Pomysł zekranizowania legendy z Kociewia narodził się w początkach 2012 roku, podczas rozmów nad kształtem i programem funkcjonowania Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych All Art. Wydarzenie miało stać się wizytówką i zapowiedzią charakteru nowopowstającej organizacji pozarządowej. Pomysłodawcą, reżyserem i scenarzystą bajki jest Piotr Ossowski. Film jest rozbudowaną, poszerzoną i zmodyfikowaną wersją legendy napisanej przez Andrzeja Grzyba. Opowiada genezę powstania nazwy Piekiełki, miejsca znanego starogardzianom z licznych imprez plenerowych i spotkań integracyjnych. Mało kto zna jednak związaną z tym miejscem historię Joannity - rycerza - zjawy.
- Praca nad filmem przebiegała etapami, które określały drobne sukcesy techniczne. Największym problemem na początkowym etapie pracy nad filmem okazało się znalezienie właściwego pleneru, szczególnie chaty kociewskiej i jej kociewskiego wnętrza - mówi Sylwia Ossowska ze Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych All Art. - Z pomocą przyszło nam Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich, które udostępniło jedną z kociewskich chat znajdujących się na tym terenie, a także kościół, eksponaty i stroje. Zdjęcia do filmu kręcono nad rzeką Wierzycą na Piekiełkach, swój prywatny, plener i wnętrze starej chaty udostępnił nam Maciej Pawełek. W tym samym czasie nawiązaliśmy współpracę z Kołem Gospodyń Wiejskich z Janowa i Bractwem Rycerskim ze Starogardu. Spośród nich udało się skompletować grupę aktorów. Zdjęciami do filmu zajął się Daniel Olszewski. Trwały one przez cały wrzesień 2012 roku. Muzykę do filmu stworzył Piotr Negowski.
Twórcy filmu podczas montażu bajki doszli do wniosku, że zabawne i niewykorzystane ujęcia warto zawrzeć w oddzielnym filmie. Tak powstał zamysł stworzenia dokumentu obrazującego prace nad filmem, który zawiera wywiady z jego twórcami i aktorami. Do projektu udało się także zaangażować prawdziwa gwiazdę.
-Już na początkowym etapie prac nad filmem zrodził się pomysł zaangażowania do projektu gwiazdy. Udało się namówić do tego Zbigniewa Wodeckiego, który zgodził się zostać narratorem bajki. Jednocześnie rozpoczęliśmy pracę nad piosenką promującą bajkę. Słowa do niej napisał Piotr Ossowski, muzykę Jacek Hoduń. Piosenkę wykonała Familia HP – dodaje S. Ossowska.
Twórcy mają nadzieję, że film stanie się materiałem edukacyjnym dla nauczycieli i być może ubogaci lekcje o regionie i zmobilizuje młodzież do pogłębiania wiadomości z historii Kociewia. A naprawdę warto, bowiem nasz region kryje w sobie wiele magii i nieodkrytych tajemnic.
Premiera filmu 20 kwietnia w starogardzkim kinie „Sokół” o godz. 17.45.
Napisz komentarz
Komentarze