środa, 25 września 2024 03:39
Reklama
Reklama

Pączewski Dzień Drzewa 2008

KOCIEWIE. Od kilku lat na początku października w Polsce obchodzony jest Dzień Drzewa – jeden z nielicznych amerykańskich pomysłów wart naśladowania. Wyjątkowość tego święta obchodzonego w Stanach Zjednoczonych od 1872 roku jako Arbor Day określił jego twórca - znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton: „Inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”.
Pączewski Dzień Drzewa 2008
W 1951 roku Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ (FAO) postanowiła, że we wszystkich krajach członkowskich obchodzony będzie każdego roku Światowy Dzień Drzewa. Obchody tego święta skupiają się na masowych akcjach sadzenia drzew. Uczestniczą w nich celebryci, władze, a przede wszystkim dzieci i młodzież. Z dumą informujemy, iż w Pączewie Dzień Drzewa obchodziliśmy już po raz trzeci. W tym roku nabrał on wyjątkowego charakteru…
Ile może zdziałać jedno połączenie telefoniczne…
Zbigniew Wesołowski, odpowiedzialny za ochronę środowiska w gminie Skórcz, to odpowiedni człowiek na właściwym miejscu. Od trzech lat wspiera naszą lokalną inicjatywę uzupełniania i wzbogacania pączewskiego liściastego drzewostanu. I w tym roku pan Zbigniew zadzwonił: Są pieniądze na zakup sadzonek drzewek dla pączewiaków!
Już następnego dnia z bogatej oferty szkółki drzew i krzewów „Cyprysik” w Lipinkach Szlacheckich wybieramy sadzonki głównie tradycyjnych, charakterystycznych dla krajobrazu kociewskiego roślin. Nabywamy między innymi sławione przez mistrzów pióra, działające na człowieka uspokajająco opiekunki rodów - lipy, chwałą okryte drzewa wolności – olchy, odganiające złe duchy i czarownice - klony, niegdyś powszechnie sadzone wzdłuż płotów - graby, wytwarzające tlen zanim pojawią się na nich liście - wiązy.
Drzewka już są, potrzeba tylko wolontariuszy, którzy je posadzą. W tym miejscu z dumą piszę: na pączewiaków można liczyć! Nasza bezkonkurencyjna sołtys Halina Wika – bez wątpienia zasługująca na miano Kobiety Kociewia – jednym telefonem do niezawodnego naczelnika OSP Andrzeja Czubka załatwia do pomocy młodzieżową drużynę OSP z Pączewa. Do gromadki dołącza jeszcze gospodyni z KGW Teresa Cejrowska. Uzbrojeni w łopaty, wiadra i taczkę pełną sadzonek ruszamy sadzić drzewka.
Pierwszy przystanek: teren przykościelny
Tutaj swoje miejsce otrzymują trzy szczepione na pniach irgi. Dołki kopią Łukasz i Patryk - świeżo obrany prezes pączewskich ministrantów. Przy okazji dowiadujemy się, że nowy proboszcz parafii Pączewo - ksiądz Ireneusz Nowak zorganizował dla ministrantów nowe komże, kołnierzyki, a wkrótce chłopcy dostaną jeszcze rękawiczki. To powrót do tradycyjnego stroju, który u pączewskich ministrantów obowiązywał ponad 20 lat temu. To cieszy. Nasz nowy proboszcz podkreśla, że historia i tradycja jest podstawą wszystkich działań i teza ta nie pozostaje bez pokrycia. Już w zamysłach księdza jest zagospodarowanie wraz z parafianami terenów za plebanią i utworzenie tam parku. Ksiądz zaznacza, że chciałby, aby zachowane zostały wszystkie drzewka, łącznie z tymi, które wyrosły na dziko. Wśród nich można by dosadzić nowe rośliny, przez strumyk zbudować malowniczy mostek, postawić ławeczki… Brzmi pięknie i romantycznie… Nowa zieleń wokół kościoła również bardzo cieszy księdza Ireneusza. Owe irgi to kolejny etap upiększania terenów przy świątyni. Za fundusze otrzymane za zdobycie pierwszego miejsca w konkursie „Piękna Wieś” panie z KGW zakupiły różne iglaki i posadziły je w pomysłowych kompozycjach przy kościele. Oprócz tego przy sadzawce rosną nowe drzewka, których owoce będą wykorzystywane do wieńców dożynkowych. Nasze praktyczne panie są mistrzyniami wieńców - od kilku lat osiągają w tej dziedzinie sukcesy nawet w skali województwa.
Drugi przystanek: droga pod Wysoką
Za kościołem dołącza do nas młodzieżowa drużyna OSP z Pączewa ubrana w mundury strażackie. Kierujemy się pod Wysoką. W krótkim czasie, po sprawnie pokierowanej przez panią Teresę i Halinę oraz pana Andrzeja akcji, przy drodze zostaje zasadzona alejka lip, klonów, wiązów i grabów. Druhowie i druhny uwijają się, kopią, przysypują, biegają po wodę, podlewają… Jednak trzeba przyznać, że łopata najposłuszniej działa dowodzona przez… kobietę – naszą gospodynię wsi panią Halinę. Młodzież obserwuje i bierze przykład z mistrzyni. Naczelnik OSP Andrzej Czubek przyznaje z dumą, że drużyna młodzieżowa powstała 2 lata temu, czyli za jego kadencji. W tej chwili zrzesza blisko 10 druhen i 10 druhów. Nasze dzielne druhny tworzą jedyną w gminie drużynę dziewczęcą, zapewne dlatego do jej szeregów dołączyła filigranowa, roztańczona barłożanka – przyjaciółka pączewianek. Mimo krótkiego stażu nasze dziewczęta mają już na swoim koncie sukces - zdobyły trzecie miejsce w powiatowych zawodach strażackich w rywalizacji drużyn dziewczęcych! Zarówno druhowie jak i druhny z młodzieżówki całkiem niedawno brali aktywny udział w akcji ratowania naszego lokalnego środowiska naturalnego. Razem ze strażakami pełnili przez cały tydzień dyżur dniem i nocą, likwidując skutki zanieczyszczenia Węgiermucy substancjami ropopochodnymi.
Alejka drzewek zasadzona. Jeszcze pamiątkowe zdjęcie. A już za kilka lat wszyscy będziemy mogli w skwarne dni delektować się cieniem drzew, a nasi młodzi pączewiacy z dumą będą mogli mówić, że ta przyjemność – to również i ich zasługa. Pani Halina z panią Teresą przyznają, że miło było zrelaksować się na świeżym powietrzu. Przechodząc przez wieś pani sołtys kolejny raz chwali mieszkańców za to, że coraz bardziej starają się o estetykę najbliższego otoczenia. Oczywiście wymarzona sytuacja byłaby wtedy, gdyby wszyscy mieszkańcy zadbali również o tereny za własnym płotem i systematycznie je wykaszali. Zorganizowana akcja we wsi dobiega końca, ale nie kończy się Święto Drzewa!
Dzień Drzewa trwa
Do sadzenia drzewek ruszają nasi radni: Regina Kuczyc z mężem i Zbigniew Szulc z całą rodzinką. Drogę na Grabowo oraz polne miedze przystrajają kolejne lipy i graby. Oto jak nasi radni dają piękny przykład – wyborcom i młodemu pokoleniu! Podczas akcji sadzenia drzewek nie może zabraknąć pączewskich gospodarzy. Tym razem przyłącza się Marian Bieliński wraz z żoną. Na tych gospodarzy zawsze można liczyć! To już kolejna edycja akcji, w której udział biorą państwo Bielińscy. Tym razem z pewnością nie daliby rady posadzić dziesięciu olch bez pomocy ich wnuczka! Nosił drzewka, łopatę, wstawiał sadzonki w dołki! Babcia z dziadkiem mają powody do dumy!
***
Drzewostan liściasty w Pączewie wzbogacił się o kolejne 50 drzewek. Dzięki ludziom z Pączewa wszystko odbyło się zgodnie z ideą Dnia Drzewa: roślinki sadziło kilka pokoleń, dorośli swoją postawą dali piękny przykład młodzieży, młodzi udowodnili, że są zdyscyplinowani, że można na nich liczyć i czyn społeczny to nic strasznego. Następnej jesieni wszystkich nas będzie radowała feeria barw liści na naszych drzewkach, za kilka lat będziemy w skwarne dni przechadzać się w cieniu drzew, wsłuchani w trele ptaków, które na drzewach uwiją gwiazda. Życia w Pączewie może być bajką…
Ponieważ „Człowiek jest takim drzewem, które czuje w sobie dobro i dlatego nie chce złych owoców rodzić” (J. St. Tischner) trzeba wierzyć, że trzeci Dzień Drzewa w Pączewie nie był ostatnim tego typu przedsięwzięciem i w kolejnych latach będzie obchodzony podobnie jak w tym roku.
Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób uczestniczyli w Dniu Drzewa w Pączewie serdeczne podziękowania składa
inicjatorka akcji Barbara Dembek-Bochniak


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
27-28.09.2024 - 18. Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim 27-28.09.2024 - 18. Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim W Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim cyklicznie od 2007 roku odbywają  się imprezy pod tytułem Pomorskie  Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim. Organizowane są wspólnie z Gdańskim Kołem Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. W ramach Pomorskich Dni Chopinowskich zapraszamy na koncerty, które mają upamiętniać pobyt Fryderyka Chopina w posiadłości Sierakowskich w 1827 roku.Wstęp bezpłatny.18. Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie WielkimPROGRAM:27.09.2024, godz. 17.00Koncert muzyki klasycznej„Nowe Trio Gdańskie”Anna Prabucka-Firlej – fortepianPaula Preuss – skrzypceJan Lewandowski – wiolonczelaW programie utwory Fryderyka Chopina.Nokturn Es-dur op. 9 nr 2Preludium e-moll op. 28 nr 4Mazurek a-moll op. 67 nr 4Nokturn cis-moll op. posth.Paula Preuss – skrzypce, Anna Prabucka-Firlej – fortepianNokturn c-moll op. 48 nr 1Largo z Sonaty g-moll op. 65Introdukcja i Polonez C-dur op. 3Jan Lewandowski – wiolonczela, Anna Prabucka-Firlej – fortepianTrio g-moll op.8Allegro con fuocoScherzo – Con moto, ma non troppoAdagio sostenutoFinale – AllegrettoAnna Prabucka-Firlej – fortepian, Paula Preuss – skrzypce, Jan Lewandowski – wiolonczelaAnna Prabucka-FirlejProf. dr hab. Anna Prabucka-Firlej jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Krystyny Jastrzębskiej. W latach 2003–2020 w tejże uczelni pełniła funkcję Kierownika Katedry Kameralistyki. Jej działalność artystyczna obejmuje występy solowe oraz kameralne w ośrodkach muzycznych w Polsce, większości państw Europy, a także w Chile, Peru, Iranie i Tajlandii (łącznie w 30 krajach). Jako akompaniator towarzyszyła największym artystom współczesnego świata muzycznego. Jest członkiem Tria Gdańskiego, nagrała szereg audycji radiowych i telewizyjnych w Polsce i za granicą oraz 8 płyt CD. W wielu krajach prowadziła kursy mistrzowskie, seminaria i wykłady, zapraszana także jako juror konkursów kameralnych i pianistycznych. Uznaniem dla jej działalności artystycznej były nagrody Ministra Kultury, Prezydenta Miasta Gdańska i Rektora AM w Gdańsku oraz odznaki i medale – m.in. Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Zasłużony Kulturze Gloria Artis, czy Krzyż Kawalerski Polonia Restituta.Paula PreussUkończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie skrzypiec prof. Krystyny Jureckiej oraz kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej. W 2017 r. obroniła tytuł doktora sztuki. Jest laureatką wielu konkursów solowych i kameralnych, brała udział w XIV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego.Prowadzi działalność koncertową na terenie całego kraju, jak też za granicą: w Niemczech, Francji, Estonii, Turcji, Litwie, Łotwie i Czechach. Występowała jako solistka z Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Polską Filharmonią Bałtycką oraz Elbląską Orkiestrą Kameralną, w której od 2015 roku pracuje na stanowisku koncertmistrza.Jan LewandowskiAbsolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie wiolonczeli prof. Marcina Zdunika oraz kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej. Jest laureatem głównych nagród wielu międzynarodowych konkursów solowych i kameralnych oraz półfinalistą Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego. Jest liderem wiolonczel orkiestry kameralnej Polish Soloists, którą tworzą muzycy młodego pokolenia. Występował na wielu salach koncertowych w Polsce, m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Zamku Królewskim w Warszawie, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Teatrze Wielkim w Warszawie, a także we Włoszech, w Austrii, Szwecji, Bułgarii, Słowenii, Ukrainie, Litwie oraz Białorusi.28.09.2024, godz. 17.00Koncert muzyki jazzowejWojciech Staroniewicz QuartetDominik Bukowski – wibrafonJanusz Mackiewicz – kontrabasPrzemysław Jarosz – perkusjaWojciech Staroniewicz – saksofonProgram:Muzyczne spotkanie czterech wybitnych muzyków, z których każdy prowadzi własny zespół, grając jazz w różnorodnych stylach – takich jak world music, electric jazz, swing, blues, czy bossa nova. Podczas wspólnego występu przedstawią niektóre kompozycje własne oraz improwizacje na ulubione tematy. Cenieni są za wyjątkowo piękny jazz grany na najwyższym artystycznym poziomie.Dominik BukowskiWibrafonista, kompozytor, absolwent Katowickiej Akademii Muzycznej. Zdobywca wyróżnienia na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Jazzowych w Gdyni (1999) oraz zwycięzca konkursu Bielskiej Zadymki Jazzowej (2002). Nagrał ponad 30 płyt. Jego album „Projektor” znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt 2005 roku według miesięcznika Jazz Forum, zaś płyta „Vice Versa” została nominowana do nagrody Fryderyki 2010. Nagrywa z takimi muzykami jak Amir ELSaffar, Tim Hagans, Cikada Quartet czy Brian Melvin. Koncertował na festiwalach w Indonezji, Izraelu i w większości krajów europejskich.Janusz MackiewiczJako kontrabasista debiutował w big bandzie jazzowym Jerzego Partyki oraz zespole New Coast. Wraz z Przemkiem Dyakowskim prowadził jeden z najlepszych klubów jazzowych w Polsce – „Sax Club”. Grał z wieloma gwiazdami amerykańskiej sceny jazzowej oraz z czołowymi artystami polskimi – m.in. z Emilem Kowalskim, Piotrem Baronem, Wojciechem Karolakiem, Tomaszem Szukalskim, Januszem Muniakiem, Krystyną Prońko, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Jarkiem Śmietaną, Leszkiem Możdżerem. Jako leader nagrał płytę z kolędami jazzowymi „W Dzień Bożego Narodzenia”, autorski album „Frogsville” oraz „Electri-City”.Przemysław JaroszPerkusista, absolwent Wrocławskiej Akademii Muzycznej. Laureat wielu konkursów, nagród i wyróżnień. Od wielu lat współpracuje z czołowymi jazzowymi muzykami, nagrywając płyty oraz występując na festiwalach w Polsce i za granicą. Obecnie członek kilku formacji oraz lider własnego tria Yarosz Organ Trio. Od 2005 r. kontynuuje pracę dydaktyczną na rodzimej uczelni, gdzie w 2014 r. uzyskał stopień doktora sztuki. Jego najnowsze nagrania to: Maciej Fortuna – „Jazz from Poland”, Lion Vibrations – „Friends”, Krystyna Stańko – „Snik”, Improvision Quartet – „Free Folk Jazz”, Yarosh Organ Trio feat. Katarzyna Mirowska – „Alterakcje”.Wojciech StaroniewiczSaksofonista i kompozytor, jako jedyny wśród polskich saksofonistów jazzowych został zakwalifikowany do półfinału Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Waszyngtonie (1991), gdzie znalazł się w gronie 21 saksofonistów wybranych z całego świata. Jego dyskografia obejmuje ponad 50 płyt – najnowsze to „Alternations”, „Strange Vacation”, „Tranquillo”. Współpracował z norweską grupą „Loud Jazz Band” i sekstetem Włodzimierza Nahornego. Koncertuje jako solista z Polską Filharmonią Kameralną Sopot Wojciecha Rajskiego. Grał z takimi muzykami, jak Andrzej Jagodziński, Włodek Pawlik, Cezary Konrad, Adam Cegielski, Erik Johannessen, Brian Melvin oraz praktycznie całą czołówką jazzową Trójmiasta.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.09.2024
Koncert Raz Dwa Trzy „Człowiek czasami serce otworzy” już 29 września w Kinie Sokół! Koncert Raz Dwa Trzy „Człowiek czasami serce otworzy” już 29 września w Kinie Sokół! Agnieszka Osiecka i Wojciech Młynarski posiedli unikatową umiejętność obserwacji ludzkiej potrzeby bycia kochanym. Koncert złożony z piosenek ich autorstwa nie ma służyć porównaniu ich talentów. To żywe, muzyczne zestawienie odmiennego podejścia do uczuciowych usiłowań podejmowanych przez poszczególne bohaterki i bohaterów tych małych dzieł sztuki. Często - jak to bywa w życiu - przypadkowych sytuacji prowokujących burzliwy wzrost napięcia emocjonalnego przeradzającego się w nagłe, zaskakujące, acz nieuniknione np. zakochanie. Postaci z piosenek potrafią zapaść na „chorobę” miłości tak samo szybko, jak mozolnie i z trudem się odkochiwać. Opisać ulotną wymianę spojrzeń, albo spór między zimnym intelektem, a nagłym porywem serca. Czy to w ogóle możliwe? A. Osiecka i W. Młynarski prawdopodobnie przypuszczali, że nie. Ale jako twórcy niemogący i nieumiejący uwolnić się od wrodzonych talentów wiedzieli, że usiłować trzeba. Opowieść pozornie stara jak świat. „Człowiek czasami serce otworzy…” i dozgonna miłość, albo pasmo uczuciowych nieszczęść gotowe. Albo jedno i drugie.Zapraszamy Państwa na niezwykłą podróż muzyczną z Zespołem Raz Dwa Trzy.Informacje o wydarzeniu:Data: 29.09.2024Miejsce: Kino SokółStart: 19:00Otwarcie bram: 18:20Bilety na:Eventim.pl: https://www.eventim.pl/.../koncert-raz-dwa-trzy-czlowiek.../KupBilecik.pl: https://www.kupbilecik.pl/.../Starogard+Gda.../Raz+Dwa+Trzy/Zamówienia grupowe:prosimy o maila na [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.09.2024
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama