sobota, 21 września 2024 02:45
Reklama
Reklama

W Szlachcie rzucali ostro kamieniami

KOCIEWIE. Kamieniem rzucał kto chciał, także miejscowa władza. Stosowano uniki, nie było rannych. Dla nabrania sił była gomółka, a niektórzy wzięli w ręce kije...
W Szlachcie rzucali ostro kamieniami
Mistrzostwa Świata w kapele po raz dziewiąty rozegrano w sobotę w Szlachcie (gmina Osieczna).
 “Zasady gry są banalnie proste. W grze uczestniczy od 4 do 7 zawodników. Rozgrywki trwają pół godziny. Na początku gry wybiera się kapelmistrza. Nie liczy się tutaj tak bardzo siła rzutu rzucającego kamieniem w stożek (aby go rozbić) lecz jego precyzja. Jeżeli rzucający kamieniem nie rozbije stożka, a jego kamień wyleci poza linię boiska, rzucający od razu przechodzi na pozycję kapelmistrza. Jeżeli nie trafi się w stożek kamieni, zawodnik rzucający biegnie po swój kamień i dopiero, gdy po niego dobiegnie, kapelmistrz może w niego rzucać czapką, w którą jest wyposażony.
W trakcie biegu z kamieniem można stosować uniki przed czapką kapelmistrza. Podczas rozgrywki na boisku drugi w kolejności rzucający kamieniem nie ma prawa rzutu. Wracający z kamieniem nie może wybiegać poza boisko, musi wracać do miejsca rzutu w obrębie pola gry. W przypadku rozbicia stożka kamieni, kapelmistrz musi go odbudować i dopiero wtedy może próbować trafić czapką w biegnącego po swój kamień, gdy ten ma już go w ręku. Jeżeli trafi - rzucający zostaje kapelmistrzem.
Grę nadzoruje sędzia wyposażony w gwizdek, na jego sygnał następuje: rozpoczęcie, oddanie rzutu, zmiana kapelmistrza oraz zakończenie rozgrywek. Ostateczny werdykt należy do sędziego.
Wygrywa Kapelę ten, który kapelmistrzem był najkrócej.” (za www.osieczna.com)

Imprezie, którą fachowo prowadził Jan Radzewicz towarzyszyły liczne atrakcje. Loteria fantowa, rewelacyjni raperzy, stoiska z wyrobami ludowymi oraz te, gdzie niezmordowane panie z Kół Gospodyń Wiejskich serwowały szandar, pierogi z gomółką (twarogiem).  A na przykład Elżbieta Gornowicz z Osówka gasiła spragnione gardła sokiem z czarnego bzu. Dzieci miały swoje mini rozgrywki i dmuchane atrakcje. Grano także w popularny ostatnio nie tylko na Kociewiu paintball.
Podpatrzyliśmy jak rzuca kamieniem Artur Herold, wicewójt Zblewa, Sławomir Bieliński, wójt Lubichowa czy Józef Kabała, naczelnik Wydziału Komunikacji w starogardzkim Starostwie Powiatowym.
Nad całością dyskretnie czuwała Barbara Tomczak, wójt gminy Osieczna, która( oczywiście pani wójt nie gmina!) dała się namówić na spacer z kijkami. Nordic Walking to bardzo młoda dyscyplina sportu, ale już dziś ma rzesze zwolenników. Aby ją uprawiać wystarczy odpowiednie obuwie, dwa kije i czas na spacer - po górskich szczytach, plaży czy po miejskiej łące.

To sport dla każdego, a Nordic walking czyli spacer nordycki, to sport polegający na marszu ze specjalnymi kijami, będącymi połączeniem kijów trekkingowych i tych od nart biegowych. Powstał w krajach skandynawskich ale w ostatnich latach stał się bardzo popularny w Niemczech, Szwajcarii, Austrii, a także w Polsce. Podczas marszu trenujemy i utrzymujemy w dobrej kondycji praktycznie całe ciało. Dbamy o serce, mięśnie oraz o układ krwionośny. Możemy trenować łagodnie, co przyniesie nam wspaniałe odprężenie, albo bardziej dynamicznie i ostro. Dzięki temu znacznie poprawimy swoją kondycję fizyczną oraz wzmocnimy mięśnie i ujędrnimy ciało.
Dlatego warto przyjechać do gminy Osieczna, do tych płuc Kociewia, gdzie może drogi nie są najlepsze, ale okoliczności przyrody wspaniałe.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi 20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatnyData rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama