Święte Triduum Paschalne, na które składa się Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania to najważniejsze dni w Roku Kościelnym. Przeżywanie tych dni jest punktem kulminacyjnym w życiu Kościoła.
Święte dni
O Triduum Paschalnym i jego znaczeniu dla nas, chrześcijan, mówi specjalnie dla Czytelników naszej gazety, starogardzki dziekan ksiądz prałat dr Stanisław Człapa.
- Po dobrym przygotowaniu wielkopostnym, po rekolekcjach, po Niedzieli Palmowej – uczestniczymy w liturgii tych Świętych Dni, aby przyjąć – poprzez słowa, czynności i rozmaitość symboli – Chrystusowe orędzie skierowane do każdego człowieka i jeszcze mocniej przylgnąć do Chrystusa jako swego Pana i Zbawiciela. Wsłuchajmy się więc razem w treść każdego z tych Świętych Dni.
Wielki Czwartek
Najpierw Wielki Czwartek – pamiątka i uobecnienie narodzin Kościoła. Jezus obchodził Paschę ze swoimi najbliższymi. Przez swe słowo i umycie nóg – kąpiel przebaczenia – przygotował ich do spożywania swego Ciała i Krwi, aby mogli stać się jedno z Nim. Eucharystia Wielkiego Czwartku to sakrament miłujących się wzajemnie i pojednanych, którzy stali się członkami Jego rodziny, mimo że pozostaną na zawsze słabymi grzesznikami.
Wielki Piątek – liturgia Męki, misterium Krzyża, na „którym zawisło zbawienie świata”. Jezus w największym bólu woła: „Boże mój, Boże, czemuś mnie opuścił”. Z Jezusowym wołaniem trzeba nam połączyć Wielki Piątek naszych czasów, aby przyjąć w Komunii św. zbawczy Owoc jego Ofiary i razem z Nim wołać do Ojca. W tym dniu Pan Jezus chce, abyśmy Go odnaleźli w zbitych, zdeptanych, maluczkich – ostatnich tego świata. Wielki Piątek nam tę powinność przypomina.
Wielka Sobota
To dzień adoracji Bożego Grobu. Cisza i milczenie. „Zstąpił do piekieł”. Do objawienia chrześcijańskiego należą słowa Boga, ale należy także Jego milczenie. Jest nadzieja, że w ciszy i milczeniu usłyszymy Jego słowo. I zauważymy wtedy, że Bóg stoi pośrodku nas.
Liturgia Wigilii Paschalnej – to początek obchodów Zmartwychwstania Pańskiego. Rozpoczyna się po zapadnięciu nocy. Światło, woda i „nowa pieśń” ALLELUJA - to wielkie symbole przedstawiające tajemnice Zmartwychwstania Pańskiego. Czekającym w ciemnym kościele towarzyszy otucha, że Bóg zna czarność nocy. Zapalił już pośrodku niej swoje światło „Lumen Christi” (Światło Chrystusa): jasność, ciepło, życie, wizja wiecznego ucztowania w światłości przy Bożym stole.
Światło zaślubia wodę przez zanurzenie w niej świecy paschalnej (paschału). Woda symbol życia, a także bogactwa na ziemi, kiedy zostaje poświęcona wskazuje na najcudowniejsze źródło łaski: przebity bok Jezusa. Z Chrystusowego Krzyża spływa rzeka łaski Chrztu świętego. Słyszymy słowa: „Chrystus zmartwychwstał”. Ten fakt zmienił świat. Tym faktem żyć tzn. wierzyć w życie wieczne i żyć dla niego. Odnawiamy przymierze Chrztu świętego, aby radośniej i bez trwogi żyć dla wieczności, dając świadectwo życiem doczesnym. A potem iść w procesji i wyśpiewać wielką radość Kościoła zawartą w słowie „ALLELUJA!”.
Błogosławieństwo i życzenia
W Wielką Sobotę, zgodnie z dawnym zwyczajem, błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny, tzw. „święcone”. Okazały posiłek w Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego jest wyrazem radości świątecznej. Błogosławieństwo pokarmów przypomina nam prawdę wyrażoną przez św. Pawła słowami św. Pawła: „Czy jecie czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie” (1 Kor 10,31). – U nas w Polsce przyjął się zwyczaj, że śniadanie spożywano w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego po rezurekcji, która wtedy odprawiana była wczesnym rankiem zwykle o godz. 6.00. Obecnie, ponieważ procesja rezurekcyjna kończy obrzędy Wigilii Paschalnej, można ją spożyć już w Wielką Sobotę wieczorem przed pójściem na obrzędy Wigilii Paschalnej, które w naszej parafii rozpoczynają się o godz. 21.00. Podczas tego uroczystego posiłku dzielimy się jajkiem w gronie rodziny, bliskich i gości oraz składamy sobie życzenia świąteczne.
Dlatego pozwalam sobie już teraz Szanownej Redakcji oraz wszystkim Czytelnikom „Gazety Kociewskiej”, a także wszystkim Mieszkańcom naszego Miasta złożyć najserdeczniejsze życzenia:
Niech Zmartwychwstały Syn Boży nie tylko obdarowuje Was szczęściem, zdrowiem, pomyślnością i radością, ale niech będzie źródłem wszelkich łask i błogosławieństwa.
Ks. Stanisław Człapa
Dziekan Starogardzki
Napisz komentarz
Komentarze