niedziela, 24 listopada 2024 22:55
Reklama dotacje rpo
Reklama

Kociewskie Pióra rozdane

Pomysł nagrody „Kociewskie Pióro” zrodził się w 2005 i ma na celu uhonorowanie ludzi, którzy swoją pracą literacką, publicystyczną i kulturalną zasłużyli się dla Kociewia.
Kociewskie Pióra rozdane

Nagroda ta przyznana jest po raz 7. Jej pomysłodawcą jest Towarzystwo Społeczno - Kulturalne im. Małgorzaty Hillar, a niestrudzonym moderatorem tej inicjatywy był  ś.p. Michał Spankowski, który zmarł w 2009 r.

Kilka słów o M. Spankowskim
Był on jednym z założycieli tczewskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego i jego pierwszym prezesem. Był dyrektorem Tczewskiego Domu Kultury, działał w Dyskusyjnym Klubie Filmowym „Sugestia” w Tczewie, a wraz z Romanem Klimem organizował Spotkania Nadwiślańskie. Ten niestrudzony animator życia kulturalnego regionu reżyserował na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku spektakle tczewskiego Teatru Pantomimicznego. Był też dyrektorem  Gminnego Ośrodka Kultury w Zblewie.

Do 2011 roku przyznano łącznie 58 statuetek w tym jedno honorowe „Złote Pióro” nieżyjącemu już poecie i muzykowi Grzegorzowi Ciechowskiemu oraz śp. Prof. Pawłowi Wyczyńskiemu. Pomysłodawcą jak i wykonawcą statuetki „Kociewskiego Pióra” jest artysta rzeźbiarz z Wirt, pan Bernard Ossowski. Należy podkreślić, że w tym roku dołączył po raz pierwszy powiat świecki, który również należy do regionu Kociewia.

Nagrodzeni
„Kociewskie Pióro 2012” w kategorii publicystyka otrzymał Wiesław Brzoskowski. Jest on autorem 9 książek: ”Dzieje Skarszew”, „Historia Skarszewy”, „Dzieje Szczodrowa”, „Z Pogódek, Jaroszew i Koźmina”, „Historia Skarszewskiej dwójki”, „Skarszewy w służbie Św. Floriana”, „60 lat naszej spółdzielni”,” Nowy Wiec - miejsce urodzenia błogosławionej siostry Marty Wieckiej”, współautorem publikacji: „Dzieje Demlina”, „Skarszewy na starej pocztówce i fotografii”, „Skarszewy, Pogódki i Godziszewo na starej pocztówce i fotografii”. Autor wielu książek popularyzujących historię Kociewia, a szczególnie Ziemi Skarszewskiej. Ostatnia książka zatytułowana jest „Dzieje trójwsi (Więckowy, Malary, Junkrowy)”.
Statuetkę „Kociewskie Pióro 2012” w dziedzinie literatura otrzymała Jolanta Steppun, debiutantka z Kociewia. Autorka tomiku „Szkice z drugiego brzegu”.
Tadeusz Linkner o poezji pani Jolanty napisał, że to dobra, warta przeczytania pozycja, przedstawiająca wielobarwny obraz świata, w którym przeplatają się formy poetyckiej refleksji. Kociewskie Pióro w kategorii Animacja Kultury zespołowo zdobyła Alicja Gajewska z „Fabryki Sztuk”.
Nagrodę w kategorii Animacja Kultury indywidualnie dostała Alina Jeleń - organizatorka imprez kulturowych o zasięgu krajowym: I i II Krajowy Festiwal Kabaretów Kół Gospodyń Wiejskich. Organizatorka i  koordynatorka projektów w 2012 roku wpływających na wszechstronny rozwój kobiet Kociewia: warsztaty teatralne dla kobiet wiejskich, zajęcia sportowo – rekreacyjne - nauka Zumby, warsztaty carwingu, dekoracyjnego strojenia stołów i potraw.
Za całokształt pracy twórczej został nagrodzony Tadeusz Wrycza, który całe życie związany jest z miastem Tczew i Kociewiem. Założył Bibliotekę Zakładową i sieć punktów bibliotecznych. Za swoją działalność został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką. Od wielu lat Tadeusz Wrycza prowadzi również działalność na rzecz szeroko pojętej edukacji wodnej i melioracyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem dorzecza Wisły, a więc i Kociewia. Jest organizatorem i współorganizatorem wielu konferencji, w tym o zasięgu krajowym.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

lolek 01.03.2014 11:19
Komentarze godne buraczanych malkontentów... Do roboty a nie siedzieć przed kompem i wypisywać pierdoły. !

rolek 14.02.2013 14:03
Gdzie to było? W spodku w Katowicach?

Kociewski radny 13.02.2013 18:46
Każdy powód jest dobry, aby zorganizować sobie spotkanie z darmowym żarciem i piciem. Szkoda tylko, że mieszkańcy to zwykłe bydło i na taką galę zaproszenia nie dostali.

kocion 13.02.2013 17:29
Bogdan Kruszona musiał się czuć "przednio" kiedy znalazł się wśród miernot w nominowanych. A kiedy jakaś Stepun dostała Pióro to pewnie Spankowski przewrócił się w grobie. Jak ci nie wstyd Kapituło???

Janusz 13.02.2013 19:35
Z nagrodą dla Joli Steppun, za jej piekne wiersze, zgadzam się a co do innych nazwisk... Lepiej nie oprzywoływać nazwisk laureatów OBDAROWANYCH za życia przez śp. Michala.

hipodrom 12.02.2013 15:26
Ktoś tu robi koło pióra, albo próbuje zrobić nas w ...Jelenia:))))

12.02.2013 14:02
"Piejo kury piejo" to po kociewsku? Braciom Golec też trzeba było dać. A Skarszewy są tak samo kociewskie, jak Zumba i strojenie potraw. Dlaczego Gdynia nie dostała nagrody? Leży w zlewni Bałtyku a więc i Kociewia

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama