Pierwszy spacer odbył się pod hasłem: Szlakiem legend i opowiadań po Starogardzie Gd i został poprowadzony przez Jadwigę Peplińską, bibliotekarkę oraz przewodniczkę terenową po Kociewiu. Czy przechodząc codziennie obok kościoła św. Mateusza mieszkańcy zwracają uwagę na dwa złote kury, które znajdują się na jego dachu? Przewodniczka pokazywała i opowiadała wiele ciekawych historii o miejscach, które mieszkańcy mijają codziennie a nie wszystko o nich wiedzą.
Jedna ze starogardzkich legend, którą mogli usłyszeć uczestnicy była związana z kościołem św. Mateusza przed którym znajdował się cmentarz do około XIX w. – Zaczął ukazywać się duch jakiejś kobiety – opowiadała Jadwiga Peplińska. – Ludzie uciekali, bali się jej. Jeden z proboszczy w XVII w. postanowił spotkać się z duchem kobiety. Okazało się, ze kobieta była żoną kata i ona wykonała haftowane obrusy, które miały być przekazane do kościoła. Znaleziono je w domu przyniesiono do kościoła i duch przestał się ukazywać.
Kościół św. Mateusza jest bardzo wartościowym zabytkiem. Początki starogardzkiej fary sięgają początku XIV w. Na łuku tęczowym, oddzielającym prezbiterium od nawy głównej, znajduje się wielki fresk „Sąd Ostateczny” z około XV w., odkryty dopiero w 1957 Nad wejściem od strony południowej jest drewniana replika rzeźby starogardzkiego Chrystusa z 1320 roku. – Rzeźba znajdowała się najprawdopodobniej na łuku tęczowym w kościele – opowiadała Jadwiga Peplińska. – Z Chrystusem starogardzkim pozbawionym ramion jest także związana legenda. W XVII w. nawiedzili kościół rabusie. Jak jeden z nich zbliżył się do prezbiterium, poczuł, że trzymają go silne ramiona. Zaczął się wyrywać, wyrwał się. Niestety to, był Chrystus i wyrwał te ramiona. Mieszkańcy postanowili nie odnawiać tych ramion, aby była pozostało to ku przestrodze.
Tak wyglądał początek spaceru. Uczestników zaskoczyło wiele historii związanych z miastem, które do tej pory nie były przez nich odkryte. Uczestnicy wysłuchali historii i legend związanych m.in. z pałacem Wicherta, młynami, budynkiem starostwa powiatowego, czyli dawną fabryką cygar oraz sądem. Kolejny spacer zaplanowany jest w listopadzie. Uczestnicy będą mogli poznać tajemnice starogardzkich nekropolii.
Poznają tajemnice ulic i budynków
Jaki jest najwyższy punkt w Starogardzie Gd.? Gdzie znajduje się brama wykonana na wzór łuku triumfalnego? Czy w piwnicy jednego z budynków zamurowano człowieka? Odpowiedź na te i wiele innych, intrygujących pytań mogli poznać uczestnicy pierwszego „Spaceru Literackiego.”
- 22.10.2014 09:20 (aktualizacja 22.08.2023 14:22)
Napisz komentarz
Komentarze