niedziela, 22 września 2024 13:45
Reklama
Reklama

Było czczenie „wyzwolicieli” radzieckich, a kto pamięta Błękitną Armię?

KOCIEWIE. - Za „komuny” to władza pamiętała o wkroczeniu wojsk radzieckich do Skórcza i świętowała dzień 4 marca. Teraz mamy wolność i nową władzę, ale jakoś brakuje nam pamięci, aby uczcić żołnierzy Błękitnej Armii - mówi Mirosław Ossowski, radny Skórcza.
Było czczenie „wyzwolicieli” radzieckich, a kto pamięta Błękitną Armię?
Są daty, o których nie wolno zapominać. Taką datą dla mieszkańców Skórcza, zdaniem radnego Mirosława Ossowskiego jest dzień 27 stycznia, w którym żołnierze Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera przynieśli mieszkańcom wolność.

- Jako nauczyciel i wychowawca młodzieży uważam za swoją misję zaszczepianie dumy ze swojej historii, nawet z tych małych, lokalnych rocznic - wyznaje Mirosław Ossowski, radny Skórcza. - Nie rozumiem dlaczego tak małą wagę przywiązujemy dzisiaj do utrwalania naszej historycznej tożsamości. Nie chcemy albo nie potrafimy atrakcyjnie czcić naszych świąt i rocznic. Za „komuny” to władza pamiętała o wkroczeniu wojsk radzieckich do Skórcza i świętowała dzień 4 marca. Teraz mamy wolność i nową władzę, ale jakoś brakuje nam pamięci. Niedawno minęła 550 rocznica potyczki pod Skórczem. Minęła całkowicie niezauważona. Aby w podobny sposób nie minęła 88 rocznica wyzwolenia Skórcza po 148 latach zaborów postanowiłem podjąć próbę zaktywizowania mieszkańców. I próba powiodła się. Z satysfakcją informuję, że 27 stycznia odbędą się uroczystości poświęcone tej rocznicy. Na uroczystości zapraszają burmistrz miasta, Rada Miejska oraz Towarzystwo Przyjaciół Skórcza i Ziemi Kociewskiej. Uroczystości rozpoczną się Mszą Dziękczynną za miasto i jego mieszkańców, która zostanie odprawiona o godzinie 9.00 w miejscowym kościele parafialnym. Następnie zapraszamy wszystkich na uroczystą akademię do Miejskiego Ośrodka Kultury. Akademia rozpocznie się o godzinie 16.00. Warto wspomnieć, że w Skórczu dwie ulice noszą nazwy związane z powrotem miasta do Macierzy. Dawna ulica 4 marca nosi teraz nazwę generała Józefa Hallera a dawna ulica Bolesława Bieruta otrzymała nazwę 27 stycznia.

To było tak   
Po 148 latach zaboru pruskiego w dniu 27 stycznia 1920 roku do Skórcza wkroczyły oddziały wojskowe z armii generała Józefa Hallera, przejmując miasto we władanie Polski. W imieniu społeczeństwa skórzeckiego wojsko to powitał, przy licznie zgromadzonej publiczności Franciszek Schornak, kierownik miejscowej, katolickiej szkoły powszechnej. Już następnego dnia na podstawie decyzji starosty starogardzkiego z 15 stycznia 1920 roku kontrasygnowanej przez polskiego delegata powiatowego przy landraturze, dotychczasowy Gemeindenvorsther ( sołtys) Wilhelm Hager przekazał władzę administracyjną w ręce Stanisława Paszke ze Skórcza. W chwili przejmowania władzy przez Polskę, gmina Skórcz liczyła 2 927 mieszkańców. ( wg informacji ze str 44 i 45 książki " Dzieje Skórcza" autorstwa Alojzego i Rafała Koseckich).

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi 20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatnyData rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama