poniedziałek, 25 listopada 2024 01:37
Reklama
Reklama

Ożywili kociewską legendę - premiera filmu „Piekiełki. Legenda o drwalu, miłości i pokrzywach”

„Piekiełki” to wyjątkowe miejsce w Królewskim Mieście.  Znane przede wszystkim z licznych imprez plenerowych i spotkań integracyjnych. Mało kto jednak wie, że z nazwą tego miejsca łączy się wspaniała legenda pełna magii, miłości i...pokrzyw. Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych All Art postanowiło to zmienić i obudzić drzemiącą legendę.
Ożywili kociewską legendę - premiera filmu „Piekiełki. Legenda o drwalu, miłości i pokrzywach”

Pomysł zekranizowania legendy z Kociewia narodził się w początkach 2012 roku, podczas rozmów nad kształtem i programem funkcjonowania Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych All Art. Wydarzenie miało stać się wizytówką i zapowiedzią charakteru nowopowstającej organizacji pozarządowej. Pomysłodawcą, reżyserem i scenarzystą bajki jest Piotr Ossowski. Film jest rozbudowaną, poszerzoną i zmodyfikowaną wersją legendy napisanej przez Andrzeja Grzyba. Opowiada genezę powstania nazwy Piekiełki, miejsca znanego starogardzianom z licznych imprez plenerowych i spotkań integracyjnych. Mało kto zna jednak związaną z tym miejscem historię Joannity - rycerza - zjawy.

- Praca nad filmem przebiegała etapami, które określały drobne sukcesy techniczne. Największym problemem na początkowym etapie pracy nad filmem okazało się znalezienie właściwego pleneru, szczególnie chaty kociewskiej i jej kociewskiego wnętrza - mówi Sylwia Ossowska ze Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych All Art. -  Z pomocą przyszło nam Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich, które udostępniło jedną z kociewskich chat znajdujących się na tym terenie, a także kościół, eksponaty i stroje. Zdjęcia do filmu kręcono nad rzeką Wierzycą na Piekiełkach, swój prywatny, plener i wnętrze starej chaty udostępnił nam Maciej Pawełek. W tym samym czasie nawiązaliśmy współpracę z Kołem Gospodyń Wiejskich z Janowa i Bractwem Rycerskim ze Starogardu. Spośród nich udało się skompletować grupę aktorów. Zdjęciami do filmu zajął się Daniel Olszewski. Trwały one przez cały wrzesień 2012 roku. Muzykę do filmu stworzył Piotr Negowski.

Twórcy filmu podczas montażu bajki doszli do wniosku, że zabawne i niewykorzystane ujęcia warto zawrzeć w oddzielnym filmie. Tak powstał zamysł stworzenia dokumentu obrazującego prace nad filmem, który zawiera wywiady z jego twórcami i aktorami.  Do projektu udało się także zaangażować prawdziwa gwiazdę.

-Już na początkowym etapie prac nad filmem zrodził się pomysł zaangażowania do projektu gwiazdy. Udało się namówić do tego Zbigniewa Wodeckiego, który zgodził się zostać narratorem bajki. Jednocześnie rozpoczęliśmy pracę nad piosenką promującą bajkę. Słowa do niej napisał Piotr Ossowski, muzykę Jacek Hoduń. Piosenkę wykonała Familia HP – dodaje S. Ossowska.

Twórcy mają nadzieję, że film stanie się materiałem edukacyjnym dla nauczycieli i być może ubogaci lekcje o regionie i zmobilizuje młodzież do pogłębiania wiadomości z historii Kociewia. A naprawdę warto, bowiem nasz region kryje w sobie wiele magii i nieodkrytych tajemnic.

Premiera filmu 20 kwietnia w starogardzkim kinie „Sokół” o godz. 17.45.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

21.04.2013 16:49
Kupa malkontentów i dogryzających sobie polaczków... jakie to narodowe... meritum sprawy na boku- centrum sprawy to epitety i pyskówki :) Gratulacje panowie :) yyyyyyeeeeaaaaaa !

20.04.2013 11:19
Miasta lokowane na obszarach należących do króla nosiły miano królewskich, oprócz miast prywatnych (np. rycerskich) czy biskupich. Takim miastem jest Starogard Gd. Przeczytacie o tym w pierwszej monografii Starogardu " Królewskie miasto Starogard – stolica Kociewia" autorstwa Jana Buchholza.

22.04.2013 07:55
nie jest królewski? Więcej orłów z królewskimi herbami na budynkach nie ma żadne inne miasto w Polsce. Królowie nawet tam pomieszkiwali. A Warszawa? Człuchów, nie należał do króla?

anek 12.04.2013 15:09
proszę zobaczyć czym dzisiaj są PIEKIEŁKI ,po prostu niczym ,czasy basenu minęły ,czasy wspaniałych koncertów już chyba też ,niedługo PIEKIEŁKI będą mogły zostać rezerwatem przyrody...to też pięknie ,tylko trzeba o to zadbać...

Piotr 12.04.2013 13:05
Dlaczego Starogard nazywany jest Królewskim Miastem?

12.04.2013 14:26
Niektórzy "redaktorzy" mają taką manierę, ale żaden nigdy tego nie wyjaśnił

tez redaktor 16.04.2013 10:28
Anonimowa "miernoto". Ty jestes głąbem i to bez cudzysłowu jak nie wiesz w jakim mieszkasz mieścei!.

miernota 17.04.2013 08:17
Twoja nieanonimowa (podpisana) merytoryczna wypocina wreszcie dała odpowiedź na tę trapiącą wszystkich Starogardzian zagadkę. Naprawdę warto było czekać. To prawdziwy przełom, wszystkim krytykantom "królewskości" wreszcie powiedziałeś zdecydowane NIE. Głupota jest u ciebie wrodzona? Bo wątpię, żeby można się było tego w takim stopniu gdzieś nauczyć. Chyba że tam u was na dworze królewskim. Napoleon też nie wziął dzisiaj tabletek?

drugi Gość (też anonim) 17.04.2013 11:59
Może redaktor nam wszystkim to wyjaśnić?

12.04.2013 14:51
Powinno być: LEGENDARNE. Bo wszystko tu jest legendarne: piłkarz nożny, woźnica konny, trener czegoś tam z Czarnej Wody. Teraz do legendy doszły krzaki nad rzeką

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama