Pod parasolami, z powodu siąpiącego deszczu kilkuset mieszkańców, nieliczni samorządowcy i harcerze z pochodniami rozważali Mękę Pańską. Proboszcz parafii farnej, ks. prałat Stanisława Człapa, dziekan starogardzkich parafii wskazał, że szczególną intencją tego nabożeństwa jest osoba błogosławionego Jana Pawła II. Rozważania przygotowali Małgorzata Aszyk i Ryszard Szwoch.
- Ta Droga Krzyżowa, droga Jezusa Chrystusa, to także nasza droga- mówił ks. dziekan- To właśnie On powiedział” Jeśli kto chce iść za mną niech weźmie swój krzyż i niech mnie naśladuje. Dlatego też tutaj przychodzimy z naszymi krzyżami. Mogą one być różnego rodzaju. Mogą to być krzyże fizyczne, cielesne, mogą to być także krzyże duchowe. Fizyczne- może to jest choroba nieuleczalna, która prowadzi do śmierci, może to jest alkoholizm w naszych rodzinach, u jednego czy drugiego jej członka, może o jest zdrada małżeńska, może to sa oszczerstwa, może pomówienia, może brak miłości. Sam Pan Bóg najlepiej wie ile jest tych naszych krzyży. Chcemy te nasze krzyże złączyć z krzyżem Jezusa Chrystusa. Bowiem kiedy złączymy nasze krzyże z Jego krzyżem wówczas nasz krzyż będzie lżejszy. Ale nie tylko. To właśnie Jezus Chrystus swoim krzyżem, swoim cierpieniem nadaje także sens naszym krzyżom i naszym cierpieniom i właśnie przez Jezusa Chrystusa te nasze krzyże otrzymują szczególną wartość nie tylko doczesną, ale bożą, nadprzyrodzoną, stają się dla nas także zasługą na życie wieczne.
Ks. Dziekan przypomniał, że Droga Krzyżowa, którą tak chętnie odprawiał Sługa Boży Jan Paweł II to jest szkołą życia, że patrząc na Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego uczymy się prawdziwej miłości Boga i bliźniego oraz poświęcenia dla drugiego człowieka ,dla sprawy bardzo ważnej. Duchowny mówił, że uczymy się w ten sposób przebaczać, otwierać swoje serca na potrzeby innych. Zaznaczył, że w Drodze Krzyżowej wołamy o pokój i pojednanie.
- Dzisiaj w szczególny sposób wołamy o pokój dla Afryki, dla Azji, dla Bliskiego Wschodu- kontynuował ks. St. Człapa – Prosimy Jezusa Chrystusa aby wyprosił łaskę pokoju dla współczesnego świata. Aby nieprzyjaciele szukali zgody, aby przeciwnicy podali sobie ręce i aby narody doszły do jedności. Prośmy także o pokój dla naszych rodzin, zwłaszcza rodzin rozbitych, rodzin które przeżywają różne trudności i różne problemy. Udział w tej Drodze Krzyżowej pragniemy ofiarować w intencjach Kościoła Świętego. A więc w intencji szybkiej beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II, także w intencji naszej Ojczyzny, w intencji Europy aby nie odstępowała od swoich chrześcijańskich korzeni, również w intencji naszego miasta, w intencji naszych parafian.
Od stacji pierwszej krzyż na swoje ramiona wzięli przedstawiciele władz samorządowych. Następnie na swoje barki wzięły go matki, później Rada Duszpasterska, Akcja Katolicka i Odnowa w Duchu Świętym, potem młodzież przygotowująca się do Sakramentu Bierzmowania oraz służba liturgiczna.
- Ja jestem Zmartwychwstaniem- mówił ks. dziekan na zakończenie ceremonii- Kto wierzy we mnie choćby i umarł żyć będzie. Dla nas wierzących, dla nas chrześcijan nie kończy się Droga Krzyżowa czternastą stacją ale jest przejściem do stacji następnej, która już opiewa chwałę Zmartwychwstania. Szczególnie teraz, przez okres Wielkiego Postu, przez udział w obrzędach Wielkiego Tygodnia chcemy jak najlepiej przygotować do przeżywania tej największej tajemnicy naszej wiary- tajemnicy Zmartwychwstania. Bo jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, wtedy jest próżne nasze przepowiadanie, próżne są nasze modlitwy, próżna jest wtedy nasza wiara. Ale mamy pełną nadzieję, bo Chrystus zmartwychwstał.
Proboszcz dziękując zgromadzonym powiedział, że ich obecność jest wyrazem solidarności, chęci dźwigania razem krzyża naszych codziennych obowiązków. Jest pięknym znakiem, że wszyscy idziemy przez doczesny padół ku chwale Zmartwychwstania.
Nabożeństwo zakończono Apelem Jasnogórskim. Jego retransmisja dziś na antenie Radia Głos o godz.21.30.
Reklama
Droga Krzyżowa ulicami Starego Miasta
KOCIEWIE. STAROGARD GD. Już trzynasty raz zorganizowała parafia św. Mateusza w Starogardzie Gd. Drogę Krzyżową, która została poprowadzona ulicami Starego Miasta. Tradycyjnie włączyła się sąsiednia parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej z jej proboszczem, ks. Witoldem Kreftem.
- 15.03.2008 10:53 (aktualizacja 11.08.2023 12:12)
Napisz komentarz
Komentarze