środa, 2 października 2024 12:20
Reklama
Reklama
Reklama

Piją i imprezują na cmentarzu. Zapomniane i zdewastowane groby. Czy tak powinna wyglądać pamięć?

STAROGARD GD. Wyobraźmy sobie, że przyjeżdżamy po latach na grób dziadków, a zamiast niego zastajemy wyrównany teren z walającymi się wszędzie śmieciami i resztkami poniszczonych nagrobków. Takie niemiłe zaskoczenie może spotkać potomków przedwojennych mieszkańców Starogardu Gd.
Piją i imprezują na cmentarzu. Zapomniane i zdewastowane groby. Czy tak powinna wyglądać pamięć?
To co dzieje się na cmentarzach oburza nie tylko miejscowych. Nekroturyzm czyli penetrowanie cmentarzy w celach edukacyjno – turystycznych cieszy się coraz większą popularnością wśród osób  pragnących w inny, nietypowy sposób odkrywać tajemnice regionu. Co zastają w stolicy Kociewia? Dla pana Artura z Tczewa, który kilka tygodni temu odwiedził Starogard Gd. spacery po cmentarzach okazały się tyle pasjonujące, co przerażające.
- Jeżdżąc po Kociewiu i sąsiednich regionach często odwiedzam stare, najczęściej nieczynne już nekropolie – powiedział pana Artur. - Będąc niedawno w Starogardzie odwiedziłem „stary” cmentarz ewangelicki przy ul. Owidzkiej oraz kirkut przy ul. Bohaterów Getta. Widok, jaki zastałem, jest co najmniej smutny...

Piją i imprezują na grobach
Temat cmentarzy wraca na forum publiczne jak bumerang. To co się na nich dzieje woła o pomstę do nieba. A przecież każdy z nich ma swoją niepowtarzalną historię. "Stary" cmentarz ewangelicki przy ul. Owidzkiej (bliżej torów) był użytkowany od początków XIX w. do lat 30. Jego teren jest nieuporządkowany, zaśmiecony, pod płotem zrzucono kamienne obudowy grobów. Co gorsze, wieczorami służy jako miejsce schadzek dla pijaczków. Nagrobki, które można było wykorzystać powtórnie, przez lata wywieziono. Te, które zostały, najczęściej są połamane. Zachowały się pozostałości co najwyżej kilku rodzinnych mauzoleów. Ostał się splądrowany kilkadziesiąt lat temu grobowiec Wiechertów.  Ostatnio wysprzątano  jego wnętrze, następnie przykryto płytami. Wcześniej był tu zwyczajny zwyczajny „śmietnik”...

- Wejście do jednej z krypt zabetonowano, do wnętrza innych wciąż można się „wśliznąć”. Przez otwór w ziemi widać worki ze śmieciami, puste butelki – zauważa dobrze zorientowany w temacie tczewianin. - Gdzieś wśród tych mogił znajduje się grób Hermana Aleksandra Winkelhausena, założyciela fabryki wódek gdańskich, dobroczyńcy kościoła św. Katarzyny. W jego wilii obecnie mieści się szkoła muzyczna. To chyba nie tak powinna wyglądać pamięć o zasłużonych mieszkańcach miasta – pyta retorycznie.

„Historia” gorzej obeszła się z „nowym” cmentarzem ewangelickim, powstałym w 1906 r. przy ul. Owidzkiej. W 1978 r. przekształcono go oficjalnie w park, który dzisiaj wygląda jak zagajnik po przejściu trąby powietrznej. Z nekropolii zachowały się jedynie schody donikąd, niewielkie ziemne kopczyki, sporo kawałków cegieł i starodrzew. W 1907 r. na cmentarzu powstała kaplica rodzinna Wiechertów, bezmyślnie zniszczona gdzieś w latach 60.  

Zapomniany, niechciany…
Starogardzki kirkut znajduje się przy ul. Bohaterów Getta, niedaleko od komendy Policji.
- Cmentarz żydowski został założony na początku XIX wieku. Ostatni znany pochówek odbył się w 1939 r. Podczas II wojny światowej Niemcy zdewastowali cmentarz i od tego czasu niewiele się tutaj zmieniło – przypomina Artur. - Po wojnie część kirkutu została zajęta pod uprawy rolne. Na powierzchni 0,4 ha zachowało się kilka ocalałych oraz fragmenty zniszczonych macew, w tym Ariego Goldfarba – dobroczyńcy miasta, właściciela fabryki wyrobów tytoniowych, w której dzisiaj mieści się Starostwo Powiatowe. Teren kirkutu jest zapomniany, ze szczątkowym ogrodzeniem, zarośnięty...
Właścicielem terenu jest Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku. Prawda o miejscu boli, jeszcze z jednego powodu.
- Kiedy wyremontowaliśmy „Bożnicę” zaraz znaleźli się właściciele, którzy postanowili na niej zarabiać. Gminę stary cmentarz jakoś nie interesuje – złośliwie komentuje jeden z miejskich urzędników.  

