poniedziałek, 30 września 2024 21:24
Reklama
Reklama
Reklama

Ultimatum dla wójta - czy miasto zamknie swoje placówki dla 630 dzieci z gminy wiejskiej?

STAROGARD GD. Gmina Wiejska Starogard Gd. nie chce dopłacać do nauki swoich dzieci w miejskich szkołach. Prezydent grozi, że jeśli wójt nie pokryje kosztów utrzymania zamknie szkoły dla uczniów spoza miasta. Dyrektorzy podstawówek dostali już polecenie, by wstrzymać się z przyjmowaniem podań uczniów do klas pierwszych.
Ultimatum dla wójta - czy miasto zamknie swoje placówki dla 630 dzieci z gminy wiejskiej?
To zwyczajny blef czy początek najgorszego – pytają mieszkańcy gminy Starogard Gd.
W tym tygodniu po raz kolejny przy jednym stole zasiądą przedstawiciele gminy miejskiej i wiejskiej. Negocjacje w sprawie dotacji odbywają się co roku, jednak już dawno nie towarzyszyło im tyle emocji. Wójt gminy Starogard Gd. w sprawie dopłat do własnych dzieci pozostaje nieugięty, dlatego władze miasta wystosowały ultimatum. Jeśli nie dojdzie do szybkiego porozumienia, miasto nie przyjmie od września do szkół dzieci spoza jego granic.  
- Jeżeli nie dojdzie do porozumienia, będziemy proponować rozwiązanie, w którym zmienimy obwody szkolne, zamykając się wyłącznie w granicach miasta – mówi Henryk Wojciechowski, zastępca prezydenta miasta. - Do ubiegłego roku nie było to jeszcze możliwe, bo nadzór kuratoryjny nie pozwoliłby na taki manewr. Mamy przygotowane stosowne uchwały. Zdajemy sobie sprawę, czym grozi to dla nas, ale także zdajemy sobie sprawę w jakim stanie ustawiamy wójta. Jest to element przetargu. Jeżeli wójt nie zgodzi się na dotację swoich dzieci w naszych systemie szkolnym, w maju będziemy proponowali zmianę obwodów szkolnych.
Nie przyjmują do pierwszych klas
Dla rodziców dzieci z gminy wiejskiej taka sytuacja jest nie do przyjęcia, tym bardziej, że wychodzi na kilka miesięcy przed rozpoczęciem roku szkolnego. Propozycja miasta oznacza, że dzieci takich miejscowości jak Janowo, Koteże, Linowiec, Krąg, Okole, Kolincz, Owidz czy Nowa Wieś będą musiały szukać nowych placówek na terenie swojej gminy. Chodzi o ponad 630 uczniów, którzy dzisiaj chodzą do starogardzkich przedszkoli, podstawówek i gimnazjów. Ok. 80 % kosztów ich utrzymania pokrywa rządowa subwencja, z kolei pozostałe 20 % spada na barki miasta. I to tak bardzo nie podoba się władzom Starogardu Gd. Tymczasem dyrektorzy miejskich placówek nie kryją obaw przed proponowanymi zmianami, które miałyby wejść w życie już we wrześniu.
- Nie wyobrażam sobie sytuacji, że dzieci z 4 czy 5 klasy, zżyte ze szkołą, muszą teraz zmieniać środowisko – mówi Grzegorz Wróblewski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4. – Obecne rejony zostały ustalone wiele lat temu. Mieszkańcy np. Janowa przyzwyczaili się, że ich dzieci chodzą do „czwórki”, bo nie jest to pierwsze pokolenie, które tutaj uczęszcza.
Podobne głosy padają w każdej z placówek. Tymczasem pierwsze kroki ze strony władz miasta zostały już podjęte. Dyrektorzy starogardzkich „podstawówek” nie przyjmują dzieci z gminy do klas pierwszych.
- Dyrektorzy otrzymali zalecenie, aby wstrzymać się z przyjmowaniem podań – informuje Henryk Wojciechowski.       
Blef czy początek rzeczywistych zmian – pytają rodzice. Z informacji przekazywanych przez dyrektorów wynika, że na zebraniach szkolnych rodzice  żądają rozmów nie tylko pomiędzy włodarzami, ale także z nimi.
W gminnym urzędzie duży spokój
Miejska debata w sprawie dopłacania do dzieci z gminy wiejskiej trwa od bardzo dawna. Głównym argumentem oponentów jest nieuzasadniona konieczność dokładania do dzieci, których rodzice płacą podatki do innej gminy. W sytuacji kiepskiej kondycji budżetowej miasta niektórzy radni tej i poprzedniej kadencji mówią wprost: gmina wiejska powinna wywiązać się z obowiązku zapewnienia dostępu do edukacji i nie robić tego kosztem miasta.
- Jeżeli przeanalizować budżet na oświatę, to mniej więcej 1/3 kosztów pokrywamy z dotacji budżetu miasta, co oznacza, że w równej mierze dotujemy dzieci z miasta jak i gminy wiejskiej – tłumaczy Henryk Wojciechowski. – Jednak ze strony wójta nie uzyskaliśmy w tym roku żadnej skłonności do negocjacji.
Z szacunków Urzędu Miasta wynika, że w przyszłym roku do dzieci z gminy wiejskiej trzeba dołożyć ponad milion złotych. Czy lub ile z tego pokryje wójt tego na dzień dzisiejszy nie wiadomo. W Urzędzie Gminy panuje względny spokój. Włodzimierz Bieliński, naczelnik wydziału oświaty zapewnia, że do września sprawa zostanie wyjaśniona.
- Na terenie gminy są miejscowości, w których nie było szkół, nie ma i nie będzie. Nie możemy z dnia na dzień postawić rodziców w sytuacji dowożenia dzieci do innych placówek – wyjaśnia naczelnik.   
Urzędnicy nie chcą zdradzić o jakie pieniądze trwa potyczka. W ubiegłym roku gmina wiejska dopłaciła do własnych dzieci ok. 400 tys. zł.
    W tej sprawie dogadujemy się od wielu lat i rozmowy rzeczywiście nigdy nie należą do łatwych – mówi wójt Stanisław Połom. – Układ, w którym miasto pozbywa się dzieci z gminy wiejskiej nikomu nie jest na rękę. Przede wszystkim stracą same dzieci i ich rodzice. Po drugie gmina nie jest w stanie przyjąć na dzień dzisiejszy takiej ilości uczniów. Po trzecie miasto miałoby spory problem z własnym zapleczem. Zamknięcie szkół dla takiej ilości dzieci oznacza spore redukcje w kadrze nauczycieli.
Negocjacje pomiędzy wójtem i prezydentem odbędą się w tym tygodniu.
Filia PSP 4 do likwidacji
W przypadku ziszczenia się scenariusza zaproponowanego przez miejskie władze pojawia się także problem organizacji całego systemu szkolnego. Gdyby zakazać dzieciom z gminy wiejskiej nauki np. w Zespole Szkół Publicznych na Żabnie z każdych trzech oddziałów w danym roczniku, musiałby zniknąć jeden. O możliwości likwidacji jednej ze starogardzkich podstawówek mówił podczas swojego politycznego expose prezydent Edmund Stachowicz i wiadomo, że nie chodziło wyłącznie o kwestię niżu demograficznego, który za kilka lat może przestać być problemem.
W międzyczasie pojawiają się pomysły w jaki sposób zagospodarować majątek miasta. Niektórzy z  miejskich samorządowców, ale nie tylko, chcieliby, aby PSP 2 przeszło w ręce powiatu i Zespołu Szkół Ekonomicznych.
    Szkoła jest mała, poza tym przyda się zmiana rejonizacji, bo jak wiadomo w dwójce kumulują się dzieci z najbardziej patologicznych rejonów miasta jak ul. Kościuszki – mówi anonimowo jeden z radnych.
    Nie ma takiej opcji – komentuje naczelnik Wydziału Edukacji w Starostwie Marek Gabriel. - My także musimy zmierzyć się z niżem. To także problem szkół ponadgimnazjalnych.
W ubiegłym tygodniu na naszych łamach prezydent Wojciechowski mówił o zbliżającej się konieczności reorganizacji PSP 4. Oznacza to, że najprawdopodobniej w niedługim czasie dojdzie do likwidacji filii szkoły przy ul. Sienkiewicza. W tej chwili uczęszcza do niej ok. 300 uczniów.




Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
komentator 04.05.2011 08:21
PROFESORKU Twoja miłość do PISU zaślepiła Ci oczki niczym katarakta. Jak na profesorka to nieładnie obrzucać kogoś błotem.

komentator 04.05.2011 08:19
PROFESORKU Twoja miłość do PISU zaślepiła Ci oczki niczym katarakta. Jak na profesorka to nieładnie obrzucać kogoś błotem.

M 23.04.2011 09:03
A co wy macie do PZPR? Za PZPR niedopomyslenia by było to co dzieje się teraz w starogardzkich szkołach. Większość z tych dyrektorów z miejsca by wyleciała ze stanowiska

antypopulista 21.04.2011 21:40
Profesorku - "antypopulista" zrobił magisterkę na Uniwesytecie Gdańskim, a Ty "profesorku" pokonałeś maturę?. Prezydent też ma wyższe wykształcenie. A i Emeryt - chyba też!. Z Ciebie "profesorku" wyłazi postawa wg reguły : najważniejszy to czubek mojego nosa.

profesor 21.04.2011 17:53
No i może na anuczycielach świat się nie kończy ale wtedy nic dziwnego że mamy takich "antypopulistów" "emerytów" i stachowiczów. Gdyby Edmund Stachowicz zamiast latać za młodu i agitować za PZPR wziął się do nauki to z pewnością byłby dziś dobrym prezydentem.

Emeryt 20.04.2011 21:16
Do antypopulisty Brawo! Jestem Twoim fanem.

liczący 20.04.2011 10:03
do myślącego :))) może trochę skromniej, bo jednak coś nie tak z twoim myśleniem. Subwencja na 620 dzieci to 2.700.000 zł. Skąd wziąłeś 4,9 mln, Bóg raczy wiedzieć. Miasto nie straci 4,9 mln, tylko zyska w budżecie 2,1 mln własnych wydatków, których nie trzeba będzie wydać na dzieci z Beverly Hils z Okola.

Emeryt 19.04.2011 19:11
. Czy ja dobrze rozumiem?... Prezydent Starogardu Gd. broni pieniędzy swoich podatników , którzy płacą podatki do miejskiej kasy plus ZUS , przed wydawaniem ich na utrzymywanie podatników spoza Starogardu ,którzy podatków nie odprowadzają do miejskiej kasy i płacą KRUS? Jeśli tak to brawo Panie Prezydencie.

ww 19.04.2011 14:03
paranoja! PSP 4 nie jest w stanie przyjąć 300 dzieci z filii PSP4 !!! Filia jest jedną z najlepiej wyposażonych placówek w mieście

4.10 - 6.10 2024 - Festiwal Przygody Wanoga Wejherowo 4.10 - 6.10 2024 - Festiwal Przygody Wanoga Wejherowo Festiwal Przygody „WANOGA” to największa tego typu impreza odbywająca się jesienią w północnej Polsce. Wydarzenie to skierowane jest do szerokiego grona odbiorców zainteresowanych tematyką podróżniczą, turystyką oraz aktywnymi formami spędzania wolnego czasu.Termin tegorocznego Festiwalu to 4 - 6 października 2024. Program festiwalu obejmuje pokazy filmów, slajdów, fotografii z podróży po świecie, a także liczne imprezy plenerowe. Imreza ma być inspiracją do pogłębiania wiedzy krajoznawczej, a także rozbudzenia zainteresowania walorami turystycznymi świata i regionu pomorskiego.Wśród gości festiwalu znajdą się ludzie oryginalni, często bardzo znani, którzy w sposób ciekawy zechcą podzielić się swoimi pasjami, dokonaniami i osiągnięciami. Będą wśród nich wyczynowi eksploratorzy, jak i autostopowicze, himalaiści i zwyczajni wędrowcy, odkrywcy i podróżnicy, grotołazi i żeglarze. Jednym słowem Ci wszyscy, dla których podróżowanie - bardziej niż celem samym w sobie - jest pasją i sposobem na doświadczanie życia.Festiwal Przygody Wanoga - PROGRAM 2024:PIĄTEK, 4 października 2024Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Prelekcje podróżnicze – 18:00-22:0018:00 – Weronika Kwapisz – Motocyklem dookoła Wietnamu19:00 – Wojciech Mura – 15 miesięcy przez Pacyfik20:00 – Piotr Trybalski – Ogarnianie Islandii21:00 – Michalina Kupper – Zagros Mountain Trail – przez góry Iraku SOBOTA, 5 października 2024Rzeka Reda (Zamostne –> Orle)Spływ kajakowy rzeką Redą, godz. 11:00-14:00 Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Warsztaty podróżnicze – godz. 13:00-14:00Piotr Trybalski – Fotografowanie w podróży – jak robić zdjęcia budzące emocje?Prelekcje podróżnicze – godz. 15:00-22:0015:00 – Karolina Gawonicz, Michał Łukaszewicz – Międzyświaty. Wyprawa przez kanadyjskie Barren Lands16:00 – Julita Ilczyszyn – Zrealizować niemożliwe17:00 – Wojciech Ganczarek – Podróż totalna. Ameryka Łacińska na rowerze 2013-202318:30 – Piotr Krzyżowski – Moja droga na Dach Świata19:30 – Marcin Meller – Gaumardżos! Opowieści z Gruzji20:30 – Agnieszka Kołodziejska – Polacy na emigracjiSala zabaw dla dzieci – godz. 15:00-19:00 NIEDZIELA, 6 października 2024Wejherowo, godz. 11:00-13:00Marsz nordic walking Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Warsztaty podróżnicze – godz. 13:00-14:00Adam Cieplak (Wyprawomaniak.pl) – Jak się mieszka w campervanie?Prelekcje podróżnicze – godz. 14:00-20:0014:00 – Dominik Wieczorkiewicz – Hulajnogą wokół Jeziora Niasa15:00 – Jakub Tolak, Zofia Samsel (Foxes in Eden) – Życie w drodze – droga przez życie16:00 – Tomasz Owsiany – YVYpóra. Twarze Paragwaju17:30 – Elżbieta Dzikowska – Przez światSala zabaw dla dzieci – godz. 14:00-18:00 Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie!BILETY można nabywać internetowo poprzez system Evenea:https://evenea.pl/pl/wydarzenie/12WANOGAWanoga - to słowo oznaczające w języku kaszubskim wycieczkę, podróż lub wędrówkę, a także określenie nieco z przymrużeniem oka kogoś kto wciąż wędruje, podróżuje, czyli wanożi. Festiwalowe atrakcje:• cykl spotkań z podróżnikami, eksplorerami i dziennikarzami podróżniczymi• slajdowiska, reportaże, filmy reportażowe• rajd na orientację• konkursy z nagrodami• stoiska z literaturą podróżnicząData rozpoczęcia wydarzenia: 04.10.2024
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama