wtorek, 24 września 2024 11:11
Reklama
Reklama
Reklama

Gomółka w kartoflach

KOCIEWIE. Każdy przepis kulinarny kryje w sobie jakąś tajemnicę. Jedną z takich tajemnic zdradza nam kociewska gospodyni, Elżbieta Gornowicz.
Gomółka w kartoflach
- To przepis stary jak świat. W naszej okolicy znają go wszystkie gospodynie. Każda, jednak robi te gomółki nieco inaczej - mówi pani Elżbieta Gornowicz z Osówka. - Podam panu przepis, który odziedziczyłam po babci Stefani. Potrzebne będą kartofle, twaróg, nieco soli i mączki ziemniaczanej. I to wszystko.
Obrane ziemniaki trzemy na tarce. Ciasto ziemniaczane musimy bardzo mocno odwodnić. Najlepiej robić to poprzez gazę albo płótno. Ciasto musi być suche. A wody z odwadniania nie wylewać. Zlać ją do jakiegoś naczynia i ostawić do odcedzenia.  Nic się nie może marnować. To jest bardzo oszczędny przepis. Na dnie naczynia zbierze się kartoflanka. Po odcedzeniu trzeba ja dodać do ciasta ziemniaczanego i dokładnie wymieszać. Ciasto trzeba posolić do smaku. I już mamy gotowe ciasto.

Teraz przechodzimy do gomółki. Twaróg musimy mocno ugnieść rękami. Też do sucha. Posolić nieco. Z suchego twarogu formujemy nieduże walce. Mamy już ciasto ziemniaczane i gomółki. Teraz nakładamy ciasto na otwartą dłoń. Na ciasto kładziemy gomółkę i dokładnie obklejamy ja ciastem. Ze wszystkich stron. Gotowe pierogi wrzucamy delikatnie do wrzącej, osolonej wody. Gotujemy je tak długo aż same wypłyną. Podawać je możemy różnie. U nas wkładało się kilka pierogów do głębokiego talerza i zalewało gorącym mlekiem. To był nasz przysmak. Można je też podsmażyć na patelni i podawać ze skwarkami. Tak je właśnie podaję dzisiaj.    
Gdy gotowałam te pierogi po raz pierwszy to rozpadały mi się podczas gotowania. Wtedy babcia Stefania dodała do wrzącej wody nieco mączki kartoflanej i ani jeden pieróg już się nie rozpadł. Gotowały się jakby w kisielu i on je dodatkowo sklejał. Proste i skuteczne.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
jac 06.08.2008 23:17
Teraz przechodzimy do gomółki. Twaróg musimy mocno ugnieść rękami. Też do sucha - guwno prawda. Najpierw trzeba go zmielic. Tak jak SAS mieli na tym Portalu. Jeszcze troche a o SS bedzie kronrzyl kawal - czy jest mielone od Sierki - mielim usluszymy

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama