Bezrobocie w Polsce – dane ze stycznia 2017
Na początku 2017 roku GUS opublikował szczegółowe zestawienie dotyczące wszystkich województw i powiatów naszego kraju. Średni wskaźnik bezrobocia dla całej Polski wyniósł wówczas 8,6 procent, co jest ponoć najlepszym odnotowanym wynikiem od 26 lat. Jeśli chodzi o województwa, to bezapelacyjnie wygrało wielkopolskie, a jego stolica – Poznań – jest miastem z najniższym bezrobociem (zaledwie 2%). Dla porównania – bezrobocie w Radomiu równe jest 16,4% i to właśnie tam jest najtrudniej o pracę (na podstawie danych opublikowanych na „Portalu samorządowym”).
A jak na tle pozostałych regionów wypadło Pomorze? Otóż, województwo pomorskie jest na 5 miejscu (po Wielkopolsce, Śląsku, Małopolsce i Mazowszu) pod względem niskiego bezrobocia. Wynosi ono 7,5%.
Sam podregion starogardzki uzyskał nieco gorszy wynik, bo 10%, co wiąże się z informacją, że w całym podregionie (w tym zestawieniu obejmującym powiaty: kwidzyński, malborski, starogardzki, tczewski i sztumski) zarejestrowanych jest 14,7 tysiąca bezrobotnych.
Zawężając te dane jeszcze bardziej, otrzymamy odrębny wynik dla samego powiatu Starogard Gdański, na który przypada 3,8 tysiąca zarejestrowanych bezrobotnych i wskaźnik bezrobocia równy 8,8%. Dla porównania – powiat Malbork ma obecnie wskaźnik bezrobocia 15,9%, powiat Sztum – 15,1%, powiat Kwidzyn – 8,9%, a Tczew – 8,2%.
Oczywiście na tle województwa najlepiej wypada Trójmiasto (miasto Gdańsk – 3,7%, Sopot – 2,9%, Gdynia – 3,9%).
Gdzie jest praca?
Popularny portal „Pracuj.pl”, poświęcony między innymi ogłoszeniom związanym z zatrudnieniem, opublikował niedawno wyniki ciekawego badania. Otóż, obliczono liczbę ogłoszeń o pracę (z różnych branż) zamieszczonych na portalu na początku tego roku. Badanie dotyczyło ogłoszeń dla całej Polski, bez podziału na województwa. Cóż się okazało? Najwięcej ofert pochodziło z branży handel i sprzedaż (prawie 8 tysięcy ogłoszeń w ciągu miesiąca). Na kolejnych miejscach uplasowały się takie dziedziny i gałęzie gospodarki jak: finanse, bankowość, ubezpieczenia, przemysł ciężki i nowoczesne technologie.
W porównaniu z rokiem ubiegłym największy wzrost w liczbie ogłoszeń odnotowano natomiast w branży budownictwo i nieruchomości, w przemyśle lekkim oraz szeroko pojętej branży informatycznej (praca dla programistów, deweloperów, twórców aplikacji mobilnych, itd.).
Najwięcej ogłoszeń przypadło na województwa: mazowieckie (aż 23% wszystkich ogłoszeń), dolnośląskie (10%), małopolskie (10%), wielkopolskie (9%), śląskie (8%) oraz pomorskie (6%). Warto zauważyć, że wyniki te pokrywają się w dużej mierze z raportem dotyczącym regionów z najniższym bezrobociem. Czyżby w tych miejscach żyło się w Polsce najlepiej? Jako ciekawostkę zdradzimy dodatkowo, że to właśnie w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, a także Trójmieście statystycznie pada co roku najwięcej „szóstek” w Lotto.
Prognozy dotyczące zatrudnienia
Jak informuje Gazeta Prawna (publikacja online z 4 lutego 2017), błyskawiczny rozwój nowych technologii odgrywa ogromną rolę zarówno w przypadku polskiego jak i zagranicznego rynku pracy. Nowe technologie pojawiają się niemal wszędzie – nawet w tych zakładach pracy, które przez wiele lat broniły się przed wprowadzeniem nowinek technologicznych. A to oznacza tylko jedno – ogromne zapotrzebowanie na specjalistów z choćby minimalną wiedzą praktyczną dotyczącą IT. Nie wspominając już o osobach z wykształceniem wyższym informatycznym. Dla nich – według prognoz – w najbliższym czasie nie zabraknie pracy i to właśnie oni będą mogli najbardziej „przebierać w ofertach”.
Kolejnymi „pewnikami” są także handlowcy, gdyż coraz więcej firm z roku na rok potrzebuje wykwalifikowanych pracowników do nowych kanałów dystrybucji, a zwłaszcza specjalistów ds. komunikacji z klientem.
Również spece od marketingu powinni spać spokojnie. Tutaj należy jednak zaznaczyć, że chodzi głównie o marketing internetowy, bowiem rynek polski wysycił się już w dużej mierze marketingiem tradycyjnym (tu specjalistów nie brakuje). Natomiast w przypadku marketingu online wciąż istnieje duże pole do popisu.
Jeżeli zatem – mówiąc kolokwialnie – macie już swój „fach w ręku”, nie zaszkodzi doszkolić się lub przebranżowić, zwłaszcza jeśli interesuje Was informatyka, handel czy właśnie marketing internetowy.
Ważniejsze źródła:
https://www.wyniki-lotto.org/aktualnosci/wygrane-w-lotto-ranking-polskich-miast
https://kariera.pracuj.pl/porady/najlepsze-specjalizacje-2017-roku
http://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/bezrobocie-styczen-2017-miasta-powiaty-wojewodztwa-gdzie-jest-najlepiej-a-gdzie-najgorzej,90517.html
http://businessinsider.com.pl/
http://serwisy.gazetaprawna.pl
Napisz komentarz
Komentarze