wtorek, 24 września 2024 09:24
Reklama
Reklama
Reklama

Na plaży o okopach

KOCIEWIE. Ocypel. Lato. Więcej zgłoszeń jak miejsc. Podobnie jest w ośrodkach w gminie Zblewo. Odwiedzamy Romana Pustkowskiego – prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Ocypla, by porozmawiać... o niezwykłej kolekcji zdjęć, jaką nam udostępnił.
Na plaży o okopach
- Stowarzyszenie działa – mówi prezes Pustkowski. -  Dajemy początek zmianom, które uważamy za niezbędne. My chcemy rozbudzić zapał, który w tych ludziach jest. Byliśmy na sesji Rady Gminy, by poinformować radnych, że istniejemy. Zaprezentowaliśmy nasz program...    
Tu przerywamy wypowiedź na ten temat. Zamieścimy ją w przyszłym numerze. Tu interesuje nas co innego, a mianowicie, czy na rewelacyjnych zdjęciach w albumie, jakie otrzymaliśmy od prezesa do zeskanowania, są pokazani Kociewiacy w okopach I wojny światowej.  
- Panie Romanie, jest pan Kociewiakiem?
- Matka była poznanianką, ale matka mojego ojca, Tuszyńska, pochodziła z Bietowa, gdzie mieszka do dziś jej rodzina. Moja rodzina, Pustkowskich, jest stąd. Ojciec urodził się w Trąbkach Wielkich.
Ten album odziedziczył po swoim ojcu Bernardzie Richterze mój teść. I przekazał go mnie. Z rozmów z teściem wiem, że gałęzie rodziny tworzyli Raszejowie, Piontkowie (mieszkają w Skórczu), Kufflowie. Kiedy przeczytałem pana artykuł o Raszejach, to mi się przypomniało, o czym mówił teść. I dlatego chciałem te zdjęcia pokazać - żeby ci, których interesują losy tych rodów, mogli z tych zdjęć skorzystać.
- Trudno będzie po takim czasie... Tam siedzą żołnierze w okopach na wschodnim froncie podczas I wojny światowej. Jedno wiemy, że jednym z nich jest Kociewiak Bernard Richter...
- Ma pucołowatą twarz i wąsy... Bernard Richter mieszkał w Rajkowach. Miał tam restaurację i spore gospodarstwo. I to jest jego album rodzinny, a raczej wojenny. Badacz dziejów rodziny Raszejów – sądząc po tym, co pan napisał - z pewnością zidentyfikuje niektóre osoby tam widniejące. To może też być pomocne w inny sposób. Może ktoś ma inne pamiątki - zdjęcia z tamtego okresu i porówna. W każdym razie - co wynika z tego, o czym mówił teść – na tych zdjęciach na pewno są ludzie stąd.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
akwilon 30.07.2008 21:59
Majewski ty się zastanów co piszesz czy ty masz czytelników za idiotów w kurierze zblewskim i w kociewskiej to samo.Nie kupujecie tych jego bubli przecież nawet te same zdjęcia. Czy tobie za to samo dwa razy płacą.

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama