Dziewczyny przygotowały cykl spotkań, podczas których młodzi ludzie uczyli starszych podstawowych zasad obsługi komputera i Internetu. Zaczęło się od ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii’, w której uczestniczyły pomysłodawczynie. Ich zadaniem było wymyślenie rodzaju działania, które byłoby atrakcyjne i użyteczne. W związku z pogłębiającym się konfliktem pokoleń, postanowiły pokazać, że możliwe jest porozumienie i współdziałanie na płaszczyźnie ludzi młodych i starszych. Swój projekt nazwały „Bezkonfliktowi”.
„Żabka” czy „myszka”
– Obecnie wiele ważnych spraw załatwia się przez Internet – mówi Olga Krzyżyńska jedna z pomysłodawczyń. Młodzi nie mają z tym problemu, jednak seniorom nie przychodzi to z taką łatwością. Doszłyśmy do wniosku, że nauka obsługi komputera i Internetu znacznie ułatwi im życie, zwłaszcza że mało jest ofert pomocy w tym zakresie.
Do tej pory odbyły się dwa spotkania 16 i 23 stycznia, na które przyszło ponad 60 osób. Ostatnie spotkanie odbędzie się 30 stycznia w sali centrum Caritas przy parafii NSPJ w Starogardzie Gdańskim. Licealistki zaprosiły do współpracy Bank Millennium. Podczas tych zajęć, oddelegowany przez Bank, pracownik poprowadzi kurs z zakresu bankowości elektronicznej.
Seniorzy oswajają się z komputerami w miłej i życzliwej atmosferze. Stres, który na początku towarzyszy kursantom skutecznie rozładowują przesympatyczni wolontariusze oraz cicha i relaksacyjna muzyka. Podczas dwugodzinnych zajęć miłym akcentem są przerwy, w których wszyscy mogą napić się ciepłej kawy i herbaty oraz zjeść smaczne ciasto.
– Byłam tak zestresowana, gdy przyszłam na pierwsze zajęcia, że mi się ręce trzęsły – powiedziała pani Irena – uczestniczka szkoleń. – Nigdy nawet tej „żabki” nie miałam w ręce! Przyszłam tylko dlatego, że mnie wnuczki namówiły. Z podobnym nastawienie zajęcia rozpoczynała pani Zofia – Ja nie wiem, po co tu przyszłam. To strata czasu – powtarzała w kółko. Całkiem inne wrażenia towarzyszyły obu kursantkom po zakończeniu zajęć. Obie dziękowały swoim wolontariuszom za fantastycznie i pożytecznie spędzony czas. Pani Irena wychodząc z zajęć śmiejąc się, powiedziała: – Nareszcie wiem do czego służy „myszka” i już jej nie pomylę z „żabką”.
– Seniorzy chętnie współpracują. Są bardzo otwarci na nowości – kontynuuje Olga. Było tyle chętnych, że musiałyśmy utworzyć dwie grupy ćwiczeniowe, a zgłoszenia ciągle jeszcze napływają.
Likwidacja barier pokoleniowych i technologicznych
Projekt „Bezkonfliktowi’ przyniósł zamierzone efekty. Nie tylko zintegrował ludzi ze środowisk z pozoru bardzo odległych, głównie z powodu różnic wieku, ale przede wszystkim zażegnał „konflikt” seniorów z nowoczesną technologią informatyczną.
– Nie udałoby się nam jednak osiągnąć tych celów, gdyby nie wolontariusze – przyznała Wiktoria Makurat z grupy „Bezkonfliktowi”. Bardzo dziękujemy im za włączenie się w naszą inicjatywę.
Projekt swoim patronatem objęli: prezydent miasta Janusz Stankowiak, starosta starogardzki Leszek Burczyk oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku S-Centrum, działający przy Starogardzkim Centrum Kultury.
Pozytywne opinie, gratulacje i słowa uznania zachęciły uczennice I LO do dalszych działań. Już pracują nad kolejnym pomysłem.
Zespół projektowy „Bezkonfliktowi’ w składzie:
1. Olga Krzyżyńska
2. Agata Wawrzonkowska
3. Karolina Piechowska
4. Katarzyna Ogórek
5. Wiktoria Makurat
Napisz komentarz
Komentarze