niedziela, 22 września 2024 18:39
Reklama
Reklama

Nagrody dodające sił

KOCIEWIE. Docenieni przez wójta Lubichowa. Państwo Irena i Paweł Tuszyńscy prowadzą w Bietowie gospodarstwo rolne o powierzchni 58 ha. Przejęli je po rodzicach w 1978 r.
Nagrody dodające sił
- Nasze gospodarstwo nastawione jest na produkcję roślinną i zwierzęcą – mówi Paweł Tuszyński. - Hodujemy 12 sztuk bydła mlecznego. Rocznie sprzedajemy ponad 65 tys. litrów mleka. Mamy też 10 jałówek i trzodę chlewną. Rocznie oddaję do skupu, przez Zrzeszenie, 600 sztuk tuczników.
Od 5 lat na terenie swojego gospodarstwa prowadzą punkt skupu żywca. Należą do Zrzeszenia Producentów Trzody Chlewnej ,,KOCIEWIE”. Paweł Tuszyński jest już drugą kadencję Delegatem Pomorskiej Izby Rolniczej.
Rolnicy w 2007 roku zmodernizowali gospodarstwo. Zakupili nowe maszyny: ciągnik NEW HOLANND, prasę rolującą oraz maszyny spulchniającą Gruber.
- Gospodarstwo prowadzą wzorowo. Wysoki poziom produkcji wynika z systematycznego wprowadzania w gospodarstwie postępu biologicznego i technologicznego – mówi wójt Lubichowa dr inż. Sławomir Bieliński – dlatego ich gospodarstwo jest godne do naśladowania przez innych rolników i promuje naszą gminę w regionie.
Państwo Tuszyńscy mają dobrze zapowiadających się następców. Myślą o dalszym rozwoju i unowocześnianiu gospodarstwa.

KGW z inicjatywą
Koło Gospodyń Wiejskich w Ocyplu reaktywowało swoją działalność 29 marca 2006 r. Liczy 34 członkinie. Przewodniczącą koła jest Izabela Stawicka. Pani Iza jest członkiem zarządu Lokalnej Grupy Działania Leader+.
- Chcemy pobudzać do aktywności społecznej dorosłych, młodzież i dzieci – mówią nagrodzone liderki koła. - W swojej działalności opieramy się na rozwijaniu lokalnej społeczności obywatelskiej, dbającej o rozwój naszej miejscowości.
Mimo krótkiej, bo 2-letniej działalności, KGW w Ocyplu, ma już spory dorobek.
- Udało nam się w 2007 roku uruchomić świetlicę wiejską w Ocyplu, w której prowadzimy bogatą działalność. Z naszej inicjatywy, we współpracy z PG w Lubichowie i Radą Sołecką, pozyskaliśmy 21 tys. zł na doposażenie świetlicy z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz MPiPS. Dzięki temu świetlica została gruntownie wyremontowana, wyposażona w nowe meble, zestawy komputerowe, DVD, telewizor, rzutnik multimedialny, gry edukacyjne itp. Założyliśmy zespół teatralny, tańca nowoczesnego, koło modelarskie, karaoke, rękodzielnictwa i haftu kociewskiego. Mamy zajęcia aerobiku i mini siłownię. Dzieci i młodzież korzystają z komputerów, gier.
KGW zorganizowało imprezy dla mieszkańców: Dzień Matki, Dzień Dziecka, Andrzejki, Wigilię dla osób starszych i samotnych, Mikołajki dla dzieci, Sylwester. Zorganizowało kulig i ognisko dla dzieci i rodziców, wycieczki krajoznawcze po okolicach Ocypla, wycieczki rowerowe, wycieczkę do Ciechocinka, wyjazd do Teatru Wybrzeże scena Sopocie. Panie z KGW opiekują się miejscami i pomnikami pamięci narodowej, współorganizują festyny i upiększają wieś.
Koło zdobyło wyróżnienie w turnieju „Kobiety Kwiaty Kociewia”.
    
Strażacy sportowcy
Drużyna sportowo - pożarnicza OSP w Zielonej Górze reprezentuje gminę Lubichowo na wszystkich zawodach sportów pożarniczych a w zawodach sportowo – pożarniczych na szczeblu powiatowym, już trzy razy z rzędu zajęła I miejsce.
- Samo przygotowanie do takich zawodów zajmuje minimum dwa miesiące ciężkiej pracy i treningów – mówią strażacy.
Członkowie OSP wielokrotnie wykazywali się profesjonalizmem, hartem ducha i poświęceniem w akcjach ratowniczo – gaśniczych. Biorą udział w organizowaniu imprez sportowo – rekreacyjnych na terenie sołectwa, uczestniczyli w imprezach gminnych i parafialnych.


Biznes z BLISKĄ
Roman Ossowski właściciel firmy Ekoopał w maju 2007 r. kupił w Lubichowie stację benzynową (dawny Preem, przy wjeździe od Starogardu). Zainwestował w nią 1,8 mln zł.
Po zakupie część stacji rozebrał i rozpoczął przebudowę i rozbudowę kompleksu zabudowań stacji i adaptację przyległego terenu. W trakcie modernizacji wymienił stare zbiorniki paliwowe. Teraz nowoczesne zbiorniki dwupłaszczowe spełniają aktualne wymogi bezpieczeństwa i posiadają system czujników, umożliwiających całodobową kontrolę Orlenu, szczelności oraz poziomu i jakości paliw znajdujących się w zbiornikach.
- Aby zapewnić niskie ceny paliw, pan Roman Ossowski podpisał umowę w sieci BLISKA. W najbliższym czasie, stacja benzynowa umożliwi klientom dokonywania płatności kartami płatniczymi. W niedalekiej przyszłości na stacji zostanie otwarty całodobowy sklep oraz bar dla kierowców – chwali przedsiębiorcę wójt Bieliński.
Przedsiębiorca planuje otworzyć dwustanowiskową myjnię samochodową oraz punkt wymiany i uzupełniania olejów silnikowych i przekładniowych dla klientów stacji. Myjnia spełniać będzie wymogi ochrony środowiska (środek myjący w obiegu zamkniętym). Przyległy do stacji teren został oświetlony i wyłożony kostką brukową.
Na stacji aktualnie pracuje 5 osób z terenu gminy Lubichowo, a wkrótce pracę tu znajdzie trzech nowych pracowników. W 2007 r. była to największa inwestycja na terenie gminy tworząca nowe miejsca pracy.
- Z wielką satysfakcją i pewnym niedowierzaniem przyjąłem tą nominację. To wielkie wyróżnienie, zobowiązanie i szczególny obowiązek – mówił doceniony przez wójta przedsiębiorca. - To co będę w stanie pomóc samorządowi, by działo się tu lepiej, byśmy mogli wspólnie tworzyć, to co dla tego społeczeństwa najlepsze i dla gminy i środowiska - to pomogę. Ta nagroda doda siły w tym działaniu.
Właściciel stacji współpracuje z Ochotniczą Strażą Pożarną, PG w Lubichowie i Urzędem Gminy. Włącza się w organizację różnych imprez środowiskowych w gminie oraz sponsoruje różne przedsięwzięcia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi 20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatnyData rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama