Przy wypełnianiu zeznania podatkowego należy zwrócić szczególną uwagę na stosowanie ulg podatkowych. Z weryfikacji zeznań z lat poprzednich wynika, że podatnicy z nich korzystający popełniają wiele błędów. Poniżej kilka uwag, o których należy pamiętać:
Osoby samotnie wychowujące dzieci mają możliwość skorzystania z preferencyjnego sposobu rozliczenia polegającego na tym, że podatek oblicza się od połowy dochodów podatnika a następnie mnoży „razy dwa". Takie rozliczenie jest korzystne, pozwala bowiem na wykorzystanie kwoty wolnej od podatku w podwójnej wysokości. Z treści przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że osoba korzystająca z takiego rozliczenia powinna spełnić dwa warunki tzn. posiadać odpowiedni status cywilny (panna, kawaler, wdowa, wdowiec rozwódka, rozwodnik) oraz spełnić przesłanki samotnego wychowywania dzieci, czyli bez udziału innych osób.
Osoby korzystające z odliczenia od podatku kwoty 1112,04 zł. z tytułu wychowywania dzieci powinny zwrócić szczególną uwagę na wysokość dochodów uzyskiwanych przez dzieci. Przekroczenie kwoty 3089zł. powoduje utratę prawa do zastosowania tej ulgi. Nie stanowi przeszkody do zastosowania odliczenia otrzymywana renta rodzinna.
Osoby które posiadają orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, posiadające decyzję przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy lub też posiadające orzeczenie
o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia mogą skorzystać z tzw. "ulgi rehabilitacyjnej". Odliczenia można dokonać od dochodu - np. limitowaną kwotę 2280 zł na opłacenie przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa, utrzymanie psa przewodnika, używanie samochodu osobowego. Bez limitu można odliczyć wydatki związane z adaptacją pomieszczeń i budynków, zakup sprzętu rehabilitacyjnego, koszty pobytu w sanatorium na turnusie rehabilitacyjnym. Wydatki te można odliczyć na podstawie posiadanych dokumentów potwierdzających ich poniesienie. Istotne jest też czy podatnik otrzymał dofinansowanie lub refundację poniesionych wydatków. W przypadku refundacji wydatków ulga nie przysługuje, natomiast w przypadku zwrotu części wydatków, odliczyć można tylko pozostałą kwotę.
W celu wyeliminowania błędów i pomyłek można wypełnić i wysłać zeznanie przez internet. Wszelkie potrzebne informacje zawarte są na stronie www.e-deklaracje.gov.pl. Niezbędne informacje można uzyskać pod numerami telefonu: (58) 56 333 10 oraz (58) 56 333 15.
Napisz komentarz
Komentarze