Scenariusz filmu powstał na podstawie książki „Błogosławiona Wina” Zofii Kossak-Szuckiej. Autorka w swej powieści opisuje losy obrazu Matki Boskiej Gregoriańskiej, dziś zwanej Kodeńską. Cudownie uzdrowiony wojewoda Miński, senator Rzeczpospolitej, książę Mikołaja Sapieha w 1631 r. prosto z watykańskiej kaplicy kradnie obraz Matki Boskiej i przywozi go do Kodnia. Bohater za swój czyn ponosi surową karę wyklęcia przez papieża Urbana VIII, ale wraz z przemianą w pokutnika-pielgrzyma zostaje przywrócony do łask. Reżyserami filmu „Błogosławiona wina” są Przemysław Hauser i Przemysław Reichel. W roli Mikołaja Sapieha zobaczymy Jarosława Struczyńskiego.
Większość scen do filmu powstaje w Gniewie, w tym widowiskowa Bitwa pod Smoleńskiem z udziałem husarii. Niektóre ujęcia, które zobaczymy we wrześniu przyszłego roku na telewizyjnych ekranach nakręcone zostały w Grodzisku Owidz. Pod koniec września filmowcy zagościli na terenie gminy Starogard Gdański. Jaki będzie efekt końcowy? Zobaczymy już za rok!
Z kamerą w Owidzu - film „Błogosławiona Wina” w TVP za rok
W Grodzisku Owidz nagrywano sceny do fabularyzowanego dokumentu „Błogosłwiona Wina”, który na ekrany telewizyjnej Jedynki wkroczy we wrześniu 2015 roku. Sensacyjna historia skradzionego z Watykanu obrazu Matki Boskiej Gregoriańskiej doczekała się swojej ekranizacji.
- 24.10.2014 13:06 (aktualizacja 17.08.2023 12:38)
Napisz komentarz
Komentarze