niedziela, 22 września 2024 18:38
Reklama
Reklama

Kontrowersje wokół prywatyzacji służby zdrowia

KOCIEWIE. Sprawa likwidacji państwowej służby zdrowia w Skórczu wydaje się przesądzona. Trwa dyskusja nad najkorzystniejszą formą prywatyzacji opieki zdrowotnej w mieście i gminie.
Kontrowersje wokół prywatyzacji służby zdrowia
W Skórczu są dwie Przychodnie Zdrowia. Jedna publiczna oraz Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Puls".

Jeden lekarz na 6 tys. pacjentów
 W miejskiej przychodni jest zatrudnionych 3 lekarzy. Teoretycznie. Z dniem ostatniego lutego na emeryturę nieodwołalnie odchodzi doktor Barbara Włuka, kierownik miejskiej przychodni. Na domiar złego wypowiedzenie pracy złożyła doktor Anna Andrukajtis (prawdopodobnie rozpocznie pracę w "Pulsie").  Wkrótce więc w przychodni państwowej pozostanie tylko jeden lekarz, Piotr Andrukajtis (prywatnie mąż doktor Anny).
Sytuacja w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Przychodnia Rejonowa w Skórczu, bo tak brzmi pełna nazwa naszego miejskiego ośrodka zdrowia od wielu lat pogarszała się. Niezadowoleni pacjenci odchodzili do innych ośrodków. W 2003 r. było zarejestrowanych 6442 pacjentów, a na koniec listopada 2007 r. było 5 877. Pacjenci nadal odchodzą z państwowego ośrodka. Odchodzą też lekarze. Nie udało się przekonać pani doktor Barbary Włuki, aby jeszcze nie odchodziła na emeryturę. Dotychczas też nie udało się przekonać pani doktor Andrukajtis aby wycofała wypowiedzenie. Państwowa opieka lekarska w Skórczu kona na oczach zdezorientowanych mieszkańców i nieco zagubionych władz. Burmistrz miasta, Ryszard Dąbek gorączkowo szuka ratunku. Jedyną metodą reanimacji opieki zdrowotnej, zdaniem burmistrza jest prywatyzacja. Jednak pan burmistrz w swoich planach prywatyzacyjnych nie uwzględnia istniejącego już w Skórczu Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Puls" ani zatrudnionych tam lekarzy.

Oporny burmistrz i radni
- O tym, że trwają intensywne prace nad przekształceniem służby zdrowia w Skórczu dowiaduję się z prasy oraz z rozmów prywatnych. Dotychczas nikt z władz samorządowych Skórcza nie rozmawiał ze mną na ten temat - mówi Jolanta Łacik, właścicielka NZOZ "Puls". - Próbuję zrozumieć opory burmistrza a nawet radnych przed rozmową ze mną, ale uważam, że sprawa jak najlepszej przyszłości opieki medycznej nad naszymi mieszkańcami powinna być priorytetowa i niezależna od sympatii czy antypatii. Jestem otwarta i gotowa do rozmów ze wszystkimi na ten temat. Oczekuję na zaproszenie do rozmów.
Przypomnijmy, że Jolanta Łacik była wieloletnią, bardzo aktywną radną Skórcza.
Przychodnia "Puls" mieści się w dawnych obiektach kolejowych. Naprzeciwko dawnego dworca PKP w Skórczu. Przez wiele lat działała tutaj kolejowa służba zdrowia. Gdy te obiekty zostały przejęte przez śp. dr Łacika okazało się, że nie odpowiadają one wymaganym normą i nie mogą pełnić funkcji związanych z ochrona zdrowia. Konieczne były szybkie i bardzo kosztowne modernizacje. Modernizacje wykonano. Stare obiekty kolejowe po modernizacji wyglądają bardzo atrakcyjnie.

Prywatnie ale za darmo
- Mamy także bardzo atrakcyjną ofertę medyczną dla naszych pacjentów. Potwierdza to coraz większa i stale rosnąca liczba pacjentów - mówi Jolanta Łacik. - Zdecydowana większość naszych usług jest opłacana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Mam podpisana umowę z NFZ aż do 2009 r. Ta umowa dotyczy POZ czyli Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Natomiast umowę na specjalistykę będę renegocjowała w kwietniu tego roku.
Aktualnie w naszej przychodni mamy zarejestrowanych prawie 2 tys. pacjentów. Zgodnie z wymogami NFZ jeden lekarz internista może leczyć maksimum 2 750 pacjentów, a my zatrudniamy 2 lekarzy internistów. Mamy także 2 lekarzy pediatrów i ginekologa. To wszystko wykonywane jest w ramach umowy z NFZ lub w inny sposób, tak aby pacjent nic nie musiał płacić.

Zdrowie w ręku burmistrza
- Prowadzimy także raz w miesiącu konsultacje chirurgiczne, neurologiczno-psychiatryczne, kardiologiczne, reumatologiczne, dermatologiczne, laryngologiczne i okulistyczne. Te konsultacje są płatne. Konsultacja kosztuje 30 zł. Każdy pacjent może otrzymać formalne potwierdzenie wpłaty - kontynuuje Jolanta Łacik. - Istnieje szansa zawarcia umowy z NFZ także na te konsultacje, ale potrzeba zdecydowanie więcej pacjentów niż mamy aktualnie. Potrzebna by była także większa powierzchnia, aby zwiększyć ilość gabinetów. Rozbudowa ośrodka jest możliwa i jestem do tego przygotowana jednak wszystko zależy od sytuacji zewnętrznej. Przyszłość opieki zdrowotnej w Skórczu i okolicy zależy teraz od burmistrza i radnych. Uważam, że najlepszym rozwiązaniem było by połączenie wszystkich sił medycznych jakie są w mieście i stworzenie jednego, silnego zespołu medycznego.
Na najbliższej sesji Rady Miasta, która odbędzie się już 12 lutego odbędzie się dyskusja na temat prywatyzacji służby zdrowia w Skórczu

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi 20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatnyData rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama