niedziela, 22 września 2024 14:21
Reklama
Reklama

Dziś Wielki Czwartek

RELIGIA. Wielki Czwartek – pamiątka i uobecnienie narodzin Kościoła. Eucharystia Wielkiego Czwartku to sakrament miłujących się wzajemnie i pojednanych, którzy stali się członkami rodziny Jezusa.
Dziś Wielki Czwartek

Święte Triduum Paschalne, na które składa się Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania to najważniejsze dni w Roku Kościelnym. Przeżywanie tych dni jest punktem kulminacyjnym w życiu Kościoła.


Święte dni
O Triduum Paschalnym i jego znaczeniu dla nas, chrześcijan, mówi specjalnie dla Czytelników naszej gazety, starogardzki dziekan ksiądz  prałat dr Stanisław Człapa.
- Po dobrym przygotowaniu wielkopostnym, po rekolekcjach, po Niedzieli Palmowej – uczestniczymy w liturgii tych Świętych Dni, aby przyjąć – poprzez słowa, czynności i rozmaitość symboli – Chrystusowe orędzie skierowane do każdego człowieka i jeszcze mocniej przylgnąć do Chrystusa jako swego Pana i Zbawiciela. Wsłuchajmy się więc razem w treść każdego z tych Świętych Dni.

Wielki Czwartek
Najpierw Wielki Czwartek – pamiątka i uobecnienie  narodzin Kościoła.  Jezus obchodził Paschę ze swoimi najbliższymi. Przez swe słowo i umycie nóg – kąpiel przebaczenia – przygotował ich do spożywania swego Ciała i Krwi, aby mogli stać się jedno z Nim. Eucharystia Wielkiego Czwartku to sakrament miłujących się wzajemnie i pojednanych, którzy stali się członkami Jego rodziny, mimo że pozostaną na zawsze słabymi grzesznikami.

Wielki Piątek – liturgia Męki, misterium Krzyża, na „którym zawisło zbawienie świata”. Jezus w największym bólu woła: „Boże mój, Boże, czemuś mnie opuścił”.  Z Jezusowym wołaniem trzeba nam połączyć Wielki Piątek naszych czasów, aby przyjąć w Komunii św. zbawczy Owoc jego Ofiary i razem z Nim wołać do Ojca. W tym dniu Pan Jezus chce, abyśmy Go odnaleźli w zbitych, zdeptanych, maluczkich – ostatnich tego świata. Wielki Piątek nam tę powinność przypomina.

Wielka Sobota
To dzień adoracji Bożego Grobu. Cisza i milczenie. „Zstąpił do piekieł”. Do objawienia chrześcijańskiego należą słowa Boga, ale należy także Jego milczenie. Jest nadzieja, że  w ciszy i milczeniu usłyszymy Jego słowo. I zauważymy wtedy, że Bóg stoi pośrodku nas.
Liturgia Wigilii Paschalnej – to początek obchodów Zmartwychwstania Pańskiego. Rozpoczyna się po zapadnięciu nocy. Światło, woda i „nowa pieśń” ALLELUJA - to wielkie symbole przedstawiające tajemnice Zmartwychwstania Pańskiego. Czekającym w ciemnym kościele towarzyszy otucha, że Bóg zna czarność nocy. Zapalił już pośrodku niej swoje światło „Lumen Christi” (Światło Chrystusa): jasność, ciepło, życie, wizja wiecznego ucztowania w światłości przy Bożym stole.
Światło zaślubia wodę przez zanurzenie w niej świecy paschalnej (paschału). Woda symbol życia, a także bogactwa na ziemi, kiedy zostaje poświęcona wskazuje na najcudowniejsze źródło łaski: przebity bok Jezusa. Z Chrystusowego Krzyża spływa rzeka łaski Chrztu świętego. Słyszymy słowa: „Chrystus zmartwychwstał”. Ten fakt zmienił świat. Tym faktem żyć tzn. wierzyć w życie wieczne i żyć dla niego. Odnawiamy przymierze Chrztu  świętego, aby radośniej i bez trwogi żyć dla wieczności, dając świadectwo życiem doczesnym. A potem iść w procesji i wyśpiewać wielką radość  Kościoła zawartą w słowie „ALLELUJA!”.

Błogosławieństwo i życzenia
W Wielką Sobotę, zgodnie z dawnym zwyczajem, błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny, tzw. „święcone”. Okazały posiłek w Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego jest wyrazem radości świątecznej. Błogosławieństwo pokarmów przypomina nam prawdę wyrażoną przez św. Pawła słowami św. Pawła: „Czy jecie czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie” (1 Kor 10,31). – U nas w Polsce  przyjął się zwyczaj, że śniadanie spożywano w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego po rezurekcji, która wtedy odprawiana była wczesnym rankiem zwykle o godz. 6.00. Obecnie, ponieważ procesja rezurekcyjna kończy obrzędy Wigilii Paschalnej, można ją spożyć już w Wielką Sobotę wieczorem przed pójściem na obrzędy Wigilii Paschalnej, które  w naszej parafii rozpoczynają się o godz. 21.00. Podczas tego uroczystego posiłku dzielimy się jajkiem w gronie rodziny, bliskich i gości oraz składamy sobie życzenia świąteczne.
Dlatego pozwalam sobie już teraz Szanownej Redakcji oraz wszystkim Czytelnikom „Gazety Kociewskiej”, a także wszystkim Mieszkańcom naszego Miasta złożyć najserdeczniejsze życzenia:

Niech Zmartwychwstały Syn Boży nie tylko obdarowuje Was szczęściem, zdrowiem, pomyślnością i radością, ale niech będzie źródłem wszelkich łask i błogosławieństwa.
Ks. Stanisław Człapa
Dziekan Starogardzki


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Małgorzata Godlewska 29.08.2010 17:33
Pozdrawiam cię wójku,jestem córką Basi Kwiatkowskiej z Szamotuł, mama już nie żyje od ponad 2 lat.Ja mieszkam z mężem w Poznaniu!!

katolik%%%%%%%% 11.06.2008 17:42
no prosze jak ten tłusty basior siedzi w fotelu,a tłusty jest od niejedzenia bardzo dużo postuje

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi 20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatnyData rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama