Pomysł nagrody Kociewskie Pióro zrodził się w 2005 i miał na celu uhonorowanie ludzi, którzy swoją pracą literacką, publicystyczną i kulturalną zasłużyli się dla Kociewia. Nagroda ta była przyznana po raz dziewiąty.
Kapituła „Kociewskiego Pióra” obradowała 3 lutego 2015 w składzie: Tadeusz Linkner – przewodniczący, Artur Herold – wójt gminy Zblewo, Alicja Gajewska, Małgorzata Mykowska, Mirosława Muller, Hanna Bielang, Ewa Betcher, Józef Ziółkowski, Mirosław Kalkowski i Emilia Bielska.
Nagrody zostały przyznane w kilku kategoriach. Kapituła przyznała „Kociewskie Pióro 2014” w kategorii: Animacja kultury indywidualne dla: Józefa Drożdża z Barłożna, Rajmunda Pałkowskiego ze Starogardu Gdańskiego, Ewy Litwińskiej z Tczewa.
Animacja Kultury – Zbiorowo: Chór "Nieboskłonni" z Tczewa, Szkoła Filialna w Bratwinie, Zespół Taneczny "Wiecznie Młodzi" z Tczewa. W kategorii Literatura nagrodę otrzymał: Kazimierz Michał Szymanowski. Publicystyka: Regina Kotłowska z Frący.
Za całokształt pracy twórczej "Kociewskie Pióro 2014" otrzymali: Stefan Giełdon, Piaseckie Kociewiaki.
Do 2013 roku przyznano łącznie 69 statuetek w tym jedno honorowe "Złote Pióro" nieżyjącemu już poecie i muzykowi Grzegorzowi Ciechowskiemu oraz śp. prof. Pawłowi Wyczyńskiemu. Pomysłodawcą jak i wykonawcą statuetki "Kociewskiego Pióra" jest artysta rzeźbiarz z Wirt Bernard Ossowski. Pomysłodawcą inicjatywy było Towarzystwo Społeczno-Kulturalne im. Małgorzaty Hillar, a niestrudzonym moderatorem tej inicjatywy był Michał Spankowski, który zmarł w 2009 roku.
„Kociewskie pióro 2014” zostało wręczone. Za nami już 9 gala tego wydarzenia
Ludzie z pasją literacką, publicystyczną i kulturalną otrzymali nagrodę „Kociewskie pióro 2014”. Nagroda została przyznana dla twórców już po raz dziewiąty.
- 24.02.2015 17:32 (aktualizacja 17.08.2023 14:35)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze