ZSZ reprezentowały uczennice klas fryzjerskich: Patrycja Król (klasa III) oraz Celina Wójcik i Iwona Pietrzak (klasa II), które do udziału w konkursie przygotowała nauczycielka przedmiotów zawodowych pani Beata Weiss. Zanim dziewczęta przystąpiły do zmagań konkursowych miały okazję zapoznać się z kulturą Japonii i tajemniczym światem gejsz – artystycznie wykształconych kobiet biegłych w sztuce konwersacji, tańcu, śpiewie, grze na instrumentach, kaligrafii czy ikebanie, czyli sztuce układania kwiatów.
Podczas konkursu uczennice miały 50 minut na stworzenie fryzury, co wymagało zastosowania w praktyce wiedzy teoretycznej, właściwej organizacji pracy i sporych umiejętności zawodowych, a do tego niezwykłej kreatywności i zmysłu estetycznego. Dodatkowo oceniane były nie tylko fryzury, ale całe wystylizowane postacie. Modelki ubrane zostały zatem w tradycyjne kimona, podtrzymywane przez pasy „obi” oraz obute w klasyczne „japonki”, a w ich dłoniach znalazły się pięknie zdobione wachlarze i specjalna parasolka.
Choć było to trudne wyzwanie, młode adeptki sztuki fryzjerskiej poradziły sobie z nim po mistrzowsku. Wszystkie modelki prezentujące się na scenie wzbudziły ogólny zachwyt i gromkie brawa. Wśród nich znalazły się uczennice klasy 1f: Anna Peplińska i Patrycja Szlosowska. Dodajmy, że prezentacja fryzur i ubiorów japońskich gejsz wymagała również niemałych umiejętności – poruszanie się w ciasno zawiniętych kimonach nie jest sprawą łatwą.
Gratulujemy uczestniczkom i modelkom niezwykłego profesjonalizmu, dzięki któremu mogliśmy przenieść się w urokliwy i mało znany świat gejsz z Kraju Kwitnącej Wiśni.
Udział w targach i konkursie był także dobrą okazją do podejrzenia arkanów pracy innych mistrzów nożyczek, zapoznania się z nowinkami technologicznymi i nowymi trendami we fryzjerstwie. Dodatkowym bonusem była nagroda dla szkoły, czyli Voucher na 500 zł do wykorzystania na wybrane szkolenie, które z pewnością podniesie jeszcze umiejętności uczennic ZSZ w zawodzie fryzjer.
Zespół Szkół Zawodowych im. majora Henryka Dobrzańskiego „HUBALA” istnieje na rynku oświatowym powiatu starogardzkiego od prawie 60 lat. Siedziba naszej szkoły mieści się blisko starogardzkiego rynku, na ulicy Paderewskiego 11. Jesteśmy największa szkołą w powiecie starogardzkim.
W skład Zespołu Szkół Zawodowych wchodzą: Technikum nr 2, Branżowa Szkoła 1 stopnia ( czyli dawna zasadnicza szkoła zawodowa) oraz Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych.
Technikum nr 2 kształci w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik elektryk, technik mechanik oraz technik budownictwa.
Szkoła Branżowa 1 stopnia kształci we wszystkich zawodach które znajdują się w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Niektóre z zawodów cieszą się dużym zainteresowaniem w związku z tym uczniowie chodzą do klas sprofilowanych w zawodach: mechanik pojazdów samochodowych, fryzjer, kucharz, stolarz, sprzedawca. Współpracujemy z grupą ok. 300 pracodawców co pozwala w sposób naturalny kształcić na potrzeby rynku pracy.
Uczniowie naszej szkoły bardzo aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym i sportowym naszego miasta i powiatu biorąc udział w konkursach, zawodach czy uroczystościach o charakterze patriotycznym.