niedziela, 22 września 2024 14:25
Reklama
Reklama

Najpiękniejsza łaknie wody

KOCIEWIE. Wodociąg dla Leśnej Jani. W minionym roku wieś Leśna Jania w gminie Smętowo uznana została za najpiękniejszą wieś naszego powiatu. Niestety, ta najpiękniejsza wieś miała najprawdopodobniej najbrudniejszą wodę w całym powiecie. Jednak już wkrótce najpiękniejsza wieś będzie miała najczystszą wodę.
Najpiękniejsza łaknie wody
Walka o czystą wodę dla mieszkańców Leśnej Jani trwała wiele lat. Kolejni panowie wójtowie obiecywali, że zrobią nowy wodociąg ale na obiecywankach się kończyło.

To był horror
- To był horror. To nie była woda a jakaś ciecz przypominająca swoim kolorem "żołądkową gorzką". Tylko śmierdziała inaczej. Jakby chlorem. Ja, ani moja rodzina nie używaliśmy tej wody. Inni mieszkańcy zamykali oczy, zatykali nosy i próbowali ją używać - opowiada Stanisława Labon, sołtys Leśnej Jani.
Sołectwo Leśna Jania nie jest najliczniejsze. Mieszka tu w 110 rodzinach około 380 mieszkańców. Tylko około 20 rodzin prowadzi gospodarstwa rolne. Pozostali mieszkańcy najczęściej utrzymują się z emerytur lub rent. Młodych ludzi w tak zwanym wieku produkcyjnym mieszka w sołectwie bardzo mało. Wieś jest typową wsią z problemami popegeerowskimi. Są tu nawet dwa bloki mieszkalne. Takie dwuklatkowe klocki. W każdym mieszka po 8 rodzin. We wsi są dwa sklepy. Jeden geesowski a drugi prywatny. Jest ładna remiza strażacka a w niej świetlica wiejska. Obok remizy usytuowano budkę telefoniczną. W centrum wsi jest przystanek autobusowy. To najładniejsze miejsce Leśnej Jani. Tak ładnego przystanku autobusowego nie widziałem nigdzie indziej na całym Kociewiu. Elegancko pomalowana wiata a przed nią piękny skalniak. Wokoło ławeczki, kwietniki i kosze na śmieci. Wszędzie sterylnie czysto.

Pranie w kawie
- Staramy się jak możemy dbać o naszą wieś. Mieszkańcy nie wstydzą się chwytać za miotły i zamiatać chodniki. To wszystko jest ich zasługą, że mamy tutaj tak ładnie i czysto - mówi skromnie pani sołtys. - Problem był tylko z tą wodą. My to przywykliśmy ale najgorzej było jak przyjechali goście. Po wodę na kawę trzeba było latać do rolników co mają własne studnie. A jak się w tej naszej wodzie ugotowało ziemniaki to one całe pokryte były brązowym nalotem. Pranie bielizny też było niemożliwe. Białe koszule farbowało i po takim praniu były one cętkowane jakby uprane w kawie. To samo było z pościelą było. Przez całe lata musiałam prać wszystko u sąsiadów. Tak robiło większość mieszkańców Leśnej Jani. Jak nam pani wójt, pod koniec ubiegłego roku powiedziała, że już ma wszystko załatwione aby robić u nas nowy wodociąg to aż nam się wierzyć nie chciało. Tyle lat męskich obiecywanek i nic aż musiała kobieta zostać wójtem, żeby to załatwić.  
Przed wjazdem do Leśnej Jani stoi tablica ostrzegająca "Uwaga. Wjazd na teren budowy". Pobocza drogi rozkopują koparki. Jest ich kilka. W głębokie rowy wpuszczane są długie rury z tworzywa sztucznego. Praca przebiega bardzo sprawnie. Po ułożeniu rur rowy są natychmiast zasypywane. Teren po wykopach jest równany i zagrabiany. Na swoje miejsce powracają sadzonki iglaków. Trudno poznać, że niedawno były tu wykonywane jakieś prace.  

Prawie cud
- Bardzo jestem zadowolona z jakości pracy firmy, która robi nam wodociąg. Oni nawet zamiatają po swojej pracy ulice i chodniki - mówi pani sołtys. - To jest firma z Grudziądza. Wygrali przetarg. A inna firma robi nam hydrofornię. Firma z Tczewa. Tak naprawdę to oni remontują starą, pegeerowską hydrofornię. To właśnie z tej hydroforni płynęła do nas ta "żołądkowa gorzka".  Mieliśmy starą hydrofornię i stare wodociągi. Teraz wszystko będzie nowe. Remont hydroforni już się prawie zakończył. Oni już puścili wodę w te stare rury. I stał się prawie cud.
Pani sołtys podchodzi do zlewozmywaka. Z uśmiechem odkręca kran i nabiera do szklanki bulgocącą wodę.
- Niech pan patrzy, ta woda jest krystalicznie czysta. I nawet pachnie czystością. Aż się wierzyć nie chce bo przecież leci ona starymi rurami - mówi pani sołtys. - Jak ta woda poleci nowymi rurami to będzie jeszcze lepsza. Teraz będziemy mieć chyba najlepszą wodę w powiecie. Szkoda tylko, że tak długo musieliśmy na to czekać. Tyle lat niepotrzebnych męczarni. Bardzo dziękujemy pani wójt za to co zrobiła.

Woda na raty
Nowy wodociąg jest wykonywany kompleksowo. Firma wykonuje także przyłącza do wszystkich odbiorców. Także do tych, którzy dotychczas nie mieli podłączonego wodociągu czyli szczególnie do rolników mieszkających na tak zwanych polach.
- Gmina podpisała taka umowę z firmą, że ona wykona wszystko wraz z przyłączami. I gmina za to zapłaci. Ale mieszkańcy musza partycypować w kosztach. Takie są przepisy - mówi sołtys, Stanisława Labon. - Obliczono, że średni koszt przyłącza wyniesie 1 500 zł i taka kwotę musi zapłacić każda rodzina do której zostanie podłączona woda. Przygotowana została specjalna deklaracja w tej sprawie i byłam z nią u wszystkich mieszkańców. Większość podpisała zgodę na zapłacenie tej sumy. Oczywiście, jeżeli przyłącze jest wykonywane do budynku mieszkalnego gdzie mieszka 8 rodzin to każda z rodzin zapłaci tylko jedną ósmą tej kwoty. Termin zapłaty ustalona do dnia 15 marca. Wiemy, że nie wszyscy będą mogli od razu zapłacić całej kwoty więc istnieje możliwość rozłożenia tej zapłaty na raty. Jeżeli ktoś nie dokona zapłaty to nie będzie miał wody bo stary wodociąg zostanie zamknięty. Nastąpi to jeszcze w tym miesiącu. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że w tym roku tradycyjne, wiosenne porządki przed świętami Wielkanocnymi będziemy mogli robić przy pomocy czystej wody z nowego wodociągu. Jestem już 13 rok sołtysem i dla mnie ta "13" jest szczęśliwa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
s. 18.03.2008 10:35
Komentarz zablokowany

s. 18.03.2008 10:34
Kiedy zmieniliście nam panią sołtyskę? Oj nie ładnie tak z partyzanta.

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi 20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatnyData rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama