piątek, 4 października 2024 01:30
Reklama
Reklama
Reklama

Pieniądze trzeba wydać lepiej. Powinni Państwo Program Przemyśleć.

W nr 20 (16 maja) Gazety Kociewskiej pisaliśmy o interpelacji Wiesława Rutkowskiego dotyczącej Powiatowego Programu Profilaktyki Wad Postawy u Dzieci (PPP). Dziś wiemy, że Komisja ds. Rodziny, Problematyki Społecznej i Zdrowia Rady Powiatu  Starogardzkiego, którą kieruje Andrzej Flis, zajmie się ponownie Powiatowym Programem Profilaktyki Wad Postawy (PPP) u Dzieci. Interwencja radnego to wymusiła.
Pieniądze trzeba wydać lepiej. Powinni Państwo Program Przemyśleć.

Wiesław Rutkowski, na XV sesji Rady Powiatu Starogardzkiego wrócił  do tematu PPP, bo nie miał pewności co do dublowania badań. Podobne wątpliwości miała Przewodnicząca Komisji Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Miejskiej lek. med Małgorzata Grzecznowska. Na sesji Rady Miasta  mówiła o dublowaniu badań wykonywanych przez przychodnię miejską.
- Komisja nie jest przeciwna programowi – zapewniała Grzecznowska. - Ale pojawiła się informacja, że będzie to dublowanie badań wykonywanych przez przychodnię miejską. Komisja ma pomysł, aby te pieniądze wydawać w trochę inny sposób, to jest zwiększyć ilość zajęć korekcyjnych.
Z powodu tych wątpliwości Rada Miejska odrzuciła projekt uchwały i przyjęła go dopiero na kolejnej sesji.
- Zapoznałem się z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 22.10.2010 r, a szczególnie załącznikiem nr 4 i utwierdziłem się w przekonaniu, iż program przyjęty uchwałą Rady Powiatu Starogardzkiego z 23.09.2010 roku winien ulec modyfikacji np. przez dodatkowe zajęcia z gimnastyki korekcyjnej dla 11 i 12-latków – mówił Rutkowski.

Trzy lata i...
Program obejmuje dzieci w wieku lat 9 i 10.
- Mają one 20 godzin zajęć gimnastyki korekcyjnej, na tym „leczenie” się kończy i co dalej? Wada postawy się już poprawiła? No nie, trzeba z tym robić coś dalej – apelował radny do kolegów rządzącej koalicji.
Rutkowskiemu chodzi o to, żeby nie dublować badań (jedne są w ramach obowiązkowych tzw. bilansów, drugie w ramach Programu PPP).  
- Dochodzi w tym programie tylko to, że jest gimnastyka korekcyjna, są przeszkoleni nauczyciele wychowania fizycznego w szkołach, gdzie prowadzą te zajęcia.
Radny uważa, że celowym byłoby, aby uchwałą Rady Powiatu zajęła się ponownie Komisja ds. Rodziny, Problematyki Społecznej i Zdrowia przy udziale przedstawicieli przychodni miejskiej  i pielęgniarek szkolnych.

Starosta odpiera zarzut  
Leszek Burczyk nie zgadzał się z zarzutem dublowania. Konkurs na prowadzenie Powiatowego Programu Profilaktyki Wad Postawy (PPP) u Dzieci wygrało SP ZOZ Starogardzkie Centrum Rehabilitacji w Starogardzie Gdańskim.   
- Stwierdzeniu o dublowaniu badań wykonywanych przez przychodnię miejską zaprzecza opinia Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych z 22 marca 2010 r. o projekcie  tego Programu.
W „Opinii” czytamy, że „oceniany program jest skierowany na wybrany, dobrze określony problem zdrowotny” i dalej „Program uwzględnia charakterystykę lokalnej społeczności oraz zaspakaja jej potrzeby nieuwzględnione w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.”
- W celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości związanych z realizowanym przez Powiat i Gminy programem zostanie zgłoszona Przewodniczącemu Komisji ds. Rodziny, Problematyki Społecznej i Zdrowia  RPS propozycja ujęcia tego tematu w planie pracy Komisji – zapewnił starosta Burczyk.

Pytania, pytania
Dlaczego lekarz ma sprawdzać lekarza, jeżeli bilanse wykonywane są poprawnie? Dzieci są bilansowane kiedy mają 2, 4, 6, 10, 14, 16 i 18 lat. Szkoła na podstawie tych danych wie o uczniu wiele.
Przy wadach postawy zajęcia korekcyjno – lecznicze są do klasy 3. W czwartej wada znika?

Zdaniem UM
W bieżącym roku Gmina Miejska Starogard Gd. przystąpiła do Powiatowego
Programu Profilaktyki Wad Postawy. Adresatami projektu jest 434 uczniów - mieszkańców Starogardu, z rocznika 2003. Udział finansowy Miasta stanowi 50% kosztów tj. do 10.000 zł.                                                                                                  Na pytani, dlaczego UM zdecydował się na udział w PPP odpowiada Urszula Domachowska, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych.
- Wady postawy są istotnym i narastającym problemem. Gimnastyka korekcyjna "wypada" z systemu edukacyjnego, a to za sprawą Ministra Edukacji Narodowej, który od 2009 r. zmienia ramowe plany nauczania i reformuje podstawy programowe. Od przyszłego roku szkolnego nie ma godzin dla gimnastyki korekcyjnej w klasach I-III i IV szkoły podstawowej, czyli tam gdzie są „nowe" podstawy programowe. W „starych" podstawach programowych, które obowiązywać będą jeszcze w kl. V i VI szkół podstawowych, gimnastyka korekcyjna mieści się w pojęciu "zajęcia ruchowe o charakterze korekcyjnym prowadzone w ramach godzin do dyspozycji dyrektora". Godziny dyrektorskie są jednak wykorzystywane dla zajęć dydaktycznych, bo taka jest konieczność. Przy takiej organizacji edukacji, zajęcia gimnastyki korekcyjnej nie są objęte subwencją oświatową. Jeżeli samorząd chce takich zajęć to finansuje je ze środków własnych. Poszukujemy więc alternatywnych rozwiązań i pozabudżetowych źródeł finansowania. Dlatego też w bieżącym roku szkolnym 265 uczniów z klas I - III PSP Nr 1, 2, 3, 4 i  ZSP 6 korzysta z zajęć korekcyjnych realizowanych w ramach projektu „Równy start" finansowanego ze środków unijnych. Projekt będzie kontynuowany także w roku 2012/2013.

Rodzice wiedzą
Rodzice dzieci z wadami postawy wiedzą najlepiej jak trudno o rehabilitację. Do poradni rehabilitacyjnej czeka się około 4 miesiące, ortopedycznej miesiąc. Tylko dzieci najbardziej zagrożone mają dostęp do rehabilitacji. Inne nie i jak się to zaniedba będzie nam rosło pokolenie lekko garbatych, pokrzywionych przez co mało szczęśliwych pociech...
***
Może, zamiast dwa razy angażować tę samą Poradnię, do której i tak dzieci trafią, lepiej pieniądze wydać na dodatkowe zajęcia. Idąc dalej proponuję, aby zmienić program tak, aby ćwiczyły wszystkie dzieci. Tym z wadą ćwiczenia pomogą a tym bez wad nie zaszkodzą. I niech ćwiczą przez cały okres nauki a nie do klasy III.
Popieram PPP ale w znaczeniu 4xP Powinni Państwo Przemyśleć Program tak, aby pieniądze z programu były wydane celowo. Rodzice dzieci z wadami postawy będą wdzięczni. Dziadkowie i babcie też.

PPP za 30.000
Do Programu przystąpiło w 2011 roku 9 gmin naszego powiatu. Realizator programu SP ZOZ Starogardzkie Centrum Rehabilitacji na podstawie podpisanej w Powiatem umowy przebadał 544 dzieci z roczników 2002 i 2003 (89,8 proc dzieci z tych roczników). U 244 dzieci wykryto wady postawy: boczne skrzywienie kręgosłupa u 151 dzieci, plecy okrągłe u 93 dzieci. Sześcioro dzieci skierowano do na badanie kręgosłupa, i konsultacje ortopedy (5). Wszystkie dzieci z wadami postawy objęto cyklem ćwiczeń korekcyjnych w ramach programu, który kosztował w 2011 ok. 30.000. Nie wiemy precyzyjnie, ile kosztowały badania a ile zostało  na ćwiczenia.  W 2012 do PPP przystąpiło 10 gmin.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zorientowany 07.06.2012 06:37
A przed referendum Edek Stachowicz mówił że "zła" rada nie chce dać na ten program pieniędzy, a tu jego prawa ręka z SLD Rutkowski po kilku miesiącach mówi jak rada miejska i też ma wątpliwości. Widać że jakiekolwiek wybory odbierają ludziom zdrowy rozsądek dopiero po wyborach dochodzą do siebie. Czyli rada miasta miała rację

4.10 - 6.10 2024 - Festiwal Przygody Wanoga Wejherowo 4.10 - 6.10 2024 - Festiwal Przygody Wanoga Wejherowo Festiwal Przygody „WANOGA” to największa tego typu impreza odbywająca się jesienią w północnej Polsce. Wydarzenie to skierowane jest do szerokiego grona odbiorców zainteresowanych tematyką podróżniczą, turystyką oraz aktywnymi formami spędzania wolnego czasu.Termin tegorocznego Festiwalu to 4 - 6 października 2024. Program festiwalu obejmuje pokazy filmów, slajdów, fotografii z podróży po świecie, a także liczne imprezy plenerowe. Imreza ma być inspiracją do pogłębiania wiedzy krajoznawczej, a także rozbudzenia zainteresowania walorami turystycznymi świata i regionu pomorskiego.Wśród gości festiwalu znajdą się ludzie oryginalni, często bardzo znani, którzy w sposób ciekawy zechcą podzielić się swoimi pasjami, dokonaniami i osiągnięciami. Będą wśród nich wyczynowi eksploratorzy, jak i autostopowicze, himalaiści i zwyczajni wędrowcy, odkrywcy i podróżnicy, grotołazi i żeglarze. Jednym słowem Ci wszyscy, dla których podróżowanie - bardziej niż celem samym w sobie - jest pasją i sposobem na doświadczanie życia.Festiwal Przygody Wanoga - PROGRAM 2024:PIĄTEK, 4 października 2024Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Prelekcje podróżnicze – 18:00-22:0018:00 – Weronika Kwapisz – Motocyklem dookoła Wietnamu19:00 – Wojciech Mura – 15 miesięcy przez Pacyfik20:00 – Piotr Trybalski – Ogarnianie Islandii21:00 – Michalina Kupper – Zagros Mountain Trail – przez góry Iraku SOBOTA, 5 października 2024Rzeka Reda (Zamostne –> Orle)Spływ kajakowy rzeką Redą, godz. 11:00-14:00 Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Warsztaty podróżnicze – godz. 13:00-14:00Piotr Trybalski – Fotografowanie w podróży – jak robić zdjęcia budzące emocje?Prelekcje podróżnicze – godz. 15:00-22:0015:00 – Karolina Gawonicz, Michał Łukaszewicz – Międzyświaty. Wyprawa przez kanadyjskie Barren Lands16:00 – Julita Ilczyszyn – Zrealizować niemożliwe17:00 – Wojciech Ganczarek – Podróż totalna. Ameryka Łacińska na rowerze 2013-202318:30 – Piotr Krzyżowski – Moja droga na Dach Świata19:30 – Marcin Meller – Gaumardżos! Opowieści z Gruzji20:30 – Agnieszka Kołodziejska – Polacy na emigracjiSala zabaw dla dzieci – godz. 15:00-19:00 NIEDZIELA, 6 października 2024Wejherowo, godz. 11:00-13:00Marsz nordic walking Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Warsztaty podróżnicze – godz. 13:00-14:00Adam Cieplak (Wyprawomaniak.pl) – Jak się mieszka w campervanie?Prelekcje podróżnicze – godz. 14:00-20:0014:00 – Dominik Wieczorkiewicz – Hulajnogą wokół Jeziora Niasa15:00 – Jakub Tolak, Zofia Samsel (Foxes in Eden) – Życie w drodze – droga przez życie16:00 – Tomasz Owsiany – YVYpóra. Twarze Paragwaju17:30 – Elżbieta Dzikowska – Przez światSala zabaw dla dzieci – godz. 14:00-18:00 Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie!BILETY można nabywać internetowo poprzez system Evenea:https://evenea.pl/pl/wydarzenie/12WANOGAWanoga - to słowo oznaczające w języku kaszubskim wycieczkę, podróż lub wędrówkę, a także określenie nieco z przymrużeniem oka kogoś kto wciąż wędruje, podróżuje, czyli wanożi. Festiwalowe atrakcje:• cykl spotkań z podróżnikami, eksplorerami i dziennikarzami podróżniczymi• slajdowiska, reportaże, filmy reportażowe• rajd na orientację• konkursy z nagrodami• stoiska z literaturą podróżnicząData rozpoczęcia wydarzenia: 04.10.2024
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama