niedziela, 22 września 2024 14:25
Reklama
Reklama

Buzek z Kamińską w Bachusie. Innowacyjność jest kluczem

KOCIEWIE. STAROGARD GD. Na zaproszenie Starogardzkiego Klubu Biznesu w zajeździe „Bachus” gościł były premier, eurodeputowany Jerzy Buzek. Obecna była szefowa w kancelarii premiera, Teresa Kamińska...
Buzek z Kamińską w Bachusie. Innowacyjność jest kluczem
- Kociewiacy- twardy naród- mówił premier witając się z radnymi Stanisławem  Kubkowskim i  Henrykiem Kurkowskim. Bo premier zaskoczył nawet samych organizatorów. Zamiast zasiąść na przygotowanym miejscu przywitał się ze wszystkimi osobiście.
Bolesław Buda, prezes SKB przywitał gościa i towarzysząca mu byłą minister, obecnie prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Teresa Kamińska.
- Podejmujemy działania, których celem jest podkreślenie roli i znaczenia pracodawców czy samorządu gospodarczego w podejmowaniu istotnych decyzji gospodarczych- mówił B. Buda- Dzisiejsze spotkanie jest poświęcone tematowi w jaki sposób funkcjonują firmy w „starej” Unii Europejskiej, jaka różnica nas dzieli i co musi się stać abyśmy mogli działać normalnie, jaka jest tam rola samorządu gospodarczego w współpracy z organami samorządu terytorialnego.

SKB rządzi
Prezes oddał głos J. Buzkowi i zachęcił do zadawania pytań.
- Piątek, godziny popołudniowe, to są takie godziny które państwo pewnie często spędzacie z rodziną-albo na spotkaniach towarzyskich mówił premier- Tutaj mamy spotkanie innego rodzaju.
J. Buzek powiedział, że będzie mówił krótko. Półżartem stwierdził, że SKB rządzi miastem i całą okolicą za co dostał oklaski.
Potem przeszedł do rzeczy. Mówił o sensie bycia małym i średnim przedsiębiorstwem w Unii Europejskiej. Wymienił dwa powody , dla których warto o nich mówić. Programy unijne i specjalne strategie, takie jak zasady ochrony konkurencji dotyczących w szczególności właśnie małych i średnich przedsiębiorstw. 23 miliony takich firm funkcjonuje w „starej” Unii. Dają pracę stu milionom ludzi, co daje ok. 70 proc. zatrudnienia. Z kolei nasze małe i średnie produkują ok. 50 proc. PKB i zatrudniają powyżej 1,7 miliona osób.
Zdaniem premiera gospodarka nie może istnieć bez wielkich firm, bo huta, kopalnia czy wielki zakład chemiczny zatrudniają od 1 do 3 tys. pracowników.
- Jądrem i podstawowym elementem wzrostowym gospodarki są zawsze małe i średnie- kontynuował J. Buzek- One się zawsze najszybciej dostosowują. To się wiąże z kontrolą kosztów. Żeby je obniżać ale także w porządku prowadzić. To jest bardzo ważne, bo są ciągłe kontrole z każdej strony. Trzeba stosować nowoczesne metody zarządzania i marketingu. Absolutnym kluczem do wszystkiego jest działalność na rzecz sfinansowania likwidacji luki technologicznej. Innowacyjność  przedsiębiorstwa jest kluczem. Profesor radził pozyskiwać w tym celu krajowy i zagraniczny kapitał.

Konkurencyjność
- Musimy być stosunkowo tani, produkować produkt niezawodny i nowoczesny. – twierdzi były premier- To 3 zasady z każdego podręcznika  ekonomii. Barierami w konkurencji z UE są wysokie koszty pracy, co nas wszystkich ogranicza. Ciągle wysokie podatki, koszty transakcyjne, sądownictwo, dochodzenie własnych praw bardzo nam przeszkadza, nieelastyczne prawo pracy. Dzięki „Solidarności” jesteśmy wolnym krajem, ale jednocześnie związki zawodowe blokują uelastycznienie prawa pracy.
Premier na dłużej zatrzymał się przy zatorach płatniczych.
W trakcie wykładu  powiedział, że odpowiada w imieniu Parlamentu Europejskiego  za ważne badania naukowe i innowacje na łączną sumę 54 mld euro. Chciałby, aby sprawne i tanie technologie energetyczne były głównym celem Unii także w tym wielkim, ogólnym programie, tzw. 7 Programie Ramowym Badań i Innowacji Unii Europejskiej. Zaznaczył, że Polska musi poradzić sobie z obniżaniem emisji dwutlenku węgla, gazu, który jest wszędzie, nie jest trucizną, a wręcz jest niezbędny do fotosyntezy, czyli do życia - byle nie w zbyt dużym stężeniu. Bo wtedy jego obecność, jako gazu cieplarnianego, prowadzi do wzrostu temperatury na naszej planecie. A  to właśnie nasza energetyka, oparta na węglu, powoduje ogromne ilości CO2.
Barcelonę, Cambridge i  Berlin nazwa złotym trójkątem rozwoju.  Stwierdził, że sam SKB nie pomoże, bo potrzeba współpracy z władzami miasta, jednostkami naukowe.  Potrzebne są środki na nowe technologie. My, Polacy mamy gorszy dostęp do informacji, finansowania, a przydałyby się fundusze gwarancyjne i  dostęp do zamówień publicznych. To jest dramat, zdaniem premiera, że to się tak słabo rozwija. Na rynku pracy brak wykwalifikowanej siły roboczej. Na Podkarpaciu ludzie dojeżdżali do pracy z Ukrainy. Stare kraje Unii mają lepiej. Brak w Polsce należytego szacunku dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Runda pytań
Wiceprezes SKB Grzegorz Borzeszkowski pytał czy eurodeputowany zauważył, że UE chce każdą czynność opisać i czy europejski biznes może się tak zbiurokratyzować, że w końcu będzie niewydolny.
Odpowiedź J. Buzka brzmiała:
-    Zgadzam się.
Piotr Cychnerski wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Starogardzie Gd. pytał prezes Kamińską czy są rzeczy lub sprawy do załatwienia, których oczekiwałaby od Rady Miejskiej w Starogardzie Gd.
Premiera pytał o Strategię Lizbońską. Mówił, ze gospodarka unijna jest przeregulowana i że nie mamy szans aby dogonić Azjatów pod względem tempa, a Amerykanów pod względem dochodów. Stwierdził, że unijne limity na emisję dwutlenku węgla nie ułatwiają nam życia i może to być z własnego wyboru potężny hamulec.

Więcej w Gazecie Kociewskiej


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
pióra z gołebnika im z mankietów wystają 12.03.2008 17:24
Ten Buzek sobie o nas pomyśli

1234 12.03.2008 11:38
kurkowski z kubkowskim podali mu reke... ajc a tacy z nich prawicowcy... stare ludzie lubia brac w łape... TERAZ CZAS NA MŁODYCH!

LK 12.03.2008 00:29
A gdzie sympatyczna slazaczka Hildegarda - pani profesor Buzzkowa?

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi 20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatnyData rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama