niedziela, 22 września 2024 15:26
Reklama
Reklama

Recepta doktora Marciniaka na uzdrowienie służby zdrowia

KOCIEWIE. Moja recepta jest prosta - mówi dr Marciniak. - Burmistrz powinien podjąć decyzję o przekształceniu ośrodka w ośrodek niepubliczny i jednocześnie winien powołać spółkę "skarbu miasta" do której weszli by skórzeccy lekarze z efektywnymi udziałami.
Recepta doktora Marciniaka na uzdrowienie służby zdrowia
Już wkrótce ok. 8 tysięcy mieszkańców miasta i gminy Skórcz może zostać praktycznie pozbawionych podstawowej opieki lekarskiej. Wszystko zależy od tego, czy burmistrz oraz Rada Miasta potrafią działać szybko, skutecznie i zgodnie.
Teoretycznie wszystko jest w porządku. W Skórczu działają dwa zakłady opieki zdrowotnej zwane popularnie ośrodkami zdrowia. Jeden z nich jest publiczny czyli miejski, państwowy a drugi jest niepubliczny czyli prywatny. W ośrodku publicznym jest prawie 6 tysięcy pacjentów a w ośrodku prywatnym zarejestrowanych jest prawie 2 tysiące pacjentów. Problem tkwi jednak w lekarzach. Od marca br. na emeryturę przechodzi dotychczasowa kierownik ośrodka publicznego, doktor Barbara Włuka. Ośrodek za jednym zamachem traci kierownika i lekarza. Dodatkowo wypowiedzenie złożyła doktor Anna Andrukajtis. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że pani doktor zamierza przejść do ośrodka prywatnego czyli pozostałaby w Skórczu. Ale co dalej z ośrodkiem państwowym w którym zostałby praktycznie tylko jeden lekarz, doktor Piotr Andrukajtis (prywatnie mąż doktor Anny Andrukajtis). Propozycji jest wiele. Jedną z nich przekazał nam doktor Piotr Marciniak, pracujący w ośrodku prywatnym w Skórczu.

Zdezorientowani pacjenci
- Nasz Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Puls" w Skórczu rejestruje ostatnio zdecydowany przypływ pacjentów. W ciągu ostatniego roku ilość naszych pacjentów wzrosła o prawie 30 procent i stale rośnie. Moim zdaniem, wynika to przede wszystkim z naszej dobrej pracy i coraz bardziej niepewnej sytuacji w miejskim ośrodku zdrowia - twierdzi doktor Piotr Marciniak. - Mieszkańcy są zdezorientowani sytuacją. Po mieście krążą najprzeróżniejsze plotki. Trzeba jak najszybciej podjąć decyzje związane z przyszłością opieki zdrowotnej w Skórczu. Jestem lekarzem ze sporym doświadczeniem zawodowym. Ukończyłem Akademię Medyczną w Poznaniu. Przez 5 lat pracowałem w Zielonej Górze. Tam też przez 2 lata kierowałem dużym, publicznym ośrodkiem zdrowia. Zdobyłem specjalizację w zakresie chorób wewnętrznych. Jako jeden z pierwszych w kraju rozpocząłem praktykę lekarza domowego i prowadziłem ją skutecznie przez 16 lat. W tym czasie ukończyłem prywatne studia psychologiczne w Warszawie w Instytucie Psychologii Zdrowia u znakomitego specjalisty Marka Licińskiego. Skończyłem także studia duchowości na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 2001-2003 kierowałem opieką pielęgniarską w słynnym gdyńskim domu "Za falochronem". To była dla mnie doskonała szkoła walki z Narodowym Funduszem Zdrowia i jego zawiłymi procedurami. Poznałem je skutecznie i na wylot.

Trzeba stworzyć zespół
- Z perspektywy moich doświadczeń zawodowych lekarskich i menedżerskich uważam, że Skórcz ma ogromną szansę stać się silnym ośrodkiem opieki zdrowotnej oddziałowującym nawet na sąsiednie gminy - twierdzi doktor Piotr Marciniak. -  Podstawą takiego twierdzenia jest przede wszystkim to, że mamy tu dwa obiekty medyczne oraz dwa zespoły lekarskie. To jest nieracjonalne rozwiązanie organizacyjne. Trzeba stworzyć jeden zespół lekarski działający w obu obiektach. W tym zespole lekarskim byli by wszyscy lekarze pracujący w Skórczu a więc Anna i Piotr Andrukajtis oraz moja osoba. Jestem głęboko przekonany, że stworzenie takiego zespołu jest całkowicie możliwe. Sprawą do dyskusji jest tylko forma organizacyjna takiego zespołu. Osobiście uważam, że inicjatywa winna wyjść od burmistrza, bo opieka zdrowotna nad mieszkańcami jest obowiązkiem burmistrza. Moja recepta jest prosta. Burmistrz powinien podjąć decyzję o przekształceniu ośrodka w ośrodek niepubliczny i jednocześnie winien powołać spółkę "skarbu miasta"  do której weszli by skórzeccy lekarze z efektywnymi udziałami. Takie spółki nie są żadną nowością w Polsce. Właśnie w Zielonej Górze działają one doskonale od wielu lat. Pracowałem w takiej spółce i gwarantuję, że jest to doskonałe rozwiązanie. Miasto "wchodzi" do takiej spółki z aportem w postaci obiektów. Umowa ściśle określa warunki, obowiązki i kompetencje. Wszyscy są zadowoleni. Władza, mieszkańcy i lekarze. Władza ma pewność świadczenia usług medycznych. Mieszkańcy zyskują silny zespół lekarski. Lekarze pracują "na swoim" z wszystkimi konsekwencjami prywatyzacji. Pamiętać należy także o pielęgniarkach i pracownikach pomocniczych. Wszyscy będą mieli zapewnioną pracę w nowej strukturze.

Zdrowie na sesję
- Moja recepta jest bezpieczna dla wszystkich. Każda inna forma prywatyzacji może doprowadzić do przejęcia opieki zdrowotnej w Skórczu przez osoby spoza miasta - zapewnia doktor Piotr Marciniak. - Gdyby to przejęła na przykład firma ze Starogardu to istnieje niebezpieczeństwo nadmiernego kierowania pacjentów do lekarzy w Starogardzie Gd. Przecież firmie zewnętrznej zależeć będzie tylko na przejęciu pacjentów a nie na podnoszeniu poziomu opieki w Skórczu i rozwoju naszych ośrodków. Jednak decyzja w sprawie przyszłości opieki zdrowotnej w Skórczu należy przede wszystkim do burmistrza.
Tę decyzję, w formie uchwały musi zaakceptować Rada Miejska. Oby stało się to jak najszybciej.
Nieoficjalnie uzyskaliśmy informację, że najbliższa sesja Rady Miejskiej w Skórczu odbędzie się 12 lutego o godzinie 17.00 w sali MOK Skórcz i na tej sesji będzie przedłożony przez burmistrza Skórcza, projekt uchwały o zmianach w organizacji opieki zdrowotnej w mieście.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi 20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatnyData rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama