wtorek, 1 października 2024 17:48
Reklama
Reklama
Reklama

Zalewani urzędniczą indolencją. 38 lat błagają o kanalizację - gdy leje deszcz, podtopienia murowane

STAROGARD GD. Koszmar mieszkańców na ulicy Traugutta w Starogardzie Gd. trwa latami. Mieszkańcy żądają od prezydenta miasta i radnych natychmiastowego rozwiązania problemu zalewania ulicy i posesji. Mają dość słuchania o braku środków, problemach organizacyjnych i technicznych.
Zalewani urzędniczą indolencją. 38 lat błagają o kanalizację - gdy leje deszcz, podtopienia murowane
Mówią, że nie chcą nowych dróg ani stadionu i pozostałych „lukrowanych” inwestycji. Chcą bezpieczeństwa dla siebie i swoich bliskich. W tej sprawie bezskutecznie interweniują od 38 lat!
Niektórzy żartują, że postawili sobie za cel, by problemu rozwiązać przed 50. rocznicą. W tym wypadku jest to śmiech przez łzy.
- Ile deszczu tyle powodzi – mówią mieszkańcy ul. Traugutta. Wystarczy bardziej intensywny opad i potrzebna jest natychmiastowa interwencja straży pożarnej. Piwnice stają w wodzie, a mieszkańcy liczą kolejne straty. Co gorsza domy zalewane są nie tylko przez deszczówkę, ale także ścieki. Problem Traugutta jest wyjątkowo złożony, przede wszystkim dlatego, że na odcinku od ul. Słowackiego, aż za Dmowskiego zwyczajnie brakuje kanalizacji deszczowej.

Wykorzystywana i zapomniana – łata na łacie

Ponieważ pisma i interwencje nie przyniosły oczekiwanych skutków w lipcu br. zawiązał się Społeczny Komitet Mieszkańców ul. Traugutta, który ma lobbować na rzecz inwestycji. W czwartek w budynku Publicznego Gimnazjum nr 2 przy ul Traugutta doszło do spotkania zainteresowanych mieszkańców z przedstawicielem Urzędu Miasta. Debatę otworzył Stanisław Kubkowski. Padały mocne słowa. Przybyli nie pozostawili na włodarzach przysłowiowej suchej nitki. To było nie tylko stanowcze sygnalizowanie problemu, ale prawdziwie błagalny głos obywateli o natychmiastową interwencję.  
- Nie trzeba już iść do pana prezydenta, aby poznać odpowiedź, która brzmi: nie ma pieniędzy – mówił prowadzący spotkanie Stefan Kowalkowski. - Tak było w ubiegłym roku, tak samo jest i w tym, więc może najlepiej zamknąć ten Urząd na klucz, iść do domu, niech to się wszystko toczy własnym życiem. Mieszkańcy mają dość spławiania ich przez władze.
Były ostre komentarze także na temat stanu nawierzchni ulicy.
- Dlaczego na Traugutta wpuszczono TIR – y – pytał jeden z mieszkańców. – Ta ulica jest wykorzystywana do bólu, ale jednocześnie zupełnie zapomniana przez władze. Widać gołym okiem, przecież to łata na łacie!

Ma szczęście, że żyje. Zamrażarka popłynęła z nurtem

Największym problemem jest systematyczne zalewanie ulicy. Mieszkańcy Dla dużej części przybyłych większości ulew kończy się w ten sam sposób.  
- Kilka lat temu, mniej więcej o tej porze roku była u nas wielka ulewa – przypomiał Marek Marzecki, mieszkaniec ul. Traugutta. - W tym czasie robiłem remont domu. Wszystkie rzeczy drobniejsze i te duże, wśród nich bardzo cenne, zwłaszcza duży księgozbiór umieściłem w piwnicy. Przyjechałem do domu z pracy okazało się, że po ulewie jest pół metra wody w piwnicy. Wszystko pływało. Zupełnie zapomniałem, że mamy zamrażarkę. Wszedłem do wody, na szczęście zamrażarka była lekka, woda ją poniosła i wyłączyła się z kontaktu. Prawdopodobnie 8 lat już bym na tym świecie nie istniał. Od tego czasu minęło trochę lat. Były plany i zapowiedzi, a tymczasem okazuje się, że na ulicę Traugutta nadal nie ma pieniędzy.
Mieszkaniec wybrał ul. Traugutta ze względu na dwójkę niepełnosprawnych dzieci.
- Chciałem mieć blisko do centrum i autobusu, a co mam? – pytał Marek Marzecki. – Mieszkam tu trochę czasu i widzę, że to miasto jest bardzo źle zarządzane.

