- Mieszkamy w Niedzicy w pensjonacie HATA. W sobotę zwiedzaliśmy gminę Nowy Targ, a wieczorem spotkaliśmy się z zarządem i członkami stowarzyszenia. Specjalnie dla nas wystąpiła kapela góralska.
W niedzielę pojechaliśmy do gminy Bukowina Tatrzańska. Zwiedziliśmy piękną, z początku XX wieku, Zagrodę Korkoszów, Potem było Zakopane i Wielka Krokiew. Na dziś (poniedziałek) zaplanowano zwiedzanie gminy Łapsze Niżne, przełęczy na Łapszance z widokiem na Tatry i zamku w Niedzicy. Odbędziemy spotkanie w szkole podstawowej w Łapszach Niżnych, skąd pojedziemy na zaporę. Naszej wyprawie towarzyszy zmienna pogoda. W sobotę była typowo jesienna, z obfitym chwilami deszczem, w niedzielę przyszła zima, a w poniedziałek rano zaświeciło wiosennie słoneczko.
Humory dopisują, a organizatorzy dbają o gości z typowo polską gościnnością. Podczas sobotniego spotkania degustowaliśmy potrawy regionalne.
Wyjazd zaowocuje wymianą grup młodzieżowych i zespołów artystycznych. Jeden z nich, Kapela Kociewska, gościł tu na przeglądzie regionalnym w ubiegłym miesiącu.
Zafascynował nas „Maleńki Spisz”
Spisz, to region przygraniczny zasobny w dobra natury i kultury, bogaty intelektem ludzkim, gościnny i otwarty na współpracę. W sierpniu 2005 roku Zarząd Stowarzyszenia Centrum Edukacji Tradycja i Współczesność (SCETiW) podpisał umowę z Fundacją Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAPA) na realizację projektu w ramach I Schematu Pilotażowego Programu Leader+ „Wsparcie tworzenia Lokalnej Grupy Działania i opracowania Zintegrowanej Strategii Rozwoju Obszarów Wiejskich na polskim SPISZU i okolicy”. Projekt realizowany był w okresie od 24.08.2005 do 25.02.2006 r., na obszarze Gmin: Bukowina Tatrzańska, Łapsze Niżne i Nowy Targ, przy ich aktywnej współpracy. Zarząd pracuje w składzie Julian Kowalczyk Łapsze Niżne (prezes), wiceprezesi Maciej Płachta i Józef Majerczak oraz sekretarz Emilia Nowak.
Program jest finansowany ze środków Unii Europejskiej i ma na celu stymulowanie lokalnych inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich na Spiszu. Obejmuje swym zasięgiem trzy gminy Łapsze Niżne, Nowy Targ oraz Bukowinę Tatrzańską. Pomimo, że Spisz obejmuje w całości tylko gminę Łapsze Niżne, a w przypadku dwóch gmin tylko ich mniejsze części, to projekt będzie realizowany na całym obszarze (we wszystkich wsiach).
Pilotażowy Program Leader+ wdrożony został w ramach dwóch schematów. Celem Schematu I było stworzenie Lokalnej Grupy Działania (LGD) czyli grupy mieszkańców Spisza, którzy wyrażą chęć uczestniczenia w realizacji Projektu. LGD zostało zarejestrowane jako stowarzyszenie oraz opracowało Zintegrowaną Strategię Rozwoju Obszarów Wiejskich Spisza i Okolicy.
Janusz Rokiciński (wiceprzewodniczący Komisji Rewizyjnej LGD „Chata Kociewia”)
Napisz komentarz
Komentarze