Wyróżniono gospodarstwa aż w 8 kategoriach produkcyjnych. I tak w produkcji roślinnej wyróżniono firmę "Barpol" z Barłożna. Posiada ona gospodarstwo rolne o powierzchni 684 ha. W tym grunty orne to 640 ha. W gospodarstwie uprawia się przede wszystkim pszenicę ozimą i ozimy rzepak. Średnie plony pszenicy ozimej w latach 2005-2007 wyniosły 56,1 dt/ha.
W produkcji ziół wyróżniono gospodarstwo rolne Haliny i Jana Wika z Pączewa. Obok produkcji zbóż i ziemniaków państwo Wika produkują na powierzchni 0,75 ha także zioła w tym pół hektara zajmuje serecznik i ćwierć hektara zajmuje melisa.
Hodowcy z Czarnegolasu, państwo Renata i Jerzy Koszewscy zostali wyróżnieni za produkcję żywca wieprzowego. Posiadają oni 35 hektarowe gospodarstwo rolne nastawione na chów trzody chlewnej. No i wyróżniono także producenta mleka. To wyróżnienie przypadło Mirosławowi Rybińskiemu. Prowadzi on gospodarstwo rolne o powierzchni 50 ha. Posiada 150 sztuk bydła w tym 70 krów. Średnia wydajność mleka od krowy wynosi 7 tysięcy litrów. W ubiegłym roku pan Mirosław odstawił 420 000 litrów mleka. Mleko to odebrała mleczarnia aż w Olsztynie. Ciekawostką jest uprawa w tym gospodarstwie mało znanej rośliny pastewnej o nazwie sorga.
W hodowli bydła opasowego wyróżnienie przypadło Lucynie i Sławomirowi Czechowskim z Wolentala. Państwo Czechowscy gospodarują na 30 ha. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję bydła opasowego w ilości około 55 sztuk. Warto przypomnieć, że pan Sławomir, został wybrany przez mieszkańców Wolentala na sołtysa.
W gminie Skórcz rozwija się także hodowla koni. W tym roku wyróżniono w tej kategorii, Lucynę Kolaska z Pólka. Większość 24 hektarowego gospodarstwa stanowią łąki i pastwiska. Pani Lucyna, wraz z rodzicami podjęła się skutecznie hodowli koni. Obecnie stado liczy 30 sztuk w tym 7 klaczy. Każdego roku ze stada sprzedawane są do rozrodu 2 letnie ogiery. Sprzedaż odbywa się na aukcji w Starogardzie Gd. I tak doszliśmy do miodu. Wyróżniającym się pszczelarzem w gminie jest Kazimierz Żurawski z Wielbrandowa. Posiada on 55 pni pszczelich. W tym roku pozyskał 850 kg miodu w tym 600 kg miodu rzepakowego i 250 kg miodu lipowego. Ostatnią wyróżnianą kategorią były przedsiębiorstwa pracujące na rzecz rolnictwa. W tej kategorii wyróżniono dwa przedsiębiorstwa. Pierwsze to przedsiębiorstwo "Romar" z Wybudowania Wielbrandowskiego. Jest to znane przedsiębiorstwo rodzinne prowadzone przez Marię i Romana Manuszewskich. Pracują na rzecz rolnictwa od 1997 roku. Zajmują sie przede wszystkim sprzedażą nawozów, pasz treściwych, koncentratów, premiksów, pestycydów a także wyposażeniem obór i chlewni. Drugim wyróżnionym przedsiębiorstwem jest firma "Agro-Bart" z Pączewa. To jest także przedsiębiorstwo rodzinne prowadzone przez Annę i Zygmunta Wysockich. Działalność prowadzą od 1990 roku. Zajmują się sprzedażą części rolniczych i świadczeniem usług transportowych. Wykonują także atestację opryskiwaczy polowych. Warto podkreślić, że przedsiębiorstwo jest znane także poza terenem naszego województwa. W sąsiednich województwach bowiem prowadzi sieć swoich sklepów.
Gmina miodem i mlekiem płynąca
KOCIEWIE. Wyróżniające się gospodarstwa gminy Skórcz. Tak chciałoby się rzec po wysłuchaniu superlatyw wójta, Erwina Makiły, wygłoszonych podczas tegorocznych Gminnych Dożynkach na temat szczególnie wyróżniających się gospodarstw gminy Skórcz.
- 03.09.2008 00:00 (aktualizacja 13.08.2023 09:43)
Napisz komentarz
Komentarze