Przedstawiciel prezydenta:„Temat rozeznany”

Na spotkanie z Gimnazjum nr 2 przyszedł zastępca naczelnika wydziału techniczno – inwestycyjnego UM Leszek Zadurski. Z mieszkańcami nie spotkał się natomiast prezydent Edmund Stachowicz. Jak tłumaczono, tego dnia musiał wyjechać w sprawach służbowych.
- Temat jest w urzędzie rozeznany – zapewniał Leszek Zadurski, który na potwierdzenie swoich słów przyniósł miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Przy okazji na bieżąco odpierał ataki, skierowane w stronę włodarzy oraz urzędników.  
- Prezydent miasta jest zarządcą tej drogi od 5 lat – tłumaczył Zadurski. - Przez kilkadziesiąt lat Traugutta była drogą wojewódzką, potem przez 8 lat była drogą powiatową. Aby polepszyć stan ulic prezydent przejął ich ok. 30, w tym ul. Zieloną.
(...)
Radny uderzył się w pierś
W tym miejscu pojawiło się powtarzane od 38 lat, ale…
- Mogę powiedzieć co należy zrobić, jak to zrobić i ile ma to kosztować – powiedział Zadurski. – Natomiast kiedy? (...)
Co ważniejsze: stadion czy kanalizacja?
Zdaniem mieszkańców zdrowie i bezpieczeństwo obywateli płacących podatki powinno być dla władz miasta bezcenne. Zaapelowali o ich zdaniem bardziej racjonalne przyjrzenie się wydatkom.
- Mnie też zalewa i to dosłownie - krew – powiedział mieszkaniec ul. Traugutta, sędzia Lech Magnuszewski. - Dobry gospodarz, a są nimi włodarze miasta, musi zadać sobie pytanie: jakie mamy priorytety? Przy starych ulicach robi się piękne chodniki. Są potrzebne, oczywiście. Ale ja jako gospodarz zastanawiam się, czy w pierwszej kolejności wyłożę sobie kostką podwórko czy zrobię odwodnienie. Rozumiem, że pieniędzy nie ma. Jednak zdroworozsądkowe myślenie polega na tym, żeby szukać pierwszoplanowych inwestycji, które trzeba zrobić. Dziwię się, że miasto od wielu lat nie ma projektu związanego z rozwiązaniem problemu tej ulicy.
- Buduje się jakąś Nową Jabłowską, która najprawdopodobniej nie da miastu żadnych korzyści, buduje się także stadion, bo trzeba zapewnić rozrywkę – dziwił się Marek Marzecki. – Natomiast na poważne sprawy nie środków w tym mieście.
- Członkowie komitetu mówią, że ich starania trwają 38 lat – skomentował prowadzący spotkanie. - Oni też płacą podatki i pytają: czy w tym mieście istnieją obywatele drugiej, a może i trzeciej kategorii?

Więcej w Gazecie Kociewskiej,
która ukazuje się wraz z Dziennikiem Pomorza
na terenie powiatu starogardzkiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
a 02.09.2011 08:02
Kubkowski Przez 5 kadencji = 20 lat był radnym w starogardzie. I co mieli z tego mieszkańcy Traugutta?

mieszkaniac 02.09.2011 08:00
Kubkowski a gdzie ty byłeś jak byłeś radnym? Traugutta ci się przypomniała po 20 latach bycia radnym? Ci ludzie gdyby mieli trochę oleju w głowie to by ci dali. Jak nie jest radnym to od razu przypomniał sobie o tych ludziach. A jak był to zamiast robić coś dla nich awanturował się o wysokość diety i bezpłatne autokary na wycieczki do Częstochowy dla radnych. To jest cały Kubkowski.

tt 01.09.2011 17:53
krew to mnie zalewa!!!! Debatę otworzył Pan Stanisław Kubkowski- 20 lat był radnym i mu to wtedy nie przeszkadzało!!!!! A prezydent?- cóż kasa jest tylko na nowe nie potrzebne stanowiska w urzędzie by zwalczać bezrobocie wśród znajomych!! Taka jest ta nasza zielona stolica Kociewia!!!!!

Pepe 01.09.2011 17:14
radzcie sobie samemu najlepiej narzekać, pobudowaliscie sie na obrzeżach to nie liczcie na dobre drogi, kanalizacje, odwodnienie, kafelki duperelki.. u mnie w domu wysoko stoi woda gruntowa i tez miałem ją w piwnicy, wystarczy wydubować studzienke w piwnicy i ją wybetonować a w studzience zamontować zwykłą pompę do wody za 150zł i mamy problem z wodą z głowy, ludzie troche ruszcie głowami

4.10 - 6.10 2024 - Festiwal Przygody Wanoga Wejherowo 4.10 - 6.10 2024 - Festiwal Przygody Wanoga Wejherowo Festiwal Przygody „WANOGA” to największa tego typu impreza odbywająca się jesienią w północnej Polsce. Wydarzenie to skierowane jest do szerokiego grona odbiorców zainteresowanych tematyką podróżniczą, turystyką oraz aktywnymi formami spędzania wolnego czasu.Termin tegorocznego Festiwalu to 4 - 6 października 2024. Program festiwalu obejmuje pokazy filmów, slajdów, fotografii z podróży po świecie, a także liczne imprezy plenerowe. Imreza ma być inspiracją do pogłębiania wiedzy krajoznawczej, a także rozbudzenia zainteresowania walorami turystycznymi świata i regionu pomorskiego.Wśród gości festiwalu znajdą się ludzie oryginalni, często bardzo znani, którzy w sposób ciekawy zechcą podzielić się swoimi pasjami, dokonaniami i osiągnięciami. Będą wśród nich wyczynowi eksploratorzy, jak i autostopowicze, himalaiści i zwyczajni wędrowcy, odkrywcy i podróżnicy, grotołazi i żeglarze. Jednym słowem Ci wszyscy, dla których podróżowanie - bardziej niż celem samym w sobie - jest pasją i sposobem na doświadczanie życia.Festiwal Przygody Wanoga - PROGRAM 2024:PIĄTEK, 4 października 2024Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Prelekcje podróżnicze – 18:00-22:0018:00 – Weronika Kwapisz – Motocyklem dookoła Wietnamu19:00 – Wojciech Mura – 15 miesięcy przez Pacyfik20:00 – Piotr Trybalski – Ogarnianie Islandii21:00 – Michalina Kupper – Zagros Mountain Trail – przez góry Iraku SOBOTA, 5 października 2024Rzeka Reda (Zamostne –> Orle)Spływ kajakowy rzeką Redą, godz. 11:00-14:00 Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Warsztaty podróżnicze – godz. 13:00-14:00Piotr Trybalski – Fotografowanie w podróży – jak robić zdjęcia budzące emocje?Prelekcje podróżnicze – godz. 15:00-22:0015:00 – Karolina Gawonicz, Michał Łukaszewicz – Międzyświaty. Wyprawa przez kanadyjskie Barren Lands16:00 – Julita Ilczyszyn – Zrealizować niemożliwe17:00 – Wojciech Ganczarek – Podróż totalna. Ameryka Łacińska na rowerze 2013-202318:30 – Piotr Krzyżowski – Moja droga na Dach Świata19:30 – Marcin Meller – Gaumardżos! Opowieści z Gruzji20:30 – Agnieszka Kołodziejska – Polacy na emigracjiSala zabaw dla dzieci – godz. 15:00-19:00 NIEDZIELA, 6 października 2024Wejherowo, godz. 11:00-13:00Marsz nordic walking Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Warsztaty podróżnicze – godz. 13:00-14:00Adam Cieplak (Wyprawomaniak.pl) – Jak się mieszka w campervanie?Prelekcje podróżnicze – godz. 14:00-20:0014:00 – Dominik Wieczorkiewicz – Hulajnogą wokół Jeziora Niasa15:00 – Jakub Tolak, Zofia Samsel (Foxes in Eden) – Życie w drodze – droga przez życie16:00 – Tomasz Owsiany – YVYpóra. Twarze Paragwaju17:30 – Elżbieta Dzikowska – Przez światSala zabaw dla dzieci – godz. 14:00-18:00 Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie!BILETY można nabywać internetowo poprzez system Evenea:https://evenea.pl/pl/wydarzenie/12WANOGAWanoga - to słowo oznaczające w języku kaszubskim wycieczkę, podróż lub wędrówkę, a także określenie nieco z przymrużeniem oka kogoś kto wciąż wędruje, podróżuje, czyli wanożi. Festiwalowe atrakcje:• cykl spotkań z podróżnikami, eksplorerami i dziennikarzami podróżniczymi• slajdowiska, reportaże, filmy reportażowe• rajd na orientację• konkursy z nagrodami• stoiska z literaturą podróżnicząData rozpoczęcia wydarzenia: 04.10.2024
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama