Inwestycja kosztować będzie prawie 13 milionów złotych. 70% tych kosztów pokryje Unia Europejska. Projekt „Zachowanie wartości przyrodniczych i krajobrazowych korytarza ekologicznego doliny Wierzycy przez ochronę bioróżnorodności oraz ukierunkowanie wykorzystania tego obszaru” otrzymał dofinansowanie w wysokości 9 025 tys. zł. Największa część uzyskanego dofinansowania – ponad 7,5 mln zł – przypadnie miastu.
Błogi spokój w centrum miasta
– Dzięki pozyskanym pieniądzom zmieni się wygląd Parku Miejskiego, który zostanie przebudowany i uporządkowany – mówi Przemysław Biesek-Talewski, zastępca prezydenta do spraw techniczno-inwestycyjnych. Odnowione zostanie oczko wodne. Figura Wierzyczanki będzie przeniesiona w inne, bardziej wyeksponowane miejsce. Przez park poprowadzi nowa promenada spacerowa, od której odchodzić będą liczne alejki. Staną przy nich jednolite ławki, kosze na śmieci i stojaki na rowery. Park ozdobią nowe krzewy i klomby kwiatów. Dla zmotoryzowanych od północnej strony parku wybudowany zostanie duży parking z możliwością organizowania w tym miejscu imprez plenerowych, np. koncertów. Nowe oświetlenie i monitoring uczynią Park miejscem bardziej bezpiecznym.
– Park Miejski to ważne miejsce dla starogardzian – dodaje wiceprezydent. Dlatego zależało nam, aby pierwszy etap prac zagospodarowania doliny rzeki Wierzyca objął właśnie jego odnowę. Park istnieje w naszym mieście od ponad 90 lat. Jego niezwykłość polega na tym, iż w samym centrum miasta starogardzianie mogą doświadczyć błogiego spokoju wśród otaczającej ich zieleni. Mogą pospacerować alejkami pośród drzew przy malowniczej rzece Wierzycy, której tłem są miejskie zabytki, XIV-wieczna fara oraz mury miejskie z basztami. W letnie upały mieszkańcy często ochładzają się, siedząc na ławkach wokół fontanny lub w cieniu wielkich drzew. Z kolei dzieci mogą pobawić się w ogródkach jordanowskich i pokarmić dzikie kaczki oraz łabędzie, które na stałe rezydują na stawie. Otrzymane dofinansowanie sprawi, że Park wypięknieje i będzie miejscem, w którym wolny czas będzie upływał milej i przyjemniej.
Rowerem lub piechotą wzdłuż Wierzycy
Projekt przewiduje też budowę trasy pieszo-rowerowej, która rozpocznie się w zachodniej części miasta, na obszarze chronionym Natura 2000. Przyrodniczy szlak poprowadzi do ulicy Jagiełły, skąd istniejącymi ścieżkami będzie można dotrzeć do parku. Nad Wierzycą powstanie ścieżka edukacyjna z licznymi miejscami odpoczynku, kładką przez rzekę oraz platformą widokową, z której będzie można podziwiać przyrodę. Z kolei w wschodniej części miasta, nad jeziorem Kochanka powstanie pomost dla wędkarzy i osób chcących obserwować np. ptaki.
Cały szlak przyrodniczo – edukacyjny przez miasto zostanie oznakowany i opisany. Na całej jego długości pojawią się znaki informacyjne, które będą ściśle wyznaczać kierunek marszu lub jazdy. Chodzi o to, aby dać mieszkańcom trasę do spacerów, która nie będzie w znaczący sposób ingerować w naturę, czy dawać okazji do wkraczania na niedozwolony teren, ale przeciwnie poprzez wyznaczenie szlaku i specjalne oznakowanie będzie sprzyjać jej ochronie. Posłużą temu zamontowane wzdłuż ścieżki tablice informacyjne, które zostaną ustawione w miejscach, gdzie można spotkać piękne okazy przyrodnicze lub siedlisko chronionych ptaków.
Trzy zadania trzech realizatorów
Gmina Wiejska Starogard Gdański, od miejscowości Krąg do granicy miasta nasypem nieczynnej linii kolejowej Skarszewy-Starogard urządzi ścieżkę rowerową, natomiast Nadleśnictwo przejmie działania informacyjno – edukacyjne na temat ochrony bioróżnorodności doliny rzeki Wierzycy.
Dofinansowanie przyznane zostało przez Zarząd Województwa Pomorskiego w wyniku rozstrzygnięcia konkurs w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020 dla działania 11.4. „Ochrona różnorodności biologicznej”.
Napisz komentarz
Komentarze