- Nasze gospodarstwo nastawione jest na produkcję roślinną i zwierzęcą – mówi Paweł Tuszyński. - Hodujemy 12 sztuk bydła mlecznego. Rocznie sprzedajemy ponad 65 tys. litrów mleka. Mamy też 10 jałówek i trzodę chlewną. Rocznie oddaję do skupu, przez Zrzeszenie, 600 sztuk tuczników.
Od 5 lat na terenie swojego gospodarstwa prowadzą punkt skupu żywca. Należą do Zrzeszenia Producentów Trzody Chlewnej ,,KOCIEWIE”. Paweł Tuszyński jest już drugą kadencję Delegatem Pomorskiej Izby Rolniczej.
Rolnicy w 2007 roku zmodernizowali gospodarstwo. Zakupili nowe maszyny: ciągnik NEW HOLANND, prasę rolującą oraz maszyny spulchniającą Gruber.
- Gospodarstwo prowadzą wzorowo. Wysoki poziom produkcji wynika z systematycznego wprowadzania w gospodarstwie postępu biologicznego i technologicznego – mówi wójt Lubichowa dr inż. Sławomir Bieliński – dlatego ich gospodarstwo jest godne do naśladowania przez innych rolników i promuje naszą gminę w regionie.
Państwo Tuszyńscy mają dobrze zapowiadających się następców. Myślą o dalszym rozwoju i unowocześnianiu gospodarstwa.
KGW z inicjatywą
Koło Gospodyń Wiejskich w Ocyplu reaktywowało swoją działalność 29 marca 2006 r. Liczy 34 członkinie. Przewodniczącą koła jest Izabela Stawicka. Pani Iza jest członkiem zarządu Lokalnej Grupy Działania Leader+.
- Chcemy pobudzać do aktywności społecznej dorosłych, młodzież i dzieci – mówią nagrodzone liderki koła. - W swojej działalności opieramy się na rozwijaniu lokalnej społeczności obywatelskiej, dbającej o rozwój naszej miejscowości.
Mimo krótkiej, bo 2-letniej działalności, KGW w Ocyplu, ma już spory dorobek.
- Udało nam się w 2007 roku uruchomić świetlicę wiejską w Ocyplu, w której prowadzimy bogatą działalność. Z naszej inicjatywy, we współpracy z PG w Lubichowie i Radą Sołecką, pozyskaliśmy 21 tys. zł na doposażenie świetlicy z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz MPiPS. Dzięki temu świetlica została gruntownie wyremontowana, wyposażona w nowe meble, zestawy komputerowe, DVD, telewizor, rzutnik multimedialny, gry edukacyjne itp. Założyliśmy zespół teatralny, tańca nowoczesnego, koło modelarskie, karaoke, rękodzielnictwa i haftu kociewskiego. Mamy zajęcia aerobiku i mini siłownię. Dzieci i młodzież korzystają z komputerów, gier.
KGW zorganizowało imprezy dla mieszkańców: Dzień Matki, Dzień Dziecka, Andrzejki, Wigilię dla osób starszych i samotnych, Mikołajki dla dzieci, Sylwester. Zorganizowało kulig i ognisko dla dzieci i rodziców, wycieczki krajoznawcze po okolicach Ocypla, wycieczki rowerowe, wycieczkę do Ciechocinka, wyjazd do Teatru Wybrzeże scena Sopocie. Panie z KGW opiekują się miejscami i pomnikami pamięci narodowej, współorganizują festyny i upiększają wieś.
Koło zdobyło wyróżnienie w turnieju „Kobiety Kwiaty Kociewia”.
Strażacy sportowcy
Drużyna sportowo - pożarnicza OSP w Zielonej Górze reprezentuje gminę Lubichowo na wszystkich zawodach sportów pożarniczych a w zawodach sportowo – pożarniczych na szczeblu powiatowym, już trzy razy z rzędu zajęła I miejsce.
- Samo przygotowanie do takich zawodów zajmuje minimum dwa miesiące ciężkiej pracy i treningów – mówią strażacy.
Członkowie OSP wielokrotnie wykazywali się profesjonalizmem, hartem ducha i poświęceniem w akcjach ratowniczo – gaśniczych. Biorą udział w organizowaniu imprez sportowo – rekreacyjnych na terenie sołectwa, uczestniczyli w imprezach gminnych i parafialnych.
Biznes z BLISKĄ
Roman Ossowski właściciel firmy Ekoopał w maju 2007 r. kupił w Lubichowie stację benzynową (dawny Preem, przy wjeździe od Starogardu). Zainwestował w nią 1,8 mln zł.
Po zakupie część stacji rozebrał i rozpoczął przebudowę i rozbudowę kompleksu zabudowań stacji i adaptację przyległego terenu. W trakcie modernizacji wymienił stare zbiorniki paliwowe. Teraz nowoczesne zbiorniki dwupłaszczowe spełniają aktualne wymogi bezpieczeństwa i posiadają system czujników, umożliwiających całodobową kontrolę Orlenu, szczelności oraz poziomu i jakości paliw znajdujących się w zbiornikach.
- Aby zapewnić niskie ceny paliw, pan Roman Ossowski podpisał umowę w sieci BLISKA. W najbliższym czasie, stacja benzynowa umożliwi klientom dokonywania płatności kartami płatniczymi. W niedalekiej przyszłości na stacji zostanie otwarty całodobowy sklep oraz bar dla kierowców – chwali przedsiębiorcę wójt Bieliński.
Przedsiębiorca planuje otworzyć dwustanowiskową myjnię samochodową oraz punkt wymiany i uzupełniania olejów silnikowych i przekładniowych dla klientów stacji. Myjnia spełniać będzie wymogi ochrony środowiska (środek myjący w obiegu zamkniętym). Przyległy do stacji teren został oświetlony i wyłożony kostką brukową.
Na stacji aktualnie pracuje 5 osób z terenu gminy Lubichowo, a wkrótce pracę tu znajdzie trzech nowych pracowników. W 2007 r. była to największa inwestycja na terenie gminy tworząca nowe miejsca pracy.
- Z wielką satysfakcją i pewnym niedowierzaniem przyjąłem tą nominację. To wielkie wyróżnienie, zobowiązanie i szczególny obowiązek – mówił doceniony przez wójta przedsiębiorca. - To co będę w stanie pomóc samorządowi, by działo się tu lepiej, byśmy mogli wspólnie tworzyć, to co dla tego społeczeństwa najlepsze i dla gminy i środowiska - to pomogę. Ta nagroda doda siły w tym działaniu.
Właściciel stacji współpracuje z Ochotniczą Strażą Pożarną, PG w Lubichowie i Urzędem Gminy. Włącza się w organizację różnych imprez środowiskowych w gminie oraz sponsoruje różne przedsięwzięcia.
Nagrody dodające sił
KOCIEWIE. Docenieni przez wójta Lubichowa. Państwo Irena i Paweł Tuszyńscy prowadzą w Bietowie gospodarstwo rolne o powierzchni 58 ha. Przejęli je po rodzicach w 1978 r.
- 29.02.2008 00:01 (aktualizacja 18.08.2023 08:16)
Napisz komentarz
Komentarze