weekendy. Podjeżdżają pod przystanki autobusowe i proponują swoje kursy. Mają silne argumenty ekonomiczne. Obliczają ile kosztują 4 bilety autobusowe do jakiejś miejscowości i proponują szybki, wygodny przewóz za niższą cenę. Nikt z nimi nie walczy. Powinna robić to Inspekcja Transportu Drogowego ale ostatni raz widziałem w Starogardzie ich patrol jesienią ubiegłego roku. "Pająki" jeżdżą więc całkowicie bezkarnie. I wcale nie tak tanio jak mówią. Dla przykładu podam, że legalny kurs taxi z dworca PKP na łapiszewski cmentarz kosztuje około 10 zł. Czy to jest drogo? Stawka taryfowa nie zmieniła się u nas od ponad 10 lat. Takie są realia naszej, taksówkowej profesji.

Dziadki na "dziadkach"
- A nasze mercedesy? Nie ma czego zazdrościć. To są "dziadki". Tak jak większość z nas, taryfiarzy. Mają po prawie 20 lat i przejechane po około miliona kilometrów. Pewnie pójdą razem z nami na emerytury - mówi pan Adam.
Z niebieskiej budki telefonicznej dobiega głośny sygnał. Ktoś chce zamówić kurs. Pan Adam odbiera zgłoszenie.
- Na ulicę Zachodnią? Dobrze, już jadę. Biały mercedes - informuje klienta Adam Biesek. - Przepraszam, muszę jechać. Klient nasz pan. My to jeszcze pamiętamy i realizujemy. To mój pierwszy kurs w dniu dzisiejszym...

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
szofer 14.08.2008 17:28
to jest dureń i osioł z PKS

asa 26.06.2008 11:06
klient nasz pan ale w tych mercach śmierdzi papierochami aż słabo się robi, nie lubię korzystać, wolę zawołać zazwyczaj uprzejmych netio czy jak im tam. ale fotelików do przewozu dzieci nie uraczysz, niestety, taka wiocha. bardziej jednak wkurza wścibstwo starych taksiarzy! komentują, wściubiają nos, dopytują bezczelnie widać jak nadal czują się panami łaskawcami, choć to zwykła robota.

pachnidełko 23.06.2008 23:40
lepiej jezdzicz netioo tam przynajmniej ładniej pachnie w samochodach:) i kursy sa tańsze! a ci co staja pod biedra to "śmierdzioszki" tak nazywani przez mieszkańców

Hipcio 23.06.2008 10:15
To straszna wioska...

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi 20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatnyData rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama