czwartek, 3 października 2024 08:21
Reklama
Reklama
Reklama

Zbiorowa mogiła przy Owidzkiej doczeka się upamiętnienia

Długo trzeba było czekać na upamiętnienie tragicznej śmierci mieszkańców Prus Wschodnich, którzy w lutym 1945 roku głodni i skrajnie wycieńczeni zamarzali na ulicach Starogardu Gd. Ciała pogrzebano na górce cmentarza ewangelickiego na ul. Owidzkiej. 1 czerwca odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa, która stanie w lapidarnej części cmentarza. Do tego czasu na miejscu mają trwać prace porządkowe.
Zbiorowa mogiła przy Owidzkiej doczeka się upamiętnienia

Obecnie trwają procedury przetargowe na uporządkowanie cmentarza. Wykonawca na wykonanie wszelkich prac będzie miał czas do 28 maja.

- Przebudowany zostanie duży grobowiec znajdujący się na cmentarzu. Od ul. Owidzkiej prowadzić będzie do niego nowa ścieżka – informuje Mirosław Cymanowski z wydziału techniczno – inwestycyjnego Urzędu Miasta. – Cały teren lapidarium zostanie uporządkowany. Oprócz tego powstanie teren wypoczynkowy oraz ustawione zostaną trzy pamiątkowe płyty wykonane z czerwonego granitu.

Inicjatoram upamiętnienia tragicznie zmarłych jest prezes Stowarzyszenia Współpracy pomiędzy Starogardem Gd. a Diepholz Józef Płoszyński, który przez ostatnie dwa lata zabiegał o środki na tablicę, przy okazji gromadził cenne informacje o wydarzeniach z 1945 r.

Uroczyste odsłonięcie nastąpi 1 czerwca 2012 r. Krótkie epitafium ma przypomnieć o wydarzeniach sprzed 67 lat. Prawdopodobnie w lutym 1945 r. przy mrozach sięgających - 30 stopni, na ulicach miasta zamarzły dziesiątki uciekinierów z Prus Wschodnich, a konkretnie Królewca, Braniewa i Ornety. Kobiety, dzieci i starcy opuszczali swoje domy na polecenie nazistów przed zbliżającym się frontem armii sowieckiej. Zmarłych pochowano w zbiorowej mogile, na niewielkiej górce cmentarza ewangelickiego przy ul. Owidzkiej. Kości zakopane leżą tam do dziś, natomiast nikt nie zdecydował się upamiętnić tragedii.

Na uroczystościach mają pojawić się, m.in. konsul niemiecki, burmistrz Diepholz, miasta partnerskiego Starogardu Gd., biskup ewangelicki z Sopotu, a także grupa obywateli niemieckich.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Dziad 04.05.2012 16:08
https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc7/38004_146458488705808_146336132051377_334822_7726858_n.jpg

zgryz 01.05.2012 13:14
Dlaczego w wielu komentarzach jest tak wiele nienawiści? W końcu cmentarz zostanie uporządkowany i nie będzie miejscem alkoholowych libacji. Nie rozumiem dlaczego komuś przeszkadza tablica która ma upamiętnić uciekinierów którzy zamarzli na ulicach Starogardu. To dobrze,że ktoś o nich sobie przypomniał. W końcu to nie ich wina, ze urodzili się Niemcami i musieli uciekać A kto zajął ich domy po wojnie? Ale te pytania można by mnożyć bez końca. Wojna sama w sobie jest złem i rodzi niewyobrażalne cierpienie. Cieszmy się, że żyjemy w czasach pokoju

Kociewiak 02.05.2012 15:43
Cmentarz został uporządkowany z jednego, ważnego powodu, niedaleko powstała nowa ulica, więc wstyd byłoby, gdyby przypadkiem ktoś z przyjezdnych zobaczył burdel przy ulicy Owidzkiej. Lubimy puder, prawda? Tylko to potrafimy. Nie sądzę, aby ktokolwiek wypowiadający się wcześniej pałał chęcią zemsty, czy nienawiści. Poraża głupota tubylców, tej cześci "czujących się" nowoczesnymi europejczykami, drwących z polskiej historii. Zgryz, o jakich domach Ty bredzisz? Zajmowano je w bandycki sposób? Czy to może był skutek politycznego układu Zachodu ze Stalinem. Zainteresuj się historią, przejedź się do Szpęgawska. Mieszkamy w Polsce, nie w korytarzu łączącym prusy wschodnie z rzeszą. O właśnie! Historia! Nasza "kochana", sprzedajna władzunia ma zamiar ograniczyć nauczanie tego przedmiotu w szkołach do minimum. W imię czego? Hodowli nowego człowieka? To wszystko już było, oby nie skończyło się kolejną katastrofą. Jeśli zaś chodzi o alkoholowe libacje - czy uporządkowanie tego miejsca zlikwiduje problem alkoholowy wśród gości zaniedbanego cmentarza? To chyba jest ważniejsze. W rejonie Kościuszki, Owidzkiej przez dziesiątki lat wielu mieszkańców Starogardu znajdowało zatrudnienie, od ponad 20 lat spędza się tam ludzi, którzy nie potrafią, może nie chcą, radzić sobie w nowej rzeczywistości. No, ale tacy też muszą być, bo ci z "pomocy społecznej" nie mieliby zatrudnienia.

12.05.2012 15:52
spadaj niemcu

Polnische Banditen 30.04.2012 21:54
Na rozkaz Hitlera Zimą 1944/45 roku Niemców z Polski wygnali nie Polacy, lecz Hitler.Wygnał ich strach przed odpowiedzialnością za barbarzyństwa, których się tu dopuścili. Potem zaś większość wysiedlili alianci, w tym dawny sojusznik III Rzeszy - Rosja sowiecka. Polska i Polacy nie mieli tu nic do powiedzenia. Zimą 1944/45 roku, kolumny niemieckich cywilów dziesiątkował mróz i sowieckie samoloty szturmowe, nie Polacy. Ubermensche zaznali wówczas tego, co spotkało kolumny polskich uciekinierów podczas kampanii wrześniowej 1939 r., czy Polaków deportowanych na Syberię. Tyle, że nie z polskich rąk tego zaznali, a z sowieckich (rosyjskich) i po rozkazie wydanym im przez ich własnego, niemieckiego kanclerza, którego sami sobie wybrali. http://www.wykop.pl/ramka/280349/niemcy-wisza-nam-bilion-dolarow/ Tylko po której stronie obecnie są głupcy?

Eduardo Lopez 28.04.2012 21:30
Żygam poprawnością polityczną i pytam - dlaczego w Tymkraju "elity" sprawiają, że młodzież nie szanuje własnych tradycji, nie ceni i wstydzi się wręcz przeszłości swoich ojców i dziadów? Chociaż nie wszyscy słuchają autorytetów dla POkemonów. Teraz widać polityka pani wypędzonej z Rumii zbiera żniwo.

Irel 27.04.2012 08:12
Komentarze są szczere i pokazują emocje w stosunku do Niemców, których z własnej winy spotkał taki los. Rozumiem tych, którzy mają żal do Niemców za ich postawę w 1939 r. Moją rodzinę również spotkał tragiczny los - śmierć w obozach, a babcię z wnuczkami wygoniono z własnego domu. To jednak nie zmienia faktu, że każdemu człowiekowi należy się godny pochówek. Wszyscy staniemy prze Bogiem. Powinniśmy przebaczać i miłować swoich nieprzyjaciół, jak nam nakazał Pan Jezus. Kiedy będziemy razem w wielu sprawach, współpracować ze sobą, wymagać od innych uznania naszej tożsamości i praw orazi pokazywać naszą dobrą wolę, wtedy doznamy szacunku i uznania u naszych nieprzyjaciół. Warto być dobrym!!!

bogobojny mietek 23.04.2012 22:08
mam take pytanie - czy wyborcom donka też bendom stawiać pomniki, jeśli oni już teraz zakładajom, że wyginom?

antyhitlerowiec 23.04.2012 09:38
A czy do Szpęgawska też pojadą?

nono 24.04.2012 07:40
Przecież to nie byli żołnierze, czym byli winni?

historyk 27.04.2012 08:22
oni w 1939 roku wyrugowali naszych z własności. To tak jakby dziś miał ktoś własny dom a ktoś obcy bez żadnej rekompensaty zająłby go a tobie dał wybór albo będziesz u niego sprzątał albo jedziesz do Szpęgawska bądź do obozu koncentracyjnego. To byli własnie tacy bezwzględni ludzie, którzy tworzyli zbrodniczy plan Hitllera wyplenienia z ziem Polski Polaków. A jak ci Niemcy przegrywali wojnę z ZSRR to uciekali w strachu tak jak 5 lat wcześniej przed nimi Polacy.

starogardzianin 23.04.2012 09:27
Takich bzdur co wypisuje tu ten dziennikarz to się czytać nie chce. Tam są pochowani głownie przedwojenni niemieccy mieszkańcy Starogardu potomkowie zbrodniarzy Drewsa i Wiecherta, a gdyby rzeczywiście byli tam jacyś wycieńczeni niemcy z 1945 roku to niech ich państwo uporządkuje za swoje ten cmentarz. Kto tych bandytów w 1939 roku tu chciał? Czy ktoś ich zmuszał by zajmowali majątki ziemskie Polaków? Na całym pomorzu Polakom dali kilka godzin do spakowania się bagaż nie przekraczający 50 kg i wywozili ich na roboty albo do obozów koncentracyjnych czy do lasów w Piesienicy czy Szpęgawsku, a majątki Polaków zajmowali przybyli z Rzeszy niemcy dla których niejednokrotnie Polacy z właścicieli stawali się na swoim gospodarstwie parobkami u niemców. A teraz niedouczony dziennikarzyna płacze nad upamiętnieniem najeźdźców. Pytam się czy kiedyś tak rozpaczliwie pisał o uporządkowaniu mogił brutalnie zamordowanych w Szpęgawsku mieszkańców naszego miasta i powiatu? Na tych zbirów i ich rodzin miasto nie powinno złotówki dać z szacunku do cierpień naszych obywateli które doświadczyli z rąk tych ludzi.

Aldona 20.04.2012 19:42
Myślę że ten teren powinien być zagospodarowany w całości a pamięć o zmarłych powinna ograniczać się do jednej tabliczki pamiątkowej. Teren ten od lat jest odwiedzany przez właścicieli psów ,które tam są "wyprowadzane" i po co tak znieważać zmarłych? Zróbcie tam jakiś parking albo galerię lepiej.

zadlo 20.04.2012 18:01
to nie jedyny cmetaz na ulicy owidzkiej jeli dobrze pamietam to w 1972 roku kaplica wicherta zostala wysadzona w powietrze opodal niej znajduja sie groby zolnierzy niemieckich z I wojny swiatowej owczesne wladze urzadzily tam boisko dla technikum skorzannego ustawiono bramki i dzieci wraz z nauczycielami graly na grobach tych zolnierzy w pilke i mamy drugi odcinek tego serialu z innego cmentarza urzednicy zrobia teren na wypoczynek wstyd nie mozna mnie podejrzewac o milosc do zachodniego sasuada ale nalezy oddac prawde otorz prysacy kiedy budowali kolej do skorcza i na trasie kolei znalazl sie cmentarz zolnierzy napoleonskich sypali kurchan i tak zlozyli doczesne szczatki swoich wrogow z wojen napoleonskich do dzisiaj to miejsce zwane jest francuska gorka ale glupota urzednicza jest wyzsza niz szczyt tego kurchanu z jednego cmetarza zrobiono boisko sportowe nie zbierajac doczesnych szczatko teraz z drugiego na szcatkach zmarlych ludzi chce sie zrobic teren do wypoczynku to wypociny urzednicze

23.04.2012 22:22
Komentarz zablokowany

Olin 19.04.2012 14:24
Ale tam nie ma nagrobków,zresztą miasto już posprzątało resztki z tego co tam było. Cmentarz ewangielicki,nikt nie dbał przez lata,a uciekinierom niech stawiają pomniki Ci co nie zdążyli uciec , i nie za miejskie czyli nasze tylko za swoje, zakopane.

kola 23.04.2012 09:33
To Neumanny niech się zrzucom

zuzia 19.04.2012 13:00
No właśnie takie nagrobki powinny zostać, to pamiątka i pewne dane wyryte na płycie, a nie powywozić, odrestaurować i zostawić. Można skontaktować się z Adamem Sikorskim z fundacji było nie minęło albo innym tego typu historykiem, a nie wywozić i ślad zacierać, co za bezradne dzieci w tym urzędzie pracują.

zuzia 19.04.2012 12:54
"Kości leżą tam do dziś" i powstanie teren wypoczynkowy?? Na mogiłach?? Komuś chyba coś się poważnie w główce poprzestawiało, jak cmentarz to cmentarz, jak już coś robicie to z głową i z szacunkiem dla pochowanych tam, a nie żeby deptać po szczątkach.

hank 19.04.2012 10:23
Jestem ciekaw, co się stanie z wywiezionymi nagrobkami?

Kościuszkowiec 23.04.2012 14:53
W czasie wojny z pobliskiego cmentarza ginęły nagrobki, by trafiać do krajalni znajdującej się przy ulicy Kościuszki fabryki obuwia.

paaaati 19.04.2012 09:59
"która stanie w lapidarnej części cmentarza"....? Lapidarny z pewnością nie jest odmianą słowa lapidarium .....to nic innego jak zwięzły, lakoniczny...

4.10 - 6.10 2024 - Festiwal Przygody Wanoga Wejherowo 4.10 - 6.10 2024 - Festiwal Przygody Wanoga Wejherowo Festiwal Przygody „WANOGA” to największa tego typu impreza odbywająca się jesienią w północnej Polsce. Wydarzenie to skierowane jest do szerokiego grona odbiorców zainteresowanych tematyką podróżniczą, turystyką oraz aktywnymi formami spędzania wolnego czasu.Termin tegorocznego Festiwalu to 4 - 6 października 2024. Program festiwalu obejmuje pokazy filmów, slajdów, fotografii z podróży po świecie, a także liczne imprezy plenerowe. Imreza ma być inspiracją do pogłębiania wiedzy krajoznawczej, a także rozbudzenia zainteresowania walorami turystycznymi świata i regionu pomorskiego.Wśród gości festiwalu znajdą się ludzie oryginalni, często bardzo znani, którzy w sposób ciekawy zechcą podzielić się swoimi pasjami, dokonaniami i osiągnięciami. Będą wśród nich wyczynowi eksploratorzy, jak i autostopowicze, himalaiści i zwyczajni wędrowcy, odkrywcy i podróżnicy, grotołazi i żeglarze. Jednym słowem Ci wszyscy, dla których podróżowanie - bardziej niż celem samym w sobie - jest pasją i sposobem na doświadczanie życia.Festiwal Przygody Wanoga - PROGRAM 2024:PIĄTEK, 4 października 2024Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Prelekcje podróżnicze – 18:00-22:0018:00 – Weronika Kwapisz – Motocyklem dookoła Wietnamu19:00 – Wojciech Mura – 15 miesięcy przez Pacyfik20:00 – Piotr Trybalski – Ogarnianie Islandii21:00 – Michalina Kupper – Zagros Mountain Trail – przez góry Iraku SOBOTA, 5 października 2024Rzeka Reda (Zamostne –> Orle)Spływ kajakowy rzeką Redą, godz. 11:00-14:00 Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Warsztaty podróżnicze – godz. 13:00-14:00Piotr Trybalski – Fotografowanie w podróży – jak robić zdjęcia budzące emocje?Prelekcje podróżnicze – godz. 15:00-22:0015:00 – Karolina Gawonicz, Michał Łukaszewicz – Międzyświaty. Wyprawa przez kanadyjskie Barren Lands16:00 – Julita Ilczyszyn – Zrealizować niemożliwe17:00 – Wojciech Ganczarek – Podróż totalna. Ameryka Łacińska na rowerze 2013-202318:30 – Piotr Krzyżowski – Moja droga na Dach Świata19:30 – Marcin Meller – Gaumardżos! Opowieści z Gruzji20:30 – Agnieszka Kołodziejska – Polacy na emigracjiSala zabaw dla dzieci – godz. 15:00-19:00 NIEDZIELA, 6 października 2024Wejherowo, godz. 11:00-13:00Marsz nordic walking Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Warsztaty podróżnicze – godz. 13:00-14:00Adam Cieplak (Wyprawomaniak.pl) – Jak się mieszka w campervanie?Prelekcje podróżnicze – godz. 14:00-20:0014:00 – Dominik Wieczorkiewicz – Hulajnogą wokół Jeziora Niasa15:00 – Jakub Tolak, Zofia Samsel (Foxes in Eden) – Życie w drodze – droga przez życie16:00 – Tomasz Owsiany – YVYpóra. Twarze Paragwaju17:30 – Elżbieta Dzikowska – Przez światSala zabaw dla dzieci – godz. 14:00-18:00 Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie!BILETY można nabywać internetowo poprzez system Evenea:https://evenea.pl/pl/wydarzenie/12WANOGAWanoga - to słowo oznaczające w języku kaszubskim wycieczkę, podróż lub wędrówkę, a także określenie nieco z przymrużeniem oka kogoś kto wciąż wędruje, podróżuje, czyli wanożi. Festiwalowe atrakcje:• cykl spotkań z podróżnikami, eksplorerami i dziennikarzami podróżniczymi• slajdowiska, reportaże, filmy reportażowe• rajd na orientację• konkursy z nagrodami• stoiska z literaturą podróżnicząData rozpoczęcia wydarzenia: 04.10.2024
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama