Od 1999 roku nieprzerwanie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie.
To od wielu lat jedno z największych i najważniejszych wydarzeń kulturalnych tego typu w Polsce i w Europie, skupiające artystów i słuchaczy z całego świata. Największe i najważniejsze przedsięwzięcie tego profilu w Diecezji Pelplińskiej i na Kociewiu! W Festiwal zaangażowanych jest aż 11 Diecezji w Polsce, także kościoły na Ukrainie i Białorusi (m.in. Katedra Grodzieńska), łącznie ponad 70 punktów koncertowych! regularnie ujętych w kolejnych edycjach koncertów towarzyszących Festiwalowi.
W ciągu ostatnich 18 lat zorganizowaliśmy przeszło 500 koncertów z udziałem ok. 1.500 wykonawców z 30 krajów Europy, wielokrotnie państw Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji, Australii i Oceanii. Przeprowadziliśmy 3 kursy mistrzowskie interpretacji muzyki organowej, wydaliśmy 4 CD, których nakład rozszedł się całkowicie oraz dokonaliśmy kilku nagrań archiwalnych. Podczas koncertów prezentujemy polską i światową literaturę muzyczną wszystkich epok. Koncerty mają charakter solowy, kameralny, wokalny, chóralny, symfoniczny. Na swoim koncie mamy także wiele prawykonań, debiutów, promocji młodych talentów.
Każdego roku organizujemy kilkadziesiąt koncertów w ramach jednej edycji (lipiec-sierpień) z udziałem artystów z całego świata. W bieżącym roku podczas już XIX edycji odbędzie się ok. 30 koncertów z wykonawcami z Polski (Gdańsk, Kraków, Częstochowa, Poznań, Warszawa, Katowice, Lębork), Europy (Dania, Francja, Niemcy, Austria) i świata (Nowa Zelandia, USA).
W każdym z koncertów regularnie uczestniczy kilkaset słuchaczy (średnio ok. 400 na 1 koncert!). To fenomen w porównaniu z innymi wydarzeniami tego profilu w Polsce.
Organizatorem głównym Festiwalu jest Fundacja Promocji Sztuki im. Gabriela Faure działająca od 2003 roku, a jego Dyrektorem i pomysłodawcą od początku istnienia (tj. od 1999) jest aktywnie koncertujący na całym świecie organista GEDYMIN GRUBBA, który w ubiegłym roku (2016) obchodził 20-lecie swojej pracy artystycznej.
Jednocześnie przygotowujemy się do przyszłorocznego jubileuszu 20-lecia Festiwalu.
Napisz komentarz
Komentarze