Reklama
wtorek, 26 listopada 2024 16:27
Reklama dotacje rpo
Reklama

Kociewska Bulwa - 2008

KOCIEWIE. Zimne Zdroje leżą z dala od głównej drogi. Otaczają je ze wszystkich stron lasy. Nie dojeżdża tu autobus ani pociąg. Dlatego żeby do tej miejscowości się dostać, trzeba jechać własnym pojazdem. Dzisiaj nie stanowi to żadnego problemu.
Kociewska Bulwa - 2008
W świetlicy w Zimnych Zdrojach odbył się konkurs kulinarny "Kociewska Bulwa". Organizatorami byli: zespół redakcyjny portalu internetowego "Poszukiwacze Smaku" oraz Międzygminne Porozumienie Agroturystyka Kociewia. Konkurs był adresowany do kół gospodyń wiejskich i kwater agroturystycznych. Jego regulamin przewidywał przygotowanie jednej potrawy z ziemniaka. Miała być smaczna, oryginalna, kociewska - niespotykana w innych regionach.

Do konkursu zgłoszono w sumie 15 potraw, ale poza konkursem było też sporo innych. Panie z Zimnych Zdrojów chciały ugościć osoby zaproszone i uczestników konkursu najlepiej jak potrafiły. W sumie do rywalizacji zgłoszono 15 potraw z kociewskich ziemniaków. Przygotowały je panie z 6 kół gospodyń wiejskich oraz 7 kwater agroturystycznych. Przyglądać się konkursowi przyjechali poza wyżej wymienionymi na pierwszej stronie wójt Zblewa Krzysztof Trawicki, przedstawiciele władz gminy wiejskiej Starogard z przewodniczącym Rady Gminy Janem Wierzbą, zastępca wójta gminy Lubichowo Witold Sykutera, sekretarz gminy Osieczna zastępujący wójt Barbarę Tomczak oraz inni goście.

Konkurs
Po przywitaniu i krótkim omówieniu zasad konkursu rozpoczęła się degustacja ziemniaczanych specjałów. Czynność ta nie należała do łatwych. Ziemniak jest bowiem bardzo pożywny i sycący, i już przy drugiej - trzeciej potrawie można się nim "zapchać". Tu jednak trzeba było posmakować aż 15 dań. Na szczęście wszystkie były bardzo smaczne. Golce z mięsem, placki i zapiekanki ziemniaczane, klocki, kotlety, muszkibadowe bulewki to tylko niektóre z nazw ocenianych potraw. Każda z nich podlegała ocenie punktowej od zera do dziesięciu. Kiedy tylko jury zakończyło pracę, zaraz udało się na naradę. Podliczono zebrane punkty. Jury postanowiło przyznać nagrody za 1, 2 i 3 miejsce oraz trzy równorzędne wyróżnienia. Oprócz tego dla wszystkich uczestników konkursu przygotowano pamiątkowe dyplomy za uczestnictwo.

O ziemniaku
Kiedy trwały przygotowania do wręczania nagród i wypisywano dyplomy, senator Andrzej Grzyb wszystkim zgromadzonym przedstawił historię ziemniaka. Można było się dowiedzieć, jak do nas trafił i jakie były kolejne jego podboje. A nie było to takie proste, bowiem gdy przypłynął on z żeglarzami na statku z odkrytej Ameryki, na początku wcale nie wiedziano, jak go wykorzystać. Nie to co teraz. Jak podkreślił Andrzej Grzyb, dzisiaj z ziemniaka gospodyni może przygotować praktycznie cały obiad. Jako pierwsze danie może być zupa ziemniaczana, jako drugie na przykład placki ziemniaczane z gulaszem, a na deser kompot owocowy z dodatkiem mąki ziemniaczanej - taki swojski kisiel. Jak widać, ziemniak jest nie tylko bardzo pożywny, ale i uniwersalny. Nawiązując do konkursu powiedział, że kiedy usłyszał o nazwie jednej z potraw "gospodarskie śniadanie", trochę był zdezorientowany. Gdy jednak ją zobaczył i skosztował, przypomniał sobie, że znana jest mu ona pod inną - "gospodarskie śniadanie" to nic innego jak "gburski frisztik" lub "frisztik bauera". Namawiał do tego, żeby nie bać się nazywać naszych rodzimych potraw tak, jak robiono to w przeszłości. Takie są bowiem nasze kulinarne tradycje.

Nagrody
Po zakończeniu pogadanki o ziemniaku przystąpiono do ogłoszenia wyników i wręczenia nagród. Pierwsze miejsce zajęła z pozoru dziwnie nazywająca się potrawa, a mianowicie "muszkibadowe bulewki", przygotowana przez panie z KGW Lubichowo. Jakkolwiek dziwnie by się nie nazywała, to zdobyła za swój smak i oryginalność najwięcej punktów. Był to po prostu taki nasz kociewski marcepan. Drugie miejsce zajęła Zofia Kolasińska z Osiecznej za pieczone kartofle ze śledziem w śmietanie, a trzecie - Mieczysława Cierpioł z Cisa za swoją zapiekankę kociewską, oczywiście z ziemniaków. Wyróżnienia otrzymały: Barbara Lewandowska za kotlety ziemniaczane z grzybami i sosem chrzanowym, KGW Osówek za klocki ziemniaczane i KGW Zblewo za "gospodarskie śniadanie”, czyli "gburski frisztik". Nagrody wręczali: senator Andrzej Grzyb, wójt Krzysztof Trawicki, Artur Michna, Elżbieta Glaza oraz redaktor Lucyna Ciesielska.


Podsumowanie
Okazuje się, że jak się ma dobry pomysł, to można zorganizować bardzo oryginalną imprezę, która będzie cieszyła się dużym zainteresowaniem bez względu na to, kiedy i gdzie miałaby się ona odbyć. Nawet zdawałoby się położone głęboko w lasach Zimne Zdroje mogą okazać się atrakcyjne nie tylko dla tych, którzy przepływają obok Wdą. Jak się wie, co chce się zrobić i włoży trochę pracy, to wszystko może się udać.




Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

źle rozumiana promocja 27.10.2008 14:54
to się takie imprezy organizuje nie na własnym terenie,we własnym gronie i nie w październiku !!!!

kl 27.10.2008 07:43
Świetnie, że nasze Kociewiacy organizują tego typu imprezy. Oby było ich jeszcze więcej i byśmy byli widoczni w całej Polsce i poza nią.

Mucha 24.10.2008 16:38
A te targi z góry to chyba już były???

darmowe wyżerki 24.10.2008 13:10
za niska dieta senatorska ?

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama