W październiku 2011 r. do UOKiK wpłynął wniosek Zakładów Farmaceutycznych Polpharma o przejęcie kontroli nad Zakładami Farmaceutycznymi Polfa w Warszawie. Polfa Warszawa jest spółką Skarbu Państwa i wchodzi w skład Polskiego Holdingu Farmaceutycznego. Polpharmie zależy na przejęciu jej większości akcji.
Prezes UOKiK obawia się, że transakcja może doprowadzić do wzrostu cen niektórych leków. Postępowanie wykazało, że transakcja doprowadzi do ograniczenia konkurencji obrotu leków przeciwzakrzepowych dostępnych bez recepty, wydawanych z przepisu lekarza antybiotyków o ogólnym zastosowaniu oraz sulfonamidów wydawanych z przepisu lekarza stosowanych w infekcjach bakteryjnych oczu.
- Analiza Urzędu wykazała, że możliwe jest nałożenie na przejmującą spółkę warunków, których spełnienie oznaczać będzie zachowanie konkurencji. W tym celu konieczne będzie przede wszystkim wyzbycie się przez Polpharmę wszelkich praw do trzech leków – tłumaczy prezes UOKiK, Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.
Decyzje warunkowe wydawane są przez UOKiK niezwykle rzadko. Od 2004 r. było 15. Zgodnie z nałożonym warunkiem, Polpharma będzie musiała w ciągu 18 miesięcy od wydania decyzji wyzbyć się wszelkich praw do Polocardu lub Acardu, Cipronexu lub Proxacinu oraz Sulfacetamidum natrium lub Sulfacetamidum WZF 10% HEC.
W skład grupy Polpharma wchodzą m.in. zakłady farmaceutyczne w Starogardzie Gd. i Duchnicach około Warszawy.
Reklama
Polpharma ma zielone światło dla przejęcia Polfy
Polpharma może przejąć warszawską Polfę. Pozytywną opinię w tej sprawie wydała prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Transakcja szacowana na 1 mld zł musi odbyć pod ściśle określonymi warunkami. Polpharma będzie musiała sprzedać prawa do trzech leków.
- 06.04.2012 07:21 (aktualizacja 15.08.2023 02:52)
Napisz komentarz
Komentarze