sobota, 21 września 2024 07:23
Reklama
Reklama

Czy potrzebne są Gminne Agencje Wywiadowcze?

KOCIEWIE. Uszy i oczy władzy. Już wkrótce mogą zacząć działać w gminach specjalne komórki parawywiadowcze. Będą one zbierały informacje niezbędne szefom samorządów do skutecznego rządzenia.
Czy potrzebne są Gminne Agencje Wywiadowcze?
Były dyrektor naszego, jedynego szpitala powiedział kiedyś proroczo, że kierowanie szpitalem nie jest ekonomią lecz sztuką. Miał rację. Podobnie jest z gminami. Bycie prezydentem, burmistrzem czy wójtem to jest sztuka ( czasami jest to nawet kultura). Jakich instrumentów używają szefowie samorządów aby sprawnie realizować swoje misje? Skąd czerpią informacje o oczekiwaniach, nadziejach i nastrojach swojego ludu?

Wszyscy wiedzą wszystko
Jadę do miasta Skórcz. Rozmawiam z debiutującym na urzędzie burmistrza, Ryszardem Dąbkiem.
- Tak naprawdę, to nie było i nie ma żadnej logistyki w tym temacie - informuje burmistrz. - Nie ma też żadnych uwarunkowań formalnych zobowiązujących do takich a nie innych form pozyskiwania informacji o nastrojach społecznych. Osobiście uzyskuję te informacje w sposób nieformalny. Najczęściej poprzez prywatne rozmowy z mieszkańcami. Skórcz jest małym miastem i tutaj praktycznie wszyscy się znamy. Wszyscy wiedzą wszystko o wszystkich. Ta wiedza dociera także do mnie. Myślę, że wiem czego oczekują mieszkańcy od burmistrza, jakie mają problemy i kłopoty. Zakładam, że mam dobrze zdiagnozowane potrzeby miasta i jego mieszkańców i realizuję je w miarę posiadanych możliwości. Mieszkańcy wiedzą, że zawsze mogą przyjść do mnie, do Urzędu Miasta w godzinach urzędowania. Każdego przyjmę. Nie mam specjalnie wyznaczonych godzin przyjęć dla mieszkańców. Nie mamy w Urzędzie zeszytu typu "Skargi i wnioski". Mieszkańcy mogą wnosić skargi i uwagi na piśmie do sekretariatu. W tym roku było już kilka takich pisemnych skarg. Wszystkie na jeden i ten sam temat. To były skargi na dyrektora naszej szkoły. Pojawiły się one tuż przed ogłoszonym konkursem na dyrektora szkoły. Konkurs już się odbył. Korzystając z okazji informuję, że od nowego roku szkolnego nasza szkoła będzie miała innego dyrektora. Innych skarg pisemnych nie było.

Nie ma atmosfery
- Wracamy do sprawy pozyskiwania informacji o nastrojach społecznych. Mieszkańcy mogą także przekazywać swoje uwagi na sesjach Rady Miejskiej - kontynuuje burmistrz. -  Informacja o sesjach jest  wywieszana w całym mieście. Nasze sesje odbywają się zawsze po godzinach pracy, najczęściej zaczynamy je o godzinie 17.00.  Wielu mieszkańców uczestniczy czynnie w obradach. To jest kolejne źródło pozyskiwania informacji o nastrojach mieszkańców. W samym Urzędzie Miasta nie ma pracownika zajmującego się, najogólniej mówiąc promocją miasta i jego mieszkańców. Nawet nie mamy pracownika do obsługi Rady Miasta. Te funkcje powierzone są sekretarce. W Urzędzie zatrudnionych jest aktualnie 13 pracowników etatowych oraz mamy prawie 2 etaty obsługi. To wszystko. Większość z pracowników musi, w ramach jednego etatu wykonywać zadania z różnych branż. Bardzo przydałyby się nam jeszcze 2 etaty. Pierwszy, dodatkowy pracownik zostałby skierowany  do etatowej obsługi Rady Miasta. Potrzeby tego etatu chyba nie trzeba szerzej uzasadniać. Drugi etat potrzebny jest aby zdynamizować promocję naszego miasta i jego mieszkańców. Niestety jest to aktualnie niemożliwe. W naszej Radzie Miasta nie ma atmosfery do załatwiania takich problemów. Ważniejszymi sprawami dla większości radnych są sprawy typu "dziura w chodniku".
Tak wygląda sytuacja w Skórczu. Burmistrz pozyskuje informacje o nastrojach społecznych swoich mieszkańców w sposób nieformalny. Liczy na własne uszy i oczy. Na formalne i profesjonalne analizy nie ma ani atmosfery, ani pieniędzy. Gminna Agencja Wywiadowcza nie powstanie w mieście Skórcz. Może inaczej będzie w innych gminach.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi 20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatnyData rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama