sobota, 21 września 2024 09:21
Reklama
Reklama

Co się dzieje w szkołach latem

KOCIEWIE. W czasie wakacji odpoczywają uczniowie i nauczyciele. To oczywiste. A co się dzieje w tym czasie z ogromnym majątkiem szkolnym? Co się dzieje we wspaniale wyposażonych salach komputerowych, jak wykorzystywane są sale gimnastyczne czy siłownie szkolne?
Co się dzieje w szkołach latem
Zaczynamy od 9 szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu. Są one pod skrzydłami Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego. Kontaktujemy się z naczelnikiem Markiem Gabrielem.

Wykorzystanie leży (...w kompetencjach)
- Organizacja wykorzystania szkoły w okresie wakacji letnich leży w kompetencjach każdego z dyrektorów tych szkół - informuje naczelnik. - Niczego nie narzucamy dyrektorom. Z tego co mi wiadomo to we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych prowadzone będą remonty. Nic mi nie wiadomo o innym wykorzystywaniu pomieszczeń szkolnych w czasie wakacji.
Informacja pana naczelnika była nieco enigmatyczna więc skontaktowaliśmy się ze wszystkimi szkołami ponadgimnazjalnymi. Efekt przedstawiamy poniżej.
1.    I LO w Starogardzie Gd. – remont
2.    II LO w Starogardzie Gd. – remont
3.    ZSE w Starogardzie Gd. – remont
4.    LO Smętowo – remont
5.    LO Czarna Woda – remont
6.    LO Skórcz – remont
7.    LO Bolesławowo – remont
8.    Owidz – remont
9.    ZSZ Starogard Gd. – remont.
Remont, remont, remont. Jasno, prosto, zrozumiale.

Nauczyciel jak uczeń
A jak wygląda sytuacja ze szkołami poniżej gimnazjalnymi. Jest ich w naszym powiecie ogółem 71 w tym 27 gimnazjów oraz 44 szkoły podstawowe. Te szkoły są pod skrzydłami władz miasta lub gminy. Zaczynamy od miasta Starogard. Osobą zawsze miłą, i zawsze kompetentną w sprawach oświatowych jest naczelnik, Urszula Domachowska.
- Sprawa wykorzystania majątku szkół w czasie wakacji letnich nie jest taka prosta - mówi pani naczelnik. - Aby udostępnić jakąś salę szkolną na zajęcia wakacyjne, na przykład salę komputerową należałoby zabezpieczyć instruktora, nauczyciela. Dyrektor nie może zobowiązać nauczyciela do takiej pracy w czasie wakacji. Nauczyciela chroni przed tym Karta Nauczyciela.
Pani naczelnik przywołuje odpowiednie artykuły tej Karty. Oto one. Warto się z nimi zapoznać.  
Art. 64. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.
Krótko mówiąc nauczyciel ma tyle wolnego co uczeń.
- Dyrektor może zatrudnić nauczyciela w czasie wakacji tylko w konkretnie wyszczególnionych przypadkach - pani naczelnik przytacza kolejne punkty Karty Nauczyciela. - Jest to ustęp 2 artykułu 64, który mówi, że nauczyciel, o którym mowa w ust. 1, może być zobowiązany przez dyrektora do wykonywania w czasie tych ferii następujących czynności:
1) przeprowadzania egzaminów;
2) prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego;
3) opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie.
Czynności, o których mowa w punktach 1-3, nie mogą łącznie zająć nauczycielowi więcej niż 7 dni
To chyba wiele wyjaśnia. Podobna sytuacja jest z wykorzystywaniem klas na noclegi i stołówek szkolnych do sporządzania posiłków. Aby przyjąć do szkoły jakiekolwiek grupy na wakacyjny pobyt szkoła musi uzyskać stosowne certyfikaty. Takich wymogów trzeba spełnić sporo.
Może to właśnie jest powodem, że w naszych szkołach podstawowych i gimnazjach w czasie wakacji praktycznie nic się nie dzieje.

Szkoła na kartę
Pozostały nam szkoły w gminach. Udaje się więc do pokoju w którym urzędują przedstawiciele Kuratorium Oświaty. Pokój ten znajduje się na piętrze budynku Urzędu Miasta. Zadaję proste pytanie " Jak są wykorzystywane w powiecie starogardzkim obiekty szkolne w czasie wakacji letnich". Po pewnych perypetiach formalnych udaje mi się zdobyć informację pisemną. Przedstawiam ją w całej treści. Warto.

"Uprzejmie informuję, że właścicielami obiektów placówek publicznych są właściwe samorządy i to one decydują o ich przeznaczeniu i funkcji w okresie ferii lub wakacji.
Zawiązują stosowne umowy z organizatorem wypoczynku a w ich imieniu czynności te prowadzi często dyrektor szkoły/placówki. Co do uwarunkowań prawnych zawiązywanych umów czy działań samorządu w tym zakresie to badanie ich nie należy do kompetencji kuratora oświaty.
Natomiast w przypadku rejestracji placówki wypoczynku wymagana jest karta obiektu, w której znajdują się m.in. wpisy straży pożarnej i terenowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, które stwierdzają, że dany obiekt ( budynek szkolny) spełnia wymagania pod względem bezpieczeństwa i warunków sanitarnych. Rejestracja wypoczynku jest zadaniem kuratora oświaty, który sprawuje nadzór pedagogiczny i sprawdzana jest karta obiektu z aktualnymi uzgodnieniami, kwalifikacje kierownika placówki wypoczynku i kadry pedagogicznej, oraz do wglądu jest program i harmonogram".
Z wyrazami szacunku
Stanisław Sumowski.

Dziękujemy panu kuratorowi za te odpowiedź ale dalej nie wiem nic na temat tego jak są wykorzystywane obiekty szkolne naszego powiatu w czasie wakacji letnich.

Osiem wspaniałych
Chcąc nie chcą kontaktujemy się z wszystkimi ( najprawdopodobniej) szkołami gminnym w powiecie.
I cóż się okazuje. Tylko w 8 szkołach naszego powiatu wykorzystywane będą  pomieszczenia w czasie wakacji letnich. W Skarszewach będzie letnia szkoła języka angielskiego prowadzona przez wolontariat z Anglii, w Bytonii aż 2 razy przebywać będą koloniści, odbędzie się tu 10 dniowy plener malarski oraz przybędzie na wypoczynek wolontariat studencki, w  Pączewo prowadzone będą zajęcia dla miejscowych dzieci i młodzieży, w Lubichowo trwać będą przygotowanie do wojewódzkiego, uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego, w Kopytkowie prowadzone będą zajęcia dla miejscowych uczniów, w Borzechowo przebywać będzie obóz i wolontariat z Gdyni, w Wielkim Bukowcu prowadzone będą do południa zajęcia dla miejscowych uczniów a w Zelgoszcz odbędą się  warsztaty kuźnickie. I to tyle. A może aż tyle.
Reasumując, na 80 publicznych szkół działających w naszym powiecie tylko w 8 szkołach wykorzystywany jest publiczny majątek w czasie wakacji.
Jeżeli jakaś szkoła lub jakaś inicjatywa wypoczynkowa została pominięta to bardzo prosimy o życzliwe uzupełnienie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ja 09.07.2008 12:18
medal dla tego, kto zagoni belfrow w wakecje do pracy - bo przeciez ktos musialby w tych udostepnionych salach pracowac :( a las dzieciakow to chyba juz od dawna nikogo nie obchodzi...niestety

mulka 07.07.2008 23:30
Dodam, że na miejscu znalazłam bezpłatną ofertę ale tylko na jakiś czas :( Samemu trzeba szukać, bo ani w szkole nikt nic nie wiedział, ani prasa specjalnie tematu nie drążyła. Rozumiem, że jak temat nie dotyczy, to już spychany jest jako nieistniejący :/

GRAŻYNA Z 07.07.2008 01:02
BARDZO DOBRZE ZE KTOŚ ZADAŁ PYTANIE CO SIĘ DZIEJE W SZKOŁACH LATEM JEST DUŻO DZIECI KTÓRE NIE MAJĄ ŻADNEGO ZAJĘCIA MAM NA MYŚLI KOLONIE ITP PONIEWAŻ ICH RODZICÓW NA NIE NIESTAĆ -W SZKOLE MOŻNA BY BYŁO ZORGANIZOWAĆ POCIECHĄ CZAS!!!!

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi 20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatnyData rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama