niedziela, 22 września 2024 15:21
Reklama
Reklama

Pieski świat i urzędnicze procedury - pod psem

KOCIEWIE. Co się dzieje z psami przejeżdżanymi przez samochody? Wałęsające się bezpańsko psy są zmorą kierowców. Często są przez nich potrącane i rozjeżdżane. Kto i jak zajmuje się poszkodowanymi zwierzętami?
Pieski świat i urzędnicze procedury - pod psem
W pow. starogardzkim Skórcz znane jest z dużej ilości psów. Szacuje się, że w mieście jest ok. 350 psów, z czego prawie połowa to psy bezpańskie. Zaniedbane i głodne zwierzęta często wpadają pod koła pędzących samochodów. Co się dzieje z psami przejeżdżanymi przez samochody?

Pieska jasność
- Mamy jasne i precyzyjne procedury postępowania w przypadku zaistnienia takiej sytuacji w naszym mieście - informuje Tadeusz Mółka, zastępca burmistrza miasta Skórcz. - Jeżeli pies potrącony przez pojazd jeszcze żyje to informujemy o tym fakcie naszą jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej. Oni mają specjalistyczny sprzęt do wyłapywania psów. Potrącony pies jest przewożony przez strażaków do weterynarza. Po udzieleniu skutecznej pomocy weterynaryjnej pies jest przekazywany właścicielowi. Oczywiście, właściciel psa ponosi koszty związane z udzieloną pomocą weterynaryjną. Jeżeli natomiast nie można ustalić, kto jest właścicielem psa te koszty ponosi gmina. Uratowany pies jest przekazywany do schroniska i gmina opłaca dwutygodniowy pobyt psa w schronisku. Jeżeli natomiast pies potrącony przez samochód nie żyje to stosowane są inne procedury. O zaistniałym fakcie informujemy Zakład Gospodarki Miejskiej w Skórczu. W tym zakładzie mamy dwóch pracowników, którzy zostali odpowiednio przeszkoleni w zakresie postępowania ze zwierzętami nieżywymi. Takie szkolenie zostało przeprowadzone w związku z występowaniem niebezpieczeństwa ptasiej grypy. Pracownicy posiadają odpowiednią odzież oraz sprzęt do wykonywania tych czynności. Na terenie ZGM znajduje się specjalny zbiornik do czasowego przechowywania zwierząt martwych. Nasza gmina miejska ma zawartą umowę z firmą STARKOM na odbiór i utylizację martwych zwierząt. Pragnę podkreślić, że ja mówię teraz wyłącznie o naszych procedurach a nie o ich realizacji. Przestrzeganie procedur to całkiem odrębna sprawa. Jestem od niedawna zastępca burmistrza więc nie znam szczegółów praktycznej realizacji tych procedur ale już je sprawdzam.

Pieskie śledztwo
W międzyczasie próbujemy sami prześledzić jak te, jasne i precyzyjne procedury są realizowane w życiu. Zaczynamy od weterynarza.
- Powiem krótko i może nieco dyplomatycznie bo sprawa wymaga delikatności - mówi doktor weterynarii Tadeusz Zieliński, burmistrz Skórcza poprzedniej kadencji. - W mojej praktyce weterynaryjnej nie pamiętam o przypadku leczenia psa dostarczonego do mojej lecznicy przez jakiekolwiek służby miejskie. Nie pamiętam także abym kiedykolwiek obciążał Urząd Miasta kosztami leczenia jakiegoś zwierzęcia.
No to, zgodnie z procedurami opisanymi przez pana Tadeusza Mółke, zastępcę burmistrza zgłaszamy się do Zakładu Gospodarki Miejskiej w Skórczu.
- A na jakiej ulicy leży ten przejechany piesek. Zaraz wyślemy tam naszych pracowników - przyjmuje grzecznie moje fikcyjne zgłoszenie pracownica ZGM w Skórczu. Procedury działają. Wyjaśniam jednak, miłej pani cel mojego zgłoszenia i zadaję kolejne pytania.
- Przyznaję, że nieco zostałam zaskoczona pana zgłoszeniem o przejechanym psie. Pracuję tutaj już bardzo długo, ale jeszcze nie miałam takiego zgłoszenia - informuje pracownica MZK.
Weterynarz nie miał zgłoszenia i ZGM nie miało zgłoszenia więc zapewne wszystkie pieski kierowane są bezpośrednio do schroniska. Czy tak właśnie jest sprawdzamy w starogardzkim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt działającym po egidą Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt.

Pieskie schronisko
- W ubiegłym roku nie mieliśmy ani jednego przyjęcia psa z terenu miasta Skórcz - informuje Ewa Gebert, kierownik schroniska. - Nasze schronisko jest schroniskiem miejskim czyli miasta Starogard Gd. Obowiązkiem każdej gminy jest posiadanie umowy z jakimś schroniskiem w sprawie przyjmowania opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Z miastem Skórcz nie mamy podpisanej umowy w tej sprawie.
- A jakie gminy naszego powiatu mają podpisane umowy z waszym schroniskiem - pytam.
- Ani jedna gmina z powiatu starogardzkiego nie ma takiej umowy z naszym schroniskiem - informuje pani kierownik. - Podkreślam jeszcze raz, że nasze schronisko jest schroniskiem miejskim i realizuje potrzeby miasta Starogard Gd.
- Czy to znaczy, że pani nie przyjmie do schroniska żadnego psa dostarczonego przez osoby spoza miasta Starogard - kontynuuję pytanie.
- To nie jest tak jak pan próbuje sugerować. O zgodę na przyjęcie do schroniska psa spoza miasta należy zwrócić się do prezydenta Starogardu Gdańskiego. Jeżeli uzyska się taka zgodę to my przyjmiemy psa - informuje pani kierownik. - Nie przypominam sobie jednak abym przyjmowała kiedykolwiek psa w ten sposób.
A mnie przypomniał się w tym momencie znakomity film "Pieski świat".

Pieskie cuda
Po naszych miastach i wsiach błąka się mnóstwo bezpańskich psów. Nie trzeba być zbytnio spostrzegawczym aby je zauważyć. Zauważają je także władze samorządowe. Tworzą precyzyjne procedury, powołują specjalne ekipy a nawet ustalają podatki od posiadania psów. Procedury leżą sobie w urzędniczych biurkach, specjalne ekipy wyczekują na sygnał do działania a o ściągalności podatków od posiadania psów to lepiej nic nie mówić.
- Sprawdziłem dane o wypadkach z psami w ciągu ostatnich 5 lat - informuje zastępca burmistrza, Tadeusz Mółka. - Zgodnie z pana oczekiwaniami muszę potwierdzić, że w ciągu ostatnich 5 lat nie było ani jednego przypadku przekazania psa do lecznicy. W naszej księgowości nie odnotowano żadnej zapłaty z tego tytułu. W tym czasie nie zanotowano także żadnej zapłaty za przebywanie psa w schronisku.
Informacja burmistrza brzmi optymistycznie. Można z niej wyciągnąć wniosek, że od 5 lat teoretycznie ani jeden piesek błąkający się po Skórczu nie stał się ofiarą wypadku samochodowego. Praktyka jednak pokazuje całkiem inna rzeczywistość. Co się w takim razie dzieje z pieskami potrąconymi przez pędzące samochody? Albo wyparowują, albo zostają cudownie uleczone albo...Pieski świat i pieskie procedury.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Huckelbery 05.02.2008 21:10
Panie Pismak niech pan uwaza na te 150 bezpańskie psy aby pana nie pogryzły jak pan na stopa do starogardu sie chce załapac . Jeżdzę po ten zapsionym mieście juz tyle lat i stwierdzam że to totalne bzdury ! Sugeruje napisać o bezpańskich gołebiach w Skórczu . SR...ją wszedzie nikt ich nie liczy i szczepi ani nie uczy kultury wydalania na osobności ekstrementów. Weż sie pan do roboty a nie szukaj tematów do wątpliwej jakości dziennikarstwa. Skanska potrzebuje np. strazników !

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi 20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatnyData rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama