Karta do Kultury jest kartą czytelnika, dzięki której można w dużo szybszy i przyjemniejszy sposób korzystać ze zbiorów biblioteki głównej oraz filii.
Nowoczesne rozwiązanie
– Spełnia ona funkcję poprzedniej karty bibliotecznej – wyjaśnia Radosław Spychalski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. ks. Bernarda Sychty w Starogardzie Gd. – Zamiast papierowej karty, wydajemy bezpłatnie nową, plastikową kartę, która jest wielkości dowodu osobistego. Umieszczony jest na niej kod kreskowy, identyfikujący każdego czytelnika, dzięki niemu można także zalogować się przez internet na swoje konto w bibliotece i sprawdzić jego stan, m.in. kiedy książka była wypożyczona, kiedy jest termin zwrotu.
Karta do Kultury oprócz standardowej karty bibliotecznej pełni funkcję karty rabatowej w różnych placówkach.
– Obecnie nasza biblioteka jest w trakcie podpisywania różnych porozumień – informuje dyrektor. – Na razie do programu przystąpiła Cafe Anka, Muzeum Ziemi Kociewskiej, Grodzisko Owidz. Później prawdopodobnie księgarnie, szkoły językowe, kawiarnie oraz inne placówki będą wchodzić do tego projektu. Ta lista partnerów nigdy nie będzie zamknięta. Cały czas będą mogły do niej przystępować kolejne jednostki.
Około 1000 wydanych kart
Karta będzie pełniła funkcję karty bibliotecznej w innych bibliotekach, które działają w systemie Karty do Kultury. Pełną listę bibliotek oraz miejsc, w których można korzystać ze zniżek można znaleźć na stronie: www.kartadokultury.pl . Wśród nich jest m.in. popularna sieć kin, „Faktoria” w Pruszczu Gdańskim oraz znane księgarnie.
Projekt Karta do Kultury rozpoczęła Biblioteka Wojewódzka z Gdańska. Ten projekt trwa już jakiś czas, starogardzka biblioteka, dzięki nowemu dyrektorowi włączyła się do udziału.
Napisz komentarz
Komentarze