Przykład dają sąsiedzi
To wcale nie jest tak, że Starogard Gd. jest niechlubnym wyjątkiem. Nie brakuje miejscowości, najczęściej małych, gdzie ślad po byłych nekropoliach zachował się tylko w pamięci najstarszych mieszkańców lub pozostał po nich tylko drzewostan. Ale są miasta, gdzie pamięć o pochówkach dawnych mieszkańców jest w miarę możliwości pielęgnowana. Chyba najlepszym przykładem jest cmentarz nieistniejących cmentarzy, ciągnący się wzdłuż Al. Zwycięstwa w Gdańsku. Kolejnych nie trzeba daleko szukać. Chociażby w Skarszewach zlikwidowany cmentarz ewangelicki upamiętniono głazem narzutowym.
    W Tczewie władze miasta planują stworzenie lapidarium cmentarza ewangelickiego, na którego miejscu obecnie znajduje się Park Kopernika – mówi tczewianin. - Nie byłoby takich planów, gdyby nie miłośnicy historii miasta skupieni wokół portalu Dawny Tczew, którzy podczas wymiany nawierzchni ul. Chopina odkryli, że drogę tę w latach 60. wybrukowano fragmentami nagrobków. Zabezpieczono ich ok. 200! Lapidarium tczewskiego kirkutu przy ul. Bałdowskiej istnieje z kolei od kilkunastu lat.

Czy Starogardu Gd. nie stać na podobny krok? Stać, ale tylko częściowo. Po raz kolejny w budżecie zabrakło środków na pełne uporządkowanie miejsc pochówku. Z planowanych 290 tys. na Lapidarium przy ul. Owidzkiej zostało 120 tys. zł  - reszta zasili place zabaw przy Kopernika, Kleszczyńskiego i Wróblewskiego.

Pierwsze szczątki trafiły do grobowca
Po cichu mówi się, że górę wzięły względy polityczne. Czy ważny i będący ostatnio na topie temat placów terenów zielonych zaczął odgrywać rolę spełnianych wyborczych obietnic? Trudno zrozumieć dlaczego Lapidarium po raz kolejny wypadło z budżetu. Cmentarze długo czekały na ratunek – cierpliwie poczekają kolejnych kilkanaście miesięcy.
- Projekt jest już gotowy – mówi o nekropolii Witold Lisiecki z wydziału techniczno – inwestycyjnego Urzędu Miasta w Starogardzie Gd. – Czeka na realizację, ale środków starczy jedynie na odnowienie grobowca Wiechertów.
Działka przy ul. Owidzkiej zostanie podzielona na dwie części: lapidarną i parkową. Pierwsza przyjęła już część szczątków.
- Do grobowca trafiły trumny ze szczątkami znalezionymi przy budowie nowej ul. Jabłowskiej – mówi urzędnik.
Kiedy trafią kolejne? W dokumentacji jest miejsce na szczątki, placyk przeznaczony na ocalałe nagrobki, a także pamiątkową tablicę, na której znajdzie się świadectwo pamięci.

Tragiczna historia uciekinierów
(...) W Urzędzie Miasta żartują, że nad cmentarzami wisi klątwa Wiecherta. Każda próba uporządkowania cmentarzy kończyła się do tej pory niepowodzeniem - formalności przetargowe zrywano już 3 – krotnie, bywało, że w ostatniej chwili. W pałacu także, nikt na dłużej nie zadomowił. Z drugiej strony gołym okiem widać, że cmentarzom na ul. Owidzkiej oprócz wspomnianej zdjęcia klątwy, przydałoby się zwyczajne doinwestowanie, które przynajmniej przywróciłoby im należytą godności.   

Więcej w Gazecie Kociewskiej,
która ukazuje się wraz z Dziennikiem Pomorza
na terenie powiatu starogardzkiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Mariusz 21.07.2014 20:47
Przepraszam Autora. Artykuł został napisany zanim prymitywy ze Skarszew urządzili miejsce do zabaw na szczątkach ludzkich. Reszta się zgadza.

Mariusz 21.07.2014 17:40
Cytat z artykułu:" Ale są miasta, gdzie pamięć o pochówkach dawnych mieszkańców jest w miarę możliwości pielęgnowana. Chociażby w Skarszewach zlikwidowany cmentarz ewangelicki upamiętniono głazem narzutowym". Nie ośmieszaj się Autorze z tymi Skarszewami. Ten głaz z tablicą pamiątkową ufundowały rodziny, których bliscy spoczywają na terenie tego cmentarza-parku, a obecne władze mimo protestów tych rodzin wybudowały na grobach plac zabaw i fitness. Więcej na ten temat: http://www.wolneforumgdansk.pl/viewtopic.php?t=3450

lilka 31.12.2011 16:42
do Kim Dżonkilski a czytałeś kiedyż budżet miasta bo ja czytałam niejednokrotnie i nie widziałam tam tego typu wpływu , czy nawet przesunięć. Nie wypisuj bzdur

Kuba 30.12.2011 19:50
do alika te tereny mały swoich włascicieli i to oni sami doprowadzili do takiego stanu i co teraz ? może wyłóż ze swojej kieszeni odkup ten teren i odnów te groby madralo

Pepe 30.12.2011 10:51
sprzedajni polacy mają krótką pamięć i są sprzedajni tak samo jak w wojne byli tzw polscy niemcy - polacy w strojach gestapowców.nasza pamięć jest krótka i zawodna, bo kto dzisiaj jezdzi do niemiec do roboty? do starych żołnierzy podcierać im tyłki za 1000 euro? a oni mają po 5000 emeryturki, zastanów się zanim pojedziesz opiekowac się ,,starszymi ludzmi" czy to własnie nie ona/on zabił twojego ojca dziadka w czasie wojny? jezdzimy na wczasy do niemiec, kupujemy ich samochody, czy tak wyglada prawdziwy polak? czy moze nie ma juz takiego okreslenia bo wyszło z mody? smutne

młody 29.12.2011 23:03
A może Pepe i reszta zdradzą gdzie mieszkają. Też przejrzejmy okolicę i wskażemy miejsca do sprzątania.

Alik 29.12.2011 20:04
Cmentarz Żydzi niech sami posprzątają swój cmentarz. Goldfarbowi niech położy kamień na grób starosta. Wasze groby sprzątają żydzi czy ewangelicy-wątpię.nie strugajcie kogoś kim nie jesteście.

Emeryt 29.12.2011 17:30
G0 PEPE? Widziałem! na SHLce "zabytkowej", na zlocie weteranów szos.

Pepe 29.12.2011 17:05
psiaki z tymi psami to sie zgadzam, ludzie obiskują nimi wszystko co sie da i myślą ze tak moze być, a najchętniej koła samochodów swoich sąsiadów bo mają lepszy samochód a oni tylko kundla na smyczy, okulary, 5 żółtych zebów i 700zł emerytury. o widze ze zaczyna sie rozszyfrowanie mnie, ale nie trafiliscie ani miejscowosci ani imienia, jak zobaczycie gdzieś samochód G0 PEPE to mozecie mi pomachać jak zdążycie

papik 29.12.2011 16:09
Pepe psy sikają a karawan idzie dalej - ma rację, a te pepe-1-3 to właśnie psiaki

Pepe3 29.12.2011 15:33
do Pepe Pepe Ty jesteś głupszy od tych co demolują te cmentarze wiesz. Pepe,a raczej Michale drogi skończ waść wstydu oszczędź.

zupa 29.12.2011 15:31
do Edy Z podobną sytuacją spotkałem się na cmentarzu na Lapiszewie i to na jednej z nowych kwater. Piesek na oczach paniusi siusiał na nagrobek sąsiada. gdy zwróciłem jej uwagę pani coś burczała pod nosem.Ale na szczęście są jeszcze ludzie dla których takie zachowanie nie jest normalne i którzy będą na nie reagować.

zgryz 29.12.2011 15:24
ratujmy historię Jakby nie było te cmentarze są częścią historii Starogardu i należy o nie zadbać a nie przyzwalać na ich bezczeszczenie. Projekt przedstawiony przez UM wygląda obiecująco oby został zrealizowany. Natomiast w artykule nie ma wzmianki czy miasto zwracało się do organizacji żydowskich w sprawie ocalenia ich cmentarza.

Eda 29.12.2011 15:10
Jakiś czas temu spotkałem na normalnym cmentarzu taką normalną kobietę z normalnym psem na normalnej smyczy, który normalnie obsikiwał kilka grobów na swojej drodze. Zwróciłem jej uwagę i spytałem czy by chciała aby jej nagrobek psy obsikiwały. A ona mi na to....-"Spierdalaj ty głupi chuju". I tak sobie pomyślałem, że my wszyscy odpowiadamy za stan cmentarzy.Taka jaka NASZA kultura taki szacunek dla zmarłych, grobów, cmentarzy. Pozdrawiam.

pepe 2 29.12.2011 14:57
pepe ty pajacu pepe ty pajacu, masz problemy ze wzrokiem? czy willa, którą widzisz na zdjęciu jest po sąsiedzku z cmentarzem? czy widzisz, żeby wokół tej willi był jakiś bałagan, jakieś śmieci? zmień lekarza pajacu, bo ten cię oszukuje.

4.10 - 6.10 2024 - Festiwal Przygody Wanoga Wejherowo 4.10 - 6.10 2024 - Festiwal Przygody Wanoga Wejherowo Festiwal Przygody „WANOGA” to największa tego typu impreza odbywająca się jesienią w północnej Polsce. Wydarzenie to skierowane jest do szerokiego grona odbiorców zainteresowanych tematyką podróżniczą, turystyką oraz aktywnymi formami spędzania wolnego czasu.Termin tegorocznego Festiwalu to 4 - 6 października 2024. Program festiwalu obejmuje pokazy filmów, slajdów, fotografii z podróży po świecie, a także liczne imprezy plenerowe. Imreza ma być inspiracją do pogłębiania wiedzy krajoznawczej, a także rozbudzenia zainteresowania walorami turystycznymi świata i regionu pomorskiego.Wśród gości festiwalu znajdą się ludzie oryginalni, często bardzo znani, którzy w sposób ciekawy zechcą podzielić się swoimi pasjami, dokonaniami i osiągnięciami. Będą wśród nich wyczynowi eksploratorzy, jak i autostopowicze, himalaiści i zwyczajni wędrowcy, odkrywcy i podróżnicy, grotołazi i żeglarze. Jednym słowem Ci wszyscy, dla których podróżowanie - bardziej niż celem samym w sobie - jest pasją i sposobem na doświadczanie życia.Festiwal Przygody Wanoga - PROGRAM 2024:PIĄTEK, 4 października 2024Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Prelekcje podróżnicze – 18:00-22:0018:00 – Weronika Kwapisz – Motocyklem dookoła Wietnamu19:00 – Wojciech Mura – 15 miesięcy przez Pacyfik20:00 – Piotr Trybalski – Ogarnianie Islandii21:00 – Michalina Kupper – Zagros Mountain Trail – przez góry Iraku SOBOTA, 5 października 2024Rzeka Reda (Zamostne –> Orle)Spływ kajakowy rzeką Redą, godz. 11:00-14:00 Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Warsztaty podróżnicze – godz. 13:00-14:00Piotr Trybalski – Fotografowanie w podróży – jak robić zdjęcia budzące emocje?Prelekcje podróżnicze – godz. 15:00-22:0015:00 – Karolina Gawonicz, Michał Łukaszewicz – Międzyświaty. Wyprawa przez kanadyjskie Barren Lands16:00 – Julita Ilczyszyn – Zrealizować niemożliwe17:00 – Wojciech Ganczarek – Podróż totalna. Ameryka Łacińska na rowerze 2013-202318:30 – Piotr Krzyżowski – Moja droga na Dach Świata19:30 – Marcin Meller – Gaumardżos! Opowieści z Gruzji20:30 – Agnieszka Kołodziejska – Polacy na emigracjiSala zabaw dla dzieci – godz. 15:00-19:00 NIEDZIELA, 6 października 2024Wejherowo, godz. 11:00-13:00Marsz nordic walking Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Warsztaty podróżnicze – godz. 13:00-14:00Adam Cieplak (Wyprawomaniak.pl) – Jak się mieszka w campervanie?Prelekcje podróżnicze – godz. 14:00-20:0014:00 – Dominik Wieczorkiewicz – Hulajnogą wokół Jeziora Niasa15:00 – Jakub Tolak, Zofia Samsel (Foxes in Eden) – Życie w drodze – droga przez życie16:00 – Tomasz Owsiany – YVYpóra. Twarze Paragwaju17:30 – Elżbieta Dzikowska – Przez światSala zabaw dla dzieci – godz. 14:00-18:00 Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie!BILETY można nabywać internetowo poprzez system Evenea:https://evenea.pl/pl/wydarzenie/12WANOGAWanoga - to słowo oznaczające w języku kaszubskim wycieczkę, podróż lub wędrówkę, a także określenie nieco z przymrużeniem oka kogoś kto wciąż wędruje, podróżuje, czyli wanożi. Festiwalowe atrakcje:• cykl spotkań z podróżnikami, eksplorerami i dziennikarzami podróżniczymi• slajdowiska, reportaże, filmy reportażowe• rajd na orientację• konkursy z nagrodami• stoiska z literaturą podróżnicząData rozpoczęcia wydarzenia: 04.10.2024
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama