W Publicznym Gimnazjum w Lubichowie odbyło się szkolenie dla klas pierwszych z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej.
Kilkugodzinne szkolenie prowadzili ratownicy medyczni, Dorota Wiśniewska oraz Piotr Jach. Dotyczyło ono reanimacji, resuscytacji, omdleń, oparzeń, złamań, urazów i krwotoków. Do celów ćwiczeniowych młodzież wykorzystywała 3 fantomy. Nie zabrakło ponadto prezentacji multimedialnej oraz rozmów z ratownikami.
Wiele osób myli resuscytację z reanimacją. Gimnazjaliści z Lubichowa już nie będą mylić reanimacji z resuscytacją.
- Na szkoleniu dowiedzieliśmy się, że reanimacja to przywrócenie funkcji układów krążenia, oddychania i ośrodkowego układu nerwowego - powrót świadomości.
Natomiast czynności ratownicze po tym okresie to właśnie resuscytacja - mówią gimnazjaliści. - Resuscytacja polega przede wszystkim na tym, że dostarczamy tlen do organizmu i rozprowadzamy go poprzez oddechy i uciśnięcia.
Poszkodowany ma 25-30% szans, że będzie normalnie oddychać przy nas. Gdy po podejściu do poszkodowanego stwierdzimy, że nie oddycha, usuwamy ciała obce z jamy ustnej i przystępujemy do resuscytacji. Nie przeprowadzamy badania kompleksowego, jedynie opatrujemy krwotoki. Należy pamiętać, że do resuscytacji stosujemy specjalną maseczkę, a jeżeli takiej nie posiadamy wystarczy kawałek zwykłej torebki foliowej, w której robimy dziurę. Osoba poszkodowana podczas akcji przywrócenia oddechu musi leżeć na twardym, stabilnym podłożu.
Pamiętajmy ucisk i wprowadzamy dwa wdechy do jamy ustnej, zaciskając nos poszkodowanego. Po każdym wdechu puszczamy ucisk, aby powietrze mogło swobodnie wypłynąć nosem. Po wprowadzeniu wdechów wykonujemy 30 uciśnięć klatki piersiowej na mostku. Po zawale można od razu wykonywać uciśnięcia klatki.
Resuscytację przeprowadza się parami.
Akcję przywrócenia układu oddechowego można przerwać jedynie:
- gdy przyjedzie karetka i przejmie poszkodowanego
- gdy powrócą czynności życiowe (napinają się mięśnie, występuje odruch przełykania śliny)
- gdy coś zagraża naszemu niebezpieczeństwu
- nie przerywamy akcji.
Gimnazjaliści z Lubichowa poznali podstawowe zasady udzielania pomocy przedlekarskiej. Kształcenie gimnazjalistów w tym zakresie przygotował nauczyciel techniki, Sebastian Jach.
Najważniejsze 4 minuty
W sytuacjach zagrożenia życia udzielenie pierwszej pomocy musi nastąpić najpóźniej w ciągu 3-4 minut. Po tym okresie pomoc może okazać się nieskuteczna. Najgroźniejsze dla życia człowieka jest zatrzymanie układu oddychania i krążenia, utrata przytomności, urazy kręgosłupa i silne krwotoki.
Nauka pomocy przedlekarskiej. Fantomy w gimnazjum
KOCIEWIE. „Dobrą rzeczą jest pomagać innym, ale jeszcze lepiej jest uczyć ich jak mogą pomagać sobie samym”. Każdy powinien choćby w podstawowym stopniu znać tajniki udzielania pierwszej pomocy. Wiedza ta przyswajana jest najlepiej przez dzieci i młodzież.
- 03.11.2008 00:00 (aktualizacja 16.08.2023 11:40)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze