piątek, 11 października 2024 07:29
Reklama
Reklama

Ruszkowski oczarował publiczność i jury

W XXI Nocy Bardów imienia Ryszarda Rebelki, w piątek, 29 listopada, wzięło udział 11 uczestników. Trzy najważniejsze nagrody: publiczności, statuetkę „Starogardzkiego Barda”i Grand Prix wyśpiewał Paweł Ruszkowski z Gdańska. Wyróżnienie otrzymała starogardzianka, Elwira Pączek.Imprezę, w Kinie Sokół, oglądał nadkomplet publiczności.
Ruszkowski oczarował publiczność i jury

Patroni
Organizatorem imprezy było Starogardzkie Centrum Kultury a patronami Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Miasta Starogard Gdański Pan Edmund Stachowicz, Starosta Powiatu Starogardzkiego Leszek Burczyk i Wójt Gminy Starogard Gdański Stanisław Połom. Gwiazdą XXI Nocy Bardów imienia Ryszarda Rebelki był Grzegorz Turnau, któremu na gitarze towarzyszył Jacek Królik.

Uczestnicy i jury
W konkursie wystąpili: Justyna Czarnota, Elwira Pączek, Izabela Zaleska – Ulatowska, Magda Ułanowicz, Rafał Żywicki, Paweł Ruszkowski, Agnieszka Joppek, Przemysław Cackowski, Anna Szmaglińska, Łukasz Ewert i Alina Bajonczak.
Przewodniczącą konkursowej komisji była dziennikarka Telewizji Polskiej w Gdańsku Maria Kańska, a członkami: dyr. Radia Głos ks. Ireneusz Smagliński, dyr. PSM im, Witolda Lutosławskiego Tadeusz Negowski; solista Teatru Muzycznego w Gdyni Andrzej Sobolewski oraz znamienici muzycy: Piotr Chrapkowski i Adam Wendt (członkowie m.in. zespołu „Leszcze”)

Nagrody
Wszyscy wykonawcy otrzymali statuetki „Małego Barda”, które wykonał Marek Zagórski. Nagrodę główną - statuetkę „Starogardzkiego Barda” (rzeźba Benedykta Ossowskiego) ufundował Zenon Błański, prezes Banku Spółdzielczego w Starogardzie Gdańskim. Towarzyszyła jej nagroda Grand Prix (2.000 zł) od Mieczysława Struka, Marszałka Województwa Pomorskiego. Nagrodę publiczności (1.000 zł) ufundował Roman Tomczak, nadleśniczy Nadleśnictwa Starogard a wyróżnienie (500 zł) Leszek Chmielewski, właściciel Drukarni Mirotki
Sponsorem nagrody dla widza (sprzęt AGD) był Jacek Łepek, dyr. zarządzający Pomorskiej Szkoły Wyższej.

Potrójny laureat
Paweł Ruszkowski, laureat statuetki „Starogardzkiego Barda”, nagrody Grand Prix i publiczności XXI Nocy Bardów imienia Ryszarda Rebelki, jest studentem wokalistyki jazzowej w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Wokalista, gitarzysta i aranżer współtworzy różne projekty muzyczne, również takie z udziałem najmłodszych artystów. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt kompozycji do wierszy poetów polskich, pisze też piosenki wspólnie z autorami tekstów swojego pokolenia. Obecnie jest w trakcie nagrywania pierwszej autorskiej płyty zatytułowanej „Art Poetica”. Laureat I nagrody Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”, nagrody Grand Prix Olsztyńskich Spotkań Zamkowych zatytułowanych „Śpiewajmy Poezję”, I nagrody i nagrody publiczności w 21. Finale Turnieju Poezji Śpiewanej Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego we Wrocławiu. Był też nagradzany na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku oraz Festiwalu Piosenki Poetyckiej imienia Jacka Kaczmarskiego w Kołobrzegu. Aktywnie popularyzuje język swojej małej ojczyzny, występuje z recitalem polskich i światowych szlagierów w tłumaczeniach na literacką kaszubszczyznę.
W konkursie zaśpiewał, we własnej aranżacji: „Życie to nie teatr” oraz „Nadzieję”.

Wyróżniona
Elwira Pączek, zdobywczyni jedynego wyróżnienia w konkursie, jest uczennicą I LO w Starogardzie Gdańskim. Przez 6 lat uczyła się w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia imienia Witolda Lutosławskiego w Starogardzie Gdańskim w klasie fortepianu. Uwielbia muzykę i wszystko co jest z nią powiązane. Jej najwiekszym do tej pory sukcesem było zdobycie III miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim w kategorii poezja śpiewana oraz wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Kameralistyki Fortepianowej w duecie.
Podczas konkursu zaprezentowała „Lirykę” (KI Gałczyński/Grzegorz Turnau) oraz „O Romeo” (Jeremi Przybora/Jerzy Wasowski).



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AdamekTreść komentarza: Moim zdaniem jak ktoś parkuje na chodniku to jak miał przejść.Data dodania komentarza: 10.10.2024, 03:39Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim RynkuAutor komentarza: PaniTreść komentarza: Bezstresowe wychowanie. Zaostrzyć kary, to zaczną się bać , a nie, że dostanie kuratora i dalej to samo.Data dodania komentarza: 9.10.2024, 16:32Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim RynkuAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Jaka szybka reakcja, a operatora monitoringu nie było w trakcie zdarzeniaData dodania komentarza: 9.10.2024, 14:17Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim RynkuAutor komentarza: mir24Treść komentarza: no i to jest bardzo dobra wiadomość ,brawo władze SkarszewData dodania komentarza: 8.10.2024, 09:13Źródło komentarza: [FOTO] Najnowocześniejsza pływalnia w regionie. Zobaczcie zdjęcia z budowy basenu w SkarszewachAutor komentarza: danielcoTreść komentarza: Zapraszam pana do Czech. Tam zobaczy pan system funkcjonowania kolei zintegrowanego z autobusami. na tej linii w realiach Czech między Szlachtą, a Smętowem jeździłby lekki wagon motorowy w równym takcie co dwie godziny. Ale w biednej i zacofanej mentalnie Polsce nic się nie opłaci. Polacy niszczą to, czego nie zbudowali, bo budowali to Niemcy.Data dodania komentarza: 7.10.2024, 19:35Źródło komentarza: Czy mieszkańcy uratują linię kolejową LK218 na trasie Szlachta – Skórcz? Autor komentarza: MTreść komentarza: Szukam informacji tak z ciekawości. Gdzie w Starogardzie są umieszczone syreny alarmowe? Ktoś wie?Data dodania komentarza: 7.10.2024, 17:31Źródło komentarza: PRZYPOMINAMY: Jutro w Starogardzie odbędą się ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze. Zawyją syreny
Reklama
Reklama
Reklama