Gości przybyłych na galę nagród "Kociewskie Pióro" powitał występ Eweliny Rytlewskiej, która swym głosem oczarowała publiczność.
- Pomysł nagrody Kociewskie Pióro zrodził się w 2005 roku i ma na celu uhonorować ludzi, którzy swoją pracą literacką, publicystyczną i kulturalną zasłużyli się dla Kociewia – powiedział Łukasz Rocławski, prowadzący uroczystość. - Nagroda ta dzisiaj przyznawana będzie po raz dziesiąty, jest to więc jubileuszowe spotkanie. Pomysłodawcą jest Towarzystwo Społeczno – Kulturalne im. Małgorzaty Hillar a niestrudzonym moderatorem tej inicjatywy był śp. Michał Spankowski, który zmarł w 2009 roku. Był on jednym z założycieli tczewskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego i jego pierwszym prezesem – zaznaczył Łukasz Rocławski.
Jak zauważył prowadzący, do 2014 roku przyznano łącznie już 75 statuetek, w tym jedno honorowe złote pióro nieżyjącemu już poecie i muzykowi Grzegorzowi Ciechowskiemu oraz śp. prof. Pawłowi Wyczyńskiemu.
Uroczystego otwarcia gali dokonał wójt gminy Zblewo.
- Tak jak powiedziano, to już dziesiąta gala przyznawania tych statuetek – powiedział Artur Herold. - W sumie przyznano już 75 statuetek, uczestniczą w tym trzy powiaty: świecki, tczewski i starogardzki. Cieszę się, że w dzisiejszej uroczystości bierze udział tak liczne grono ludzi z pasją, ludzi, którzy tworzą coś pięknego i dobrego dla mieszkańców. Myślę, że ta właśnie sfera niematerialna, duchowa, którą państwo reprezentujecie jest bardzo istotna, ważna – mówił wójt gminy Zblewo.
Wśród przemawiających znalazł się również wicemarszałek województwa pomorskiego.
- Te wyróżnienia, te nagrody są wyrazami wdzięczności, które jesteśmy zobowiązani względem państwa okazywać – powiedział Krzysztof Trawicki. - Tych, którzy tworzą i uwrażliwiają nas w życiu, które staje się czasami wokół nas coraz bardziej brutalne, czasami niezrozumiałe. A wy potraficie to przepięknie ujmować w formy twórczości, którą reprezentujecie – dodał wicemarszałek.
Uroczystość zwieńczył koncert Tobiasza Staniszewskiego, finalisty programu The Voice of Poland, który wystąpił wraz ze swym zespołem oraz wspólne, pamiątkowe zdęcia z laureatami wszystkich dziesięciu edycji nagród "Kociewskie Pióro".
Zwycięzcy „Kociewskiego Pióra” za rok 2015:
- Kategoria literatura – Michał Majewski, Starogard Gd.
- Kategoria publicystyka - Małgorzata Kruk, Tczew
- Animacja Kultury Indywidualnie – Zofia Sumczyńska, Starogard Gd.
- Animacja Kultury Zespołowo - ex aequo Schola Cantorum Gymevensis – Chór Gregoriański z Gniewu oraz Harcerska Orkiestra Dęta z Tczewa
„Kociewskie Pióro” za całokształt działalności:
- Waldemar Fura ze Świecia
- Stefan Kukowski z Tczewa
- Zespół „Lubichowskie Kociewiaki”
Nominowani w X jubileuszowej edycji „Kociewskiego Pióra”
Kategoria Literatura:
-
Michał Majewski
-
ks. Józef Słupski z Kalisk
Kategoria Publicystyka:
-
Alojzy Kosecki
-
Ewa Zielińska
-
Krzysztof Łach
-
Małgorzata Kruk
Kategoria Animacja Kultury Indywidualnie:
-
Kamila Maria Gillmeister
-
Zofia Sumczyńska
Kategoria Animacja Kultury Zespołowo:
-
LOK „Adamantos” Damy i Rycerze Księstwa Pomorskiego
-
Schola Cantorum Gymevensis – Chór Gregoriański z Gniewu
-
Harcerska Orkiestra Dęta
Nagrody za całokształt działalności:
-
Waldemar Fura ze Świecia
-
Stefan Kukowski z Tczewa
-
Zespół „Lubichowskie Kociewiaki”
Napisz komentarz
Komentarze