poniedziałek, 30 września 2024 21:34
Reklama
Reklama
Reklama

Stanowcze „nie” dla parkometrów - zdaniem sklepikarzy płatne parkowanie doprowadzi do marginalizacji ulicy

STAROGARD GD. Mieszkańcy ul. Chojnickiej w Starogardzie Gd. chcą parkować pod własnymi domami za darmo. Trudno im się dziwić. Nie ważne, jak wysoka będzie opłata, parkometry przegonią klientów – dodają właściciele sklepów. Urzędnicy każą mieszkańcom oswajać się z widokiem parkometrów, bo tych od sierpnia zdecydowanie przybędzie.
Stanowcze „nie” dla parkometrów - zdaniem sklepikarzy płatne parkowanie doprowadzi do marginalizacji ulicy
Nie będzie żadnych odstępstw od opłat, chyba, że mieszkaniec wykupi abonament.
O tym, gdzie będziemy płacić za parkowanie w Starogardzie Gd. zadecydowali w ubiegłym roku radni. UM jest obecnie na etapie ogłoszenia przetargu na parkometry. Mieszkańcy i właściciele sklepów na Chojnickiej nie chcą o tym nawet słyszeć. Twierdzą, że na etapie uchwalania obszaru strefy płatnego parkowania nikt nie pytał ich o zdanie. Rzeczywiście. Wystarczy przejść od sklepu do sklepu, by usłyszeć, co myślą o propozycji montowania parkometrów. Nie ma osoby, której sprawa byłaby obojętna.
- Nie wyobrażam sobie sytuacji, że ja i moi klienci mamy płacić za postawienie auta pod sklepem – mówi właściciel jednego z lokali. – Urząd chce zarobić naszym kosztem. Pieniądze za parkowanie trafią do miejskiej kasy, a my stracimy klientów.  

Dojazd pod dom tylko za opłatą

Przedstawiciele urzędu, Rady Miasta i mieszkańców spotkali się niedawno na komisji infrastruktury. Temat: parkometry i ich przyszłe funkcjonowanie przy Chojnickiej. Dyskusja była burzliwa. Mieszkańcy zwrócili uwagę na problem, o którym do tej pory głośno się nie mówiło.
- Nikt nie wziął po uwagę, że wiele domów przy Chojnickiej nie ma wjazdu na posesję, a jedynym miejscem, gdzie można zaparkować jest ulica – mówi jeden z mieszkańców.
Patrząc od strony ronda, lewa strona ulicy jest dostępna dla parkujących samochodów, ale nie dłużej niż na 15 minut. Dla mieszkańców to zawsze coś. Kiedy stanie parkometr za każdy postój będzie trzeba zapłacić.
- Nie będzie można podwieźć dziecka do domu, przywieźć węgla, wyskoczyć z zakupami – skarżą się mieszkańcy. – W pobliżu nie ma porządnych i dużych parkingów. Jedyne takie miejsce jest na prywatnym placu, gdzie parkujemy na dziko.   
Naczelnik Wydziału Techniczno – Inwestycyjnego Tomasz Rzepka tłumaczy, że z podobnym problemem oswajają się mieszkańcy innych miejscowości.
- Będą miejsca dla mieszkańców – mówi naczelnik Wydziału Techniczno – Inwestycyjnego Tomasz Rzepka. - Strefa płatnego parkowania będzie obowiązywała w godzinach roboczych, poza nimi będzie można zostawić auto za darmo. Nie chcę porównywać Starogardu Gd. do Sopotu, bo to zupełnie inne miasta, ale proszę zwrócić uwagę jak tam wygląda strefa płatnego parkowania  - jest ogromna. A przecież tam też mieszkają zwykli ludzie.

Plac na otarcie łez

Naczelnik Rzepka mówi, że nie ma możliwości , aby mieszkańcy zostali zwolnieni z konieczności opłat. Z kolei inaczej wygląda sprawa z dostawami towarów do okolicznych sklepów.
- Jeśli chodzi o dostawy, zastanawiamy się jak ten problem rozwiązać – mówi Tomasz Rzepka. – Na Rynku też są sklepy i jakoś to funkcjonuje. Być może krótki postój będzie darmowy.
Dla mieszkańców dzielenie parkujących na dostawców i pozostałych to absurd. Na osłodę kilka dni temu starogardzki ZBM wygospodarował pomiędzy kamienicami prowizoryczny parking. Placyk może pomieścić maksymalnie cztery auta. Mieszkający przy Chojnickiej pozostawiają ten gest bez komentarza.
W momencie, gdy na Chojnickiej pojawią się parkometry, jedynym większym miejscem do zaparkowania wzdłuż Chojnickiej będzie brukowana zatoka.  
- Zatoka została zrobiona za nasze prywatne pieniądze, po to, żeby nasi klienci mieli gdzie zostawić swoje auto – mówi właścicielka apteki. – Teraz będzie to miejsce do parkowania dla wszystkich, bo będzie za darmo. Pytam jakim prawem? Dojdzie do tego, że mój klient będzie płacił postój, bo ktoś inny zablokuje mu miejsce.

Czy parkometr wystraszy klienta?

Właścicielom i najemcom sklepów pomysł z parkometrami też średnio się podoba. Ich zdaniem po wprowadzeniu opłat za parkowanie klienci zwyczajnie zaczną omijać Chojnicką.
- Nieważne jaka będzie cena za parkowanie – mówi właścicielka jednej z aptek. - Kiedy ktoś będzie miał do wyboru miejsce z opłatą czy bez pojedzie tam, gdzie zakupy zrobi taniej.
- Zimą z powodu obfitych opadów śniegu po lewej stronie ulicy był zakaz zatrzymywania – mówi nam jeden z mieszkańców.  - Wystarczy przejść ulicą, by zobaczyć ile sklepów splajtowało. Co gorsza po decyzji o rozszerzeniu płatnej strefy nie ma chętnych na te lokale. Wydaje mi się, że nasz urząd jest z innego miasta niż my. Chojnicka zamiera, to nie jest, żadna ważna arteria. Jak będą parkometry, nikt tu nie podjedzie samochodem.
Bez przesady - mówią urzędnicy. Symboliczna opłata nie odstraszy klientów od Chojnickiej.
Powtarzany niczym mantra powód stawiania parkometrów jest ciągle jeden i ten sam: opłata ma pozwolić na większą rotację samochodów.
- To nie jest tak, że starogardzcy urzędnicy nagle wpadli na wspaniały pomysł stworzenia strefy płatnego parkowania – mówi Tomasz Rzepka. – Jest to poparte badaniami i ogólnymi trendami w większości miast. Najczęściej bywa tak, że chcemy podjechać pod sam sklep, a tego miejsca brakuje, bo auto zaparkował np. właściciel. A to właśnie nie pracownik sklepu czy jego właściciel ma mieć możliwość zaparkowania, tylko potencjalny klient.
Codzienni bywalcy Chojnickiej pytają, o jaką rotację chodzi. Czy ulica jest rzeczywiście tak zapchana, jak widzą to urzędnicy?

Płacimy więcej niż w Gdyni

Pozostaje jeszcze kwestia wysokości opłat. Trwają rozmowy, by wprowadzić stawkę za pół godziny postoju. Opłata mogłaby być mniejsza i wynosić np. 50 gr.
- Nie widzę powodu, by starogardzianie płacili więcej niż np. mieszkańcy Gdyni – rzucił pomysł na jednej z sesji RM przewodniczący komisji infrastruktury Tomasz Walczak.
Rozmowy trwają także na temat wysokości opłat abonamentowych. Jest pomysł, by wszyscy mieszkańcy strefy płatnego parkowania płacili połowę, lub jeszcze mniej, w stosunku do pozostałych. Obecnie miesięczny abonament to dokładnie 100 zł. Montaż parkometrów i rzeczywiste uruchomienie strefy płatnego parkowania planowane jest na sierpień tego roku.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Jola Rutowicz 05.05.2011 14:29
do Przejezdnego pewnie już przejechałeś, ale dla twojej wiadomości: prezydent miasta (jakiegokolwiek) to może sobie ewentualnie zatrudnić kogoś w UM. POza tym nie może nic. PO prostu przyjmuje do wiadomości. Od rządzenia jest rada miasta (z tej partii obiecującej co to od jutra zaczną robić i jak to będzie wspaniale)

Jola 05.05.2011 12:35
$ kandyduj na posła Nie urodził sie jeszcze taki co by wszystkim dogodził jestem ciekawa kogo wybrałby $ może napisze No coż jakie komentarze tacy ludzie , z chama pana nie zrobisz

NiePOjebany 04.05.2011 09:48
pojebów samych wybrali a ciebie nie chcieli wybrać Wychodzi na to, że jak wybrali swoją reprezentację z samych POjebów to musieli na nich głosować pojeby, a ty w ich oczach musiałeś być bardziej pojebany że cię nie wybrali. Taka jest prawda o społeczeństwie tego POjebanego miasta. POjebani rządzą pojebami. Tyle w temacie...

$$$$$$$$$$$ 01.05.2011 06:04
parkometry takich pojebów wybraliście a teraz nie narzekajcie ,oni wam jeszcze życie umilą opłatmi

wojtek 29.04.2011 21:39
abc Chore miasto i tyle w tym temacie..... proponuję jeszcze wprowadzić podatek za opady deszczu, wychodzenie z domu, chodzenie po supermarketach. Chcieliście prezydenta to macie....normalny człowiek nie dopuścił by do tego....

max 27.04.2011 12:55
spacer to zdrowie popieram MIXA całkowity zakaz postoju Czesc klientow jest tak leniwa ze zakupy najchetniej robiliby nie wysiadajac z samochodow

j 26.04.2011 22:27
po co? w kwidzynie nie ma parkometrow i miasto się rozwija !!

4.10 - 6.10 2024 - Festiwal Przygody Wanoga Wejherowo 4.10 - 6.10 2024 - Festiwal Przygody Wanoga Wejherowo Festiwal Przygody „WANOGA” to największa tego typu impreza odbywająca się jesienią w północnej Polsce. Wydarzenie to skierowane jest do szerokiego grona odbiorców zainteresowanych tematyką podróżniczą, turystyką oraz aktywnymi formami spędzania wolnego czasu.Termin tegorocznego Festiwalu to 4 - 6 października 2024. Program festiwalu obejmuje pokazy filmów, slajdów, fotografii z podróży po świecie, a także liczne imprezy plenerowe. Imreza ma być inspiracją do pogłębiania wiedzy krajoznawczej, a także rozbudzenia zainteresowania walorami turystycznymi świata i regionu pomorskiego.Wśród gości festiwalu znajdą się ludzie oryginalni, często bardzo znani, którzy w sposób ciekawy zechcą podzielić się swoimi pasjami, dokonaniami i osiągnięciami. Będą wśród nich wyczynowi eksploratorzy, jak i autostopowicze, himalaiści i zwyczajni wędrowcy, odkrywcy i podróżnicy, grotołazi i żeglarze. Jednym słowem Ci wszyscy, dla których podróżowanie - bardziej niż celem samym w sobie - jest pasją i sposobem na doświadczanie życia.Festiwal Przygody Wanoga - PROGRAM 2024:PIĄTEK, 4 października 2024Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Prelekcje podróżnicze – 18:00-22:0018:00 – Weronika Kwapisz – Motocyklem dookoła Wietnamu19:00 – Wojciech Mura – 15 miesięcy przez Pacyfik20:00 – Piotr Trybalski – Ogarnianie Islandii21:00 – Michalina Kupper – Zagros Mountain Trail – przez góry Iraku SOBOTA, 5 października 2024Rzeka Reda (Zamostne –> Orle)Spływ kajakowy rzeką Redą, godz. 11:00-14:00 Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Warsztaty podróżnicze – godz. 13:00-14:00Piotr Trybalski – Fotografowanie w podróży – jak robić zdjęcia budzące emocje?Prelekcje podróżnicze – godz. 15:00-22:0015:00 – Karolina Gawonicz, Michał Łukaszewicz – Międzyświaty. Wyprawa przez kanadyjskie Barren Lands16:00 – Julita Ilczyszyn – Zrealizować niemożliwe17:00 – Wojciech Ganczarek – Podróż totalna. Ameryka Łacińska na rowerze 2013-202318:30 – Piotr Krzyżowski – Moja droga na Dach Świata19:30 – Marcin Meller – Gaumardżos! Opowieści z Gruzji20:30 – Agnieszka Kołodziejska – Polacy na emigracjiSala zabaw dla dzieci – godz. 15:00-19:00 NIEDZIELA, 6 października 2024Wejherowo, godz. 11:00-13:00Marsz nordic walking Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Warsztaty podróżnicze – godz. 13:00-14:00Adam Cieplak (Wyprawomaniak.pl) – Jak się mieszka w campervanie?Prelekcje podróżnicze – godz. 14:00-20:0014:00 – Dominik Wieczorkiewicz – Hulajnogą wokół Jeziora Niasa15:00 – Jakub Tolak, Zofia Samsel (Foxes in Eden) – Życie w drodze – droga przez życie16:00 – Tomasz Owsiany – YVYpóra. Twarze Paragwaju17:30 – Elżbieta Dzikowska – Przez światSala zabaw dla dzieci – godz. 14:00-18:00 Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie!BILETY można nabywać internetowo poprzez system Evenea:https://evenea.pl/pl/wydarzenie/12WANOGAWanoga - to słowo oznaczające w języku kaszubskim wycieczkę, podróż lub wędrówkę, a także określenie nieco z przymrużeniem oka kogoś kto wciąż wędruje, podróżuje, czyli wanożi. Festiwalowe atrakcje:• cykl spotkań z podróżnikami, eksplorerami i dziennikarzami podróżniczymi• slajdowiska, reportaże, filmy reportażowe• rajd na orientację• konkursy z nagrodami• stoiska z literaturą podróżnicząData rozpoczęcia wydarzenia: 04.10.2024
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama