Tak zwane choroby metaboliczne to jedno z największych wyzwań, przed którymi musi stawać współczesna medycyna. Choroby tego typu atakują bez względu na wiek pacjenta, a choć wiemy coraz więcej na temat ich przyczyn i sposobu leczenia, nadal są to schorzenia, które zbierają śmiertelne żniwo. Osoby, które zmagają się z nimi musza liczyć się z długotrwałym leczeniem i dość rygorystycznymi zasadami, których należy przestrzegać w czasie walki z tego rodzaju schorzeniami. Jedną z najpoważniejszych chorób o takim charakterze jest cukrzyca.
Pierwsze symptomy cukrzycy łatwo przeoczyć. Nawet, jeśli jakaś zmiana w naszym samopoczuciu zaczyna zawracać naszą uwagę, to łatwo ją sobie wytłumaczyć w zupełnie inny, wygodny dla siebie sposób.
Cukrzyca - co to takiego?
Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna wywołana brakiem lub nieprawidłowym działaniem insuliny. Schorzenie to charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Insulina to wytwarzany w trzustce hormon, który bierze udział w regulacji wszystkich procesów przemiany materii zachodzących w organizmie człowieka. Aby glukoza mogła być źródłem energii, niezbędna jest odpowiednia ilość prawidłowo spełniającej swoje funkcje insuliny. Obecnie wyróżnia się dwa najbardziej rozpowszechnione rodzaje cukrzycy, należą do nich cukrzyca typu 1 i 2. Przyczyny owego schorzenia są różne w zależności od typu choroby.
Jak rozpoznać?
Do najczęstszych symptomów należą: senność, ogólne osłabienie, utrata wagi mimo prób zaspokojenia silnego głodu, zwiększone pragnienie i związana z tym zwiększona ilość oddawanego moczu. Mogą występować także nudności oraz zmęczenie. Chorzy na cukrzycę mogą mieć również zaburzenia ostrości widzenia oraz częste, nawracające się infekcje w okolicach narządów płciowych. W skrajnych przypadkach oznaką choroby może być również zapach acetonu wyczuwalny w wydychanym przez chorego w
Reklama
Już jutro światowy dzień walki z cukrzycą
Już jutro w starogardzkiej galerii Neptun będzie można bezpłatnie zbadać poziom cukru we krwi. Specjalistyczny punkt przygotowany przez Kociewskie Centrum Zdrowia czynny będzie w godzinach od 10.00 do 13.00.
- 13.11.2015 10:01 (aktualizacja 16.08.2023 18:22)
Napisz komentarz
Komentarze