Tragiczne doniesienia o śmierci jednego z uczniów klas pierwszych tczewskiej podstawówki wstrząsnęły mieszkańcami. 7-latek zmarł w sobotę 6 lutego w Szpitalu Dziecięcym Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku.
Więcej na temat tragedii przeczytacie na stronie 11 aktualnego wydania Gazety Kociewskiej.
Ludzie się boją
Niepokój związany z sepsą obiegł wiele sąsiednich powiatów, w tym nasz, starogardzki.
- Nie rozumiem jak do tego mogło dojść, że zdrowe, wesołe i energiczne dziecko nagle umiera na sepsę – zastanawia się pani Lucyna, nasza Czytelniczka. – Mamy teraz jakąś epidemię tej okropnej grypy, każdy ma w domu kogoś chorego, nierzadko z bardzo wysoką gorączką. Skąd mamy wiedzieć, że to jeszcze grypa a nie już coś poważniejszego? Do lekarzy są takie kolejki, że ciężko się dopchać, a ludzie się boją, bo z jednej strony tyle się mówi o tej świńskiej grypie a z drugiej teraz ta sepsa. Strach na dwór wyjść już chyba, przecież wszystko zaczyna się od gorączki... – dodaje zaniepokojona mieszkanka Starogardu Gd.
Sanepid odnotował 2 osoby z sepsą
O to, czym właściwie jest sepsa i jak często występuje na naszym terenie zapytaliśmy między innymi Powiatową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną. Jak się okazuje, starogardzki Sanepid odnotował w tym roku już dwa przypadki sepsy wywołanej przez przez Streptococcus pneumoniae, nazywanych popularnie pneumokokami. Oba te przypadki dotyczyły osób dorosłych.
- Sepsa (posocznica) nie jest odrębną jednostką chorobową. Jest to reakcja organizmu na czynnik zakaźny ( najczęściej bakterie i wirusy) – informuje Alicja Ćwiklińska, kierownik Sekcji Epidemiologii w Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Starogardzie Gd. W wyniku posocznicy dochodzi do zmian narządowych prowadzących do ich niewydolności. Z uwagi na znaczenie epidemiczne Inspekcja Sanitarna obejmuje nadzorem epidemiologicznym osoby chore oraz osoby z najbliższego otoczenia w przypadku gdy posocznica wywołana jest przez inwazyjną chorobę meningokokową, chorobę wywołaną przez Streptococcus pneumoniae oraz przez Haemophilus influenzae. W roku bieżącym odnotowaliśmy dwa przypadki rozpoznania posocznicy wywołanej przez Streptococcus pneumoniae. Oba przypadki dotyczyły osób dorosłych – dodaje Alicja Ćwiklińska.
Więcej na ten temat znajdziesz w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej
Napisz komentarz
Komentarze