niedziela, 10 listopada 2024 21:57
Reklama

Harcerze spod znaku krzyża z lilijką

KOCIEWIE. Przybyli w czasie wakacji na Kociewie już po raz drugi. Trzy lata temu spotkałem ich w Osieku. Byli inni niż znani mi harcerze.
Harcerze spod znaku krzyża z lilijką
Tym razem spotkałem ich w Mirotkach. Właśnie rozpalali ognisko przy wiejskiej świetlicy.
- Przyszliśmy tutaj aż ze Skorzenna. Tam jest nasz wakacyjny obóz. Ten, około 15 kilometrowy odcinek pokonaliśmy pieszo - mówi Marek Grzyb. - Jestem zastępowym i odpowiadam za mój zastęp "jaguarów".
Harcerze dorzucają drew do ogniska. Przygotowują kiełbaski i długie kije do ich pieczenia. Witają przybywających mieszkańców.

Explo znaczy wyprawa
- Lubimy przyjeżdżać na Kociewie. Tutaj są wspaniałe warunki do normalnego wypoczynku. Te tereny jeszcze nie są zadeptane przez turystów. Ludzie też są tutaj życzliwi. Dzisiaj jesteśmy na Wyprawie. Nazywamy ją Explo. To jeden z punktów naszego programu wychowawczego. Sami musimy znaleźć sobie miejsce do 3 dniowego pobytu. W Mirotkach przyjął nas sołtys, pan Stanisław. Spać będziemy w świetlicy.   
Przyjechali do nas z Radomia. Tam działają przy parafii Matki Boskiej Królowej Świata. Wszyscy są ministrantami.
- Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" Federacja Skautingu Europejskiego jest ruchem wychowawczym, posługującym się metodą harcerską, opartym na zasadach religii rzymsko-katolickiej oraz uczestniczącym w wielkiej wspólnocie wiary i działania, jaką jest Skauting Europejski - wyjaśnia, bardzo precyzyjnie zastępowy, Marek. - Celem naszego Stowarzyszenia jest dostarczenie każdemu młodemu człowiekowi środków do osobistego rozwoju. Może to brzmi patetycznie ale tak właśnie działamy.  
Metoda harcerska dotyczy pracy nad rozwojem całego człowieka. Wychowuje dziecko i nastolatka we wszystkich wymiarach jego osoby, również w wymiarze chrześcijańskim.
Nasz skauting przygotowuje młodego człowieka do dorosłego życia, zawsze pełniąc rolę pomocniczą w stosunku do rodziny i szkoły. Ja jestem już w skautingu 9 lat. Poszedłem śladami mojego, starszego brata.

Szalony pomysł wychowawczy
Wokół ogniska zbiera się coraz więcej mieszkańców. Dzieciom najbardziej podobają się harcerskie mundury i nietypowe znaczki. Krzyż z lilijką w środku. To znak "Zawiszy". Zasypują harcerzy gradem pytań.
- Jak wiecie, oryginalność metody harcerskiej polega bez wątpienia na tym, że jest ona szkołą działania. Zastęp harcerski nie jest miejscem, gdzie zdobywa się wiedzę w sposób bierny, ale jest wspólnotą praktycznej nauki życia poprzez obcowanie z przyrodą, grę i życie w zastępie - wyjaśnia cierpliwie Marek, chociaż nieco naukowo. -  
Drugą oryginalną cechą harcerstwa jest, wydawałoby się, "szalony" pomysł wychowania młodych przez młodych. Z dala od wszelkiej demagogii i dzięki prawu akceptowanemu przez wszystkich, młodzi ludzie są odpowiedzialni jedni za drugich poprzez spełnianie bardzo konkretnych zadań w zastępie. To jest bardzo ważne i musiałem to powiedzieć - usprawiedliwia się Marek. Pytacie jak wygląda nasz dzień na obozie. Zaczyna się od pobudki zastępowych. Dokładnie o godz. 7 Spadamy z drzew na spotkanie poranne zwane Jutrznią. Naprawdę spadamy z drzew, bo my śpimy na drzewach.
Budujemy tam specjalne "gniazda". Takie podesty z żerdzi. Na nich ustawiamy namioty typu "marabut". To są namioty stosowane przez alpinistów. Zapraszam do Skorzenna nad jezioro Siekierki. Wszystko wam pokażemy. W czasie jutrzni spotykamy się z naszymi klerykami i księdzem. Omawiamy krótko zadania na nowy dzień. O godz. 7.30 rozlega się przeraźliwy ryk rogu. To sygnał pobudki dla wszystkich harcerzy. Moje "jaguary" odpowiadają na ryk roku, jeszcze głośniejszym okrzykiem, prawie wyciem. Błyskawicznie, wszyscy lądują na ziemi. Poranna toaleta. I apel główny. Po apelu sprzątanie gniazd, śniadanie i marsz do zajęć. W samo południe zbieramy się na codziennej eucharystii. Po mszy świętej jest czas na przygotowanie się do obiadu.

Trzy palce salutu
- A po obiedzie mamy sjestę - mówi zastępowy, Marek. -  Najczęściej idziemy do jeziora. Kąpiemy się i myjemy naczynia. Robimy też małe przepierki odzieży. Potem kolacja, apel. Apel nietypowy, ewangeliczny. Męska rozmowa z harcerzami o minionym dniu. O plusach i minusach. Rozmowa jest szczera aż do bólu. Po rozmowie, stajemy w szyku na placu apelowym. Grzmi róg. Opuszczamy z masztów trzy flagi. Naszą flagę narodową, flagę unijną (Maryjną) i flagę naszej Federacji. Podczas opuszczania flag salutujemy trzema palcami. Każdy z palców ma swoje znaczenie. Symbolizują one szczerość, ofiarność i czystość. Pozostałe dwa palce, założone na siebie symbolizują wzajemną pomoc, jeden dla drugiego. Ok. 22 już wszyscy harcerze są w gniazdach. Cisza nocna. A zastępowi zbierają się w Krallu, to nasz sztab i rozważają miniony dzień z księdzem i klerykami.
Nad ogniskiem zapachniało pieczonymi kiełbaskami. Zasłuchani mieszkańcy Mirotek jakby na chwilę zapomnieli o kiełbaskach.
- Mamo ja też chciałbym być takim harcerzem - szepnął jeden z chłopców.
- To nie takie proste. Najbliższa sieć naszych zastępów jest w Chojnicach. Nazywają się one Bluszcz i Puszcza - informuje zastępowy Marek. - Najlepiej skontaktować się jednak z Warszawą. Chętnie pomogę w kontakcie. W diecezji pelplińskiej nasze harcerstwo jeszcze nie działa. Możecie być pierwsi.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama