Szeroka pomoc
Do Powiatowego Koła PZN w Starogardzie Gd. obecnie należy 180 członków, w tym 22 dzieci i młodzieży do 16 roku życia!
- Nadrzędnym celem w pracy koła jest różnorodna działalność skierowana bezpośrednio na potrzeby swoich członków oraz ich rodzin w procesie rehabilitacji, czyli kierowanie na szkolenia i turnusy do specjalistycznych ośrodków PZN, gdzie wykwalifikowani instruktorzy uczą alfabetu Braill’a, samodzielnego poruszania się z białą laską, czy radzenia sobie z czynnościami dnia codziennego (2 razy udało się nam zorganizować turnusy grupowe ). Ponadto udzielamy pełnej informacji o przysługujących ulgach i przywilejach i pomocy w wypełnianiu różnorodnych wniosków i dokumentów (rozliczanie PiT-ów ). Organizujemy pokazy specjalistycznych sprzętów dla niewidomych i słabo widzących, właśnie takich jak dzisiejszy – mówi prezes koła Bogumiła Jurczyńska.
Ponadto osoby niewidzące mogą liczyć na pomoc w wypełnianiu wniosków o dofinansowanie z PFRON, co jest dość skomplikowane, a przepisy często się zmieniają. Związek propaguje czytelnictwo książek mówionych, oraz prasy środowiskowej, organizuje spotkania informacyjno- szkoleniowe dla nowoprzyjętych lub rodziców podopiecznych dzieci. Koło prowadzi działalność integracyjną poprzez organizację imprez okolicznościowych tj. Dzień Dziecka, Dzień Białej Laski, Spotkań Wigilijnych, wycieczek, pielgrzymek, wyjazdów do teatru itp. Zarząd podejmuje działania interwencyjne w rozwiązywaniu indywidualnych spraw swoich członków zawsze zachęcając do większej samodzielności i przeciwdziałając dyskryminowaniu osób niepełnosprawnych, a także mające na celu likwidację barier w poruszaniu się po mieście. W lutym br. zarząd koła podjął współpracę z Towarzystwem Pomocy Głuchoniewidomym, aby w bardziej efektywny sposób pomagać swoim członkom, którzy mają dodatkowo problemy ze słuchem.
Wszystko jest potrzebne
Specjalistyczna firma Harpo zaprezentowała duży zakres sprzętu niezbędnego w codziennym Życiu osób niedowidzących i niewidomych. Były to m.in.: notatniki brajlowskie, programy mówiące i urządzenia lektorskie, linijki brajlowskie, powiększalniki telewizyjne-stacjonarne i przenośne, czytak, wagi, glukometry, ciśnieniomierze mówiące, udźwiękowione identyfikatory kolorów, mówiące testery baterii, mówiące zegarki, wskaźniki poziomu płynów, mówiące miary, klawiatury programy komputerowe, komunikatory, specjalistyczne oprogramowanie komputerowe oraz do wszelkich urządzeń elektronicznych, a nawet mówiący album do zdjęć! Ceny kształtują się od kilkuset zł do kilkudziesięciu tysięcy, w zależności od urządzenia!
Na spotkaniu dopisała frekwencja i widać jak bardzo osoby z takim upośledzeniem potrzebują pomocy w postaci prezentowanych przedmiotów. Niestety są to nowoczesne technologie, a te jak wiadomo sporo kosztują. Owszem dofinansowanie z PFRON jest, ale bez wkładu własnego nie ma co nawet składać wniosków. Ludzi ci niestety często nie mogą pokonać tej bariery. Przedstawiciel firmy Harpo Daniel Tomczyk szczegółowo odpowiadał na szereg pytań i stwierdził, iż firma ta zajmuje się kompleksową pomocą osobom niepełnosprawnym także w zakresie wniosków o dofinansowanie.
- Nasze rozwiązania zapewniają poczucie samodzielności i ułatwiają życie codzienne – podkreślił D. Tomczyk.
My, osoby zdrowe często nie zdajemy sobie sprawy jak trudno żyć osobom niedowidzącym. Jak proste czynności dla nast. stanowią często barierę nie do pokonania dla osób niepełnosprawnych. I jak bardzo technologia i nowoczesna technika może takim ludziom dzisiaj pomóc.
Gdy zapytaliśmy osoby zebrane na spotkaniu, którego z tych urządzeń, albo jakich najbardziej potrzebują, jakie najbardziej ułatwiają im życie, wszyscy bez namysłu wykrzyknęli: wszystkie urządzenia! „Każdy z tych sprzętów jest nam potrzebny!” W zależności od wieku osoby niewidomej czy niedowidzącej - zarówno wagi czy czytaki, jak i komputery i specjalne klawiatury, czy programy dla dzieci!
Związek dziękuje władzom miasta za nieodpłatne udostępnienie sali.
* * *
Polski Związek Niewidomych istnieje od 1951 roku. Obecnie liczy 73 tys. członków. Posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Koło Powiatowe Polskiego Związku Niewidomych w Starogardzie Gd. jest jednym z ogniw tej potężnej organizacji. Do PZN mogą należeć osoby, które przez właściwą komisję zostały zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności (dawna I lub II grupa), ze względu na dysfunkcję wzroku.
Biuro PZN mieści się w budynku Urzędu Miasta - pok. 018, czynne we wtorki w godz. od 14- 16-tej, w piątki od 11 -13 – tej, telefon: 724-888-842
Prezes Koła Bogumiła Jurczyńska apeluje:
OKAŻ NAM SWOJE ZAUFANIE PRZEKAZUJĄC 1 % SWOJEGO PODATKU.
Polski Związek Niewidomych Okręg Pomorski - KRS 0000099691,
Dla Koła Powiatowego Polskiego Związku Niewidomych w Starogardzie Gd.
Żyją wśród nas. Trudne życie osób niewidomych i niedowidzących
KOCIEWIE. Polski Związek Niewidomych, Koło Powiatowe w Starogardzie Gd. zorganizował prezentację sprzętu tak potrzebnego osobom niewidomym i niedowidzącym w codziennym życiu. Jak się okazało - osobom, które przyszły na spotkanie, przydałby się każdy z zaprezentowanych sprzętów – od mówiącej wagi kuchennej, do sprzętu komputerowego czy mówiącego telefonu komórkowego.
- 26.03.2009 00:00 (aktualizacja 16.08.2023 14:53)
Napisz komentarz
Komentarze