sobota, 21 września 2024 04:38
Reklama
Reklama

Zygmunt Bukowski nie żyje

MIERZESZYN (GM. TRĄBKI WELKIE). 20 lipca przestało bić serce Zygmunta Bukowskiego. Miał 72 lata. Wczoraj uczestniczyliśmy w Jego ostatniej drodze. Poetę, prozaika, dramaturga, rzeźbiarza, malarza i społecznika, Kociewiaka żegnały tłumy przyjaciół. Jego nagła i niespodziewana śmierć wstrząsnęła środowiskiem twórców.
Zygmunt Bukowski nie żyje
- Jeszcze tak niedawno obchodziliśmy piątą rocznicę nadania imienia Zygmunta Bukowskiego naszej szkole mówiła Kazimiera Kozak, dyrektorka szkoły w Czerniewie. - Pamiętam jak przyjechałam do pana Zygmunta z tym pomysłem. Był zmieszany, niepewny ale za chwilę radosny i pełen entuzjazmu. Włączył się aktywnie do przygotowania uroczystości. Sam wyrzeźbił tablice z swoim wizerunkiem. Sam wybrał cytat: ”Tu mi przyszło żyć i tworzyć, Doczesności przebiec szlak, By uczynkiem rąk i serca Na tej ziemi wieki trwać”.
- Zygmunt Bukowski urodził się 30 kwietnia 1936 r. we wsi Wysin, w wielodzietnej kociewskiej rodzinie chłopskiej Jana i Gertrudy z Jurczyków - przypomniał sylwetkę twórcy Błażej Konkol, wójt gminy Trąbki Wielkie, której twórca jest honorowym obywatelem. -  Jesienią 1939 r. Niemcy wysiedlili ośmioosobową rodzinę Bukowskich na Podlasie, gdzie spędzili okupację (Michałowo gmina Sarnaki). Po zakończeniu wojny – w kwietniu 1945 r., Bukowscy wrócili na rodzinne Kociewie. Ojciec objął gospodarstwo w Trzepowie. W tym samym roku, w wieku zaledwie 37 lat, zmarła matka Zygmunta.
W 1947 r. Bukowski zaczął uczęszczać do Szkoły Podstawowej w Trzepowie, a następnie ukończył Zasadniczą Szkołę Zawodową w Gdyni, specjalizując się w galanterii metalowej i modelarstwie. Jako modelarz odlewniczy, nauczyciel zawodu i robotnik pracował 11 lat w stoczni i Spółdzielni Odlewniczej „Zamech” w Elblągu.
W 1966 r. wrócił na wieś, przejął z Państwowego Funduszu Ziemi  gospodarstwo rolne w Mierzeszynie  i tam mieszkał do chwili obecnej. Zdrowie i wiek spowodowały, że Bukowski przekazał ziemię synowi. Ta naturalna zmiana pokoleniowa, dokonana wedle słów poety: „w ogniwie ojca i syna”, odciążyła artystę od obowiązków gospodarskich i zaowocowała zwiększoną aktywnością pisarską i rzeźbiarską.
Bukowski w swoim gospodarstwie założył prywatną galerię i izbę regionalną, gdzie od 1983 roku wystawiał własne rzeźby i gromadził okazy materialnej kultury Kociewia (tradycyjne narzędzia do obróbki drewna, drobny sprzęt domowy). Pierwszy jego wiersz powstał w 1973 r., zaś w 1976 r. - pierwsza rzeźba. Jego wielki dorobek artystyczny, nobilitowany był przez różnego typu nagrody (liczne medale, dyplomy nagrody – sława jego sięga poza granice kraju). Był aktywny społecznie, kulturalnie i moralnie w środowisku lokalnym. - - Zygmunt zawsze pozostał wierny Panu - mówił nad trumną artysty ks. Gerard Borys, proboszcz poewangelickiego kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mierzeszynie. - Nawet był  nakłaniany do zmiany stylu pisania i rzeźbienia, a kiedy pytał mnie o radę uznaliśmy, że zawsze należy pozostać sobą.
Kapłan mówił o tym, jak śp. Zygmunt potrafił pochylić się nad cudami natury i je wykorzystać w swojej twórczości. Zwracał się do Jego żony Rozalii, podkreślając, że zawsze była w cieniu, będąc Jego podporą.
Prof. Józef Borzyszkowski przywoływał ostatnią korespondencję z zmarłym. Nazwał Go Stolemem pomorskiej twórczości ludowej.
Pożegnaliśmy pana Zygmunta. Niech spoczywa w pokoju!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ADA 31.01.2009 11:32
W NASZYM SERCU ZAWSZE POZOSTANIE

błażej 29.07.2008 23:26
Tyle, że zaszkodziły mu chba promienie z masztu telefoni, który poeta sobie na polu wystawił

Magdalena K. 28.07.2008 22:40
Pisałam pracę na maturę ustną z języka polskiego na temat twórczości P.Zygmunta... Panie Zygmuncie,jeszcze raz bardzo,bardzo dziękuję w tym miejscu za pomoc i wspaniałą atmosferę podczas spotkania.Niech Pan spoczywa w pokoju.

Jarek 27.07.2008 09:46
* * **** ** *

przyjaciel śp. Zygmunta 25.07.2008 20:57
Dziękuję

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi 20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatnyData rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama