Nagroda ta przyznana jest po raz 7. Jej pomysłodawcą jest Towarzystwo Społeczno - Kulturalne im. Małgorzaty Hillar, a niestrudzonym moderatorem tej inicjatywy był ś.p. Michał Spankowski, który zmarł w 2009 r.
Kilka słów o M. Spankowskim
Był on jednym z założycieli tczewskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego i jego pierwszym prezesem. Był dyrektorem Tczewskiego Domu Kultury, działał w Dyskusyjnym Klubie Filmowym „Sugestia” w Tczewie, a wraz z Romanem Klimem organizował Spotkania Nadwiślańskie. Ten niestrudzony animator życia kulturalnego regionu reżyserował na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku spektakle tczewskiego Teatru Pantomimicznego. Był też dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Zblewie.
Do 2011 roku przyznano łącznie 58 statuetek w tym jedno honorowe „Złote Pióro” nieżyjącemu już poecie i muzykowi Grzegorzowi Ciechowskiemu oraz śp. Prof. Pawłowi Wyczyńskiemu. Pomysłodawcą jak i wykonawcą statuetki „Kociewskiego Pióra” jest artysta rzeźbiarz z Wirt, pan Bernard Ossowski. Należy podkreślić, że w tym roku dołączył po raz pierwszy powiat świecki, który również należy do regionu Kociewia.
Nagrodzeni
„Kociewskie Pióro 2012” w kategorii publicystyka otrzymał Wiesław Brzoskowski. Jest on autorem 9 książek: ”Dzieje Skarszew”, „Historia Skarszewy”, „Dzieje Szczodrowa”, „Z Pogódek, Jaroszew i Koźmina”, „Historia Skarszewskiej dwójki”, „Skarszewy w służbie Św. Floriana”, „60 lat naszej spółdzielni”,” Nowy Wiec - miejsce urodzenia błogosławionej siostry Marty Wieckiej”, współautorem publikacji: „Dzieje Demlina”, „Skarszewy na starej pocztówce i fotografii”, „Skarszewy, Pogódki i Godziszewo na starej pocztówce i fotografii”. Autor wielu książek popularyzujących historię Kociewia, a szczególnie Ziemi Skarszewskiej. Ostatnia książka zatytułowana jest „Dzieje trójwsi (Więckowy, Malary, Junkrowy)”.
Statuetkę „Kociewskie Pióro 2012” w dziedzinie literatura otrzymała Jolanta Steppun, debiutantka z Kociewia. Autorka tomiku „Szkice z drugiego brzegu”.
Tadeusz Linkner o poezji pani Jolanty napisał, że to dobra, warta przeczytania pozycja, przedstawiająca wielobarwny obraz świata, w którym przeplatają się formy poetyckiej refleksji. Kociewskie Pióro w kategorii Animacja Kultury zespołowo zdobyła Alicja Gajewska z „Fabryki Sztuk”.
Nagrodę w kategorii Animacja Kultury indywidualnie dostała Alina Jeleń - organizatorka imprez kulturowych o zasięgu krajowym: I i II Krajowy Festiwal Kabaretów Kół Gospodyń Wiejskich. Organizatorka i koordynatorka projektów w 2012 roku wpływających na wszechstronny rozwój kobiet Kociewia: warsztaty teatralne dla kobiet wiejskich, zajęcia sportowo – rekreacyjne - nauka Zumby, warsztaty carwingu, dekoracyjnego strojenia stołów i potraw.
Za całokształt pracy twórczej został nagrodzony Tadeusz Wrycza, który całe życie związany jest z miastem Tczew i Kociewiem. Założył Bibliotekę Zakładową i sieć punktów bibliotecznych. Za swoją działalność został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką. Od wielu lat Tadeusz Wrycza prowadzi również działalność na rzecz szeroko pojętej edukacji wodnej i melioracyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem dorzecza Wisły, a więc i Kociewia. Jest organizatorem i współorganizatorem wielu konferencji, w tym o zasięgu krajowym.
Kociewskie Pióra rozdane
Pomysł nagrody „Kociewskie Pióro” zrodził się w 2005 i ma na celu uhonorowanie ludzi, którzy swoją pracą literacką, publicystyczną i kulturalną zasłużyli się dla Kociewia.
- 11.02.2013 08:47 (aktualizacja 17.08.2023 05:29)
Napisz komentarz
Komentarze