sobota, 21 września 2024 02:50
Reklama
Reklama

Wkleszczeni w dwie magistrale

KOCIEWIE. Nocą budzą ich gwizdy pociągów a w ciągu dnia hałasują pod ich domem budowniczowie autostrady. Mieszkańcy Frący zostali wkleszczeni w dwie ruchliwe magistrale.
Wkleszczeni w dwie magistrale
Za dnia cicho tu było i spokojnie. Mało kto zaglądał do tej uroczej, położonej na uboczu wioski.

Pozory spokoju
- Ruch zaczął się wraz z wykopaliskami. W niedalekiej Kamionce. - wspomina Leszek Kotłowski z Frący. - Przyjechali archeolodzy. Dali miejscowym ludziom pracę. Kopali, kopali, kopali. Czego szukali? Nie wiem. Na tych sprawach to zna się moja żona, Regina. Ona pasjonuje się historią. Za chwilę wróci z kolejnych wojaży. Pojechała do Lalków. Kończy pisanie książki o parafii Lalkowy.
Państwo Kotłowscy mieszkają w budynku po dawnej szkole. Zmienili go jednak nie do poznania. Dobudowali stylowy ganek z ogromnym tarasem. Przed tarasem oczko wodne otoczone kwiatami i krzewami. Pięknie tu i spokojnie.
- To tylko pozory spokoju. Niedaleko stąd przebiegają tory bardzo ruchliwej magistrali kolejowej łączącej Trójmiasto ze Śląskiem. Kiedyś nazywano ją  magistralą węglową. Do gwizdów pociągów przywykłem. Nawet  już mnie nie budzą w nocy. Ale teraz mamy inny kłopot. Tuż za naszym domem przebiega autostrada A1. Przed bramą biegnie droga gminna prowadząca do wiaduktu nad autostradą. Teraz jest nieco spokojniej ale może pan sobie wyobrazić co tu się działo w szczytach budowy autostrady. Ruch jak na Marszałkowskiej. I to same Tiry. Wkrótce oddadzą autostradę i zacznie się nowy kłopot. Już teraz słyszymy dokładnie każdy przejeżdżający samochód po prawie gotowej autostradzie. A tych samochodów będą tysiące. Oni budują jakieś osłony dźwiękochłonne. Oby pomogły.

Burzenie mitów
Pan Leszek odbiera telefon. Żona już wraca do domu. Będzie za około pół godziny. No to idę do wioski. Do centrum. Mijam Bożą Mękę na rozdrożu. Jak w piosence. Zaskakuje czystość i aż przesadny porządek. Nawet krawężniki są wybiałkowane. Wzdłuż drogi kwitną turki. Dochodzę do kiosku. Typowego kiosku dla tak zwanych wsi pegeerowskich. Bardziej przypomina muzeum komunizmu niż współczesną galerię handlową.  
- Ma pan rację, że jest to kiosk Gminnej Spółdzielni w Smętowie - potwierdza sklepowa. - Pracuję do 15.30. To wystarczy. Obok jest sklep prywatny. Czynny jest do 22.00. Jedyny sklep w okolicy, który jest czynny tak długo.
To dosłownie kilka kroków dalej. Za drzewami. Elegancki budyneczek z dużym placykiem. Skalniak i studnia z pompą ręczną.
- Wody z tej pompy to pan nie upompujesz - informuje wesolutki mężczyzna spod sklepu. - Ale jak pan masz pragnienie to w sklepie dostaniesz pan wszystko. Super zaopatrzenie. Od rana do nocy. Nam upały nie groźne.
Wchodzę do sklepu. Szok. Francja-elegancja, jak mówi moja najmłodsza córka. Jasno i pachnąco. Nowoczesny wystrój, półki pełne atrakcyjnych towarów, miła obsługa. Takie miejsca skutecznie burzą mit o popegeerowskich arizonach.  

Rozwój i kwiatki
Po przeciwnej strony ulicy postawiono bloki wielorodzinne. Typowe klocki. Smętne, i szare. Ale okalają je przebarwne kwietniki.
- Sama posadziłam te kwiatki więc dbam o nie i podlewam je każdego dnia - mówi pani Bożena. - Mieszkam tu od zawsze. Tata pracował w miejscowej Spółdzielni Produkcyjnej "Rozwój". Jak upadła komuna to skończył się "rozwój". Domy jednak zostały. I ludzie zostali. Mieszkam więc tu ale pracę trzeba szukać poza Frącą. Zajmuję się handlem odzieżą. Obwoźnie. Coś trzeba robić. Jestem panną i muszę sama siebie utrzymać. Może jak ruszy autostrada to Frąca ożywi się bardziej. Jestem przygotowana aby ustawić tu jakiś stragan z odzieżą. Markową odzieżą. Musi być tylko więcej klientów.
Minął nas pomarańczowy samochód. Cicho pomknął w kierunku wiaduktu nad autostradą.
- O, Regina wraca. Wcześnie dzisiaj - zauważa pani Bożena. - My się tutaj wszyscy znamy. Jak jedna rodzina.
Życzę pani Bożenie powodzenia i idę wolnym krokiem do królestwa pani Reginy.

Nadzieje Frący
- Mąż wybiera się jutro z synem, Michałem na ryby. Muszę przygotować im wikt na rano - mówi pani Regina. - Mam nauczycielskie wakacje i mogę teraz więcej czasu poświęcić rodzinie. Nie zapominam też o moich pasjach. Historii i poezji. Zbieram materiały i piszę. Tylko na wydawaniu to się nie znam. Mam opracowane, gotowe do druku książki o naszej ziemi. Zebrałam legendy kociewskie. Gotowa do druku jest historia parafii Lalkowy. Na wydanie czeka tomik wierszy. I nic. Szuflada. Aby coś wydać nakładem własnym potrzeba sporo pieniędzy. Z nauczycielskiej pensji nie dam rady sfinansować wydania. Mam nadzieję, że znajdę szczodrego sponsora.  Może ta autostrada sprowokuje do aktywniejszego poznawania naszych, pięknych okolic. Liczę, że turyści będą szukać materiałów informacyjnych o terenach przyautostradowych.
- Jak umiesz liczyć to licz na siebie - żartuje mąż pani Reginy. - Wkleszczeni zostaliśmy w te dwie magistrale i będą z tego tylko kłopoty. Zobaczysz. Dotychczas to nam tylko pociągi gwizdały a teraz jeszcze samochody będą buczeć jak bąki i spalinami będą zatruwać powietrze. Nikt nawet o Frącę nie zapyta.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi 20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatnyData rